Search
Hrvatska
Pogled iz drugoga ugla 
Druželjupci na radnom mjestu

U kormilarenju vodama poslovnih prijateljstava potrebno je umijeće.

 

Razmislite dobro, izuzmete li vrijeme koje provedete u snu, gdje provodite najviše vremena? Naravno, na radnom mjestu. Nije stoga rijetko da nam baš kolegice i kolege s kojima dijelimo svoju poslovnu svakodnevicu postanu najbolji prijatelji. S druge strane, nikada prije nije bilo toliko popularno biti popularan. Imati puno prijatelja i živjeti u dinamičnom druženju s njima danas je, kako to mnogi vole reći, in. Kako pri tom uskladiti poslovnu i privatnu dimenziju prijateljevanja?

 

Prijateljstva imaju velik utjecaj na naš privatni i poslovni život. Istina, ljude s kojima radimo najčešće ne izabiremo sami, ali zadržimo li se dovoljno dugo u istoj radnoj okolini, mnogi od njih postaju nam s vremenom pravi prijatelji. Jasno je da u prijateljskom okruženju svi možemo pružiti više, pa poslovna prijateljstva uglavnom unaprjeđuju radnu atmosferu, ali ona mogu predstavljati i element poslovnoga rizika. Teško je, naime, surađivati s nekim s kim si razvrgnuo prijateljstvo. Osim toga, razvoj karijere može prijatelje odvesti na dvije različite strane te se zbog gubitka prijatelja zaposlenik može osjećati bezvoljnim i podbaciti u radu.

 

Posebno poglavlje o poslovnim prijateljstvima tiče se odnosa među ljudima koji zauzimaju različita mjesta u organizacijskoj hijerarhiji. Na prijateljstva među zaposlenicima jednako rangiranima u organizaciji gleda se uglavnom blagonaklono, ali ako prijateljstvo povezuje rukovoditelja s članom tima kojega predvodi, ono će uglavnom dovesti do neprilika na radnom mjestu. Tu valja biti maksimalno profesionalan, a neke kompanije su, upravo vodeći brigu o profesionalnosti, i pravilnicima definirale poželjan način ponašanja.

 

Poslovna prijateljstva mogu imati značajan utjecaj na karijeru. Uostalom, nije rijetko da upravo na preporuku prijatelja i dobijete posao. A jednom kada se nađete u radnoj sredini vaši novi prijatelji mogu vam u mnogočemu pomoći, mogu vam dati ključne informacije koje će vam olakšati snalaženje u novoj radnoj sredini te vas usmjeriti u razvoju karijere. Američki doktor psihologije Jan Yager koji se već više od dva desetljeća bavi ovom problematikom i koji je napisao i nekoliko stručnih studija na temu prijateljstva zaključuje: "Neki prijatelji mogu vam pomoći u karijeri, drugi vam ju, pak, mogu uništiti. Mudrost je znati razliku."

 

Što odlikuje ljude koji lakše sklapaju prijateljstva? Druželjupci ne zaziru od novih situacija te su voljni uložiti trud i vrijeme u slušanje tuđih "životnih priča". Pri tom ipak puštaju da se prijateljstvo razvija postupno i prirodno, ne insistirajući da odmah o novom prijatelju doznaju apsolutno sve. Oni s vama dijele korisne informacije i nisu vam zavidni ukoliko ih vi pametno iskoristite. Otvoreni su, nisu skloni osudama vašega ponašanja te ističu vaše kvalitete zbog čega se ugodno osjećate u njihovom društvu. Valja se zapitati jesmo li spremni odgovoriti istom mjerom?

 

J. Lončar

Komentar: Nevenka Mesarov, psihologinja iz ETK Centra za razvoj kompetencija:

Stara je istina da će kapljica meda privući više muha nego litra smole. To vrijedi i za ljude. Želite li nekog prikloniti svojem načinu mišljenja, prvo ga morate uvjeriti da ste mu prijatelj. U tome se nalazi ona kaplja meda za njegovo srce, jer put prema ljudskom razumu vodi preko njegova srca.

 

Pravo prijateljstvo zaista može obogatiti naš život. Prijatelji imaju važnu ulogu u našoj svakodnevici i oni su često naši vođe, učitelji, pomagači… S prijateljem ste povezani, poštujete ga i volite i to je jednostavno osoba koja vam je značajna. Uz prave prijatelje iz vaše okoline koji vam pružaju podršku i u dobru i u zlu, upoznajete nove ljude s novim stavovima i to vas intelektualno, društveno i kreativno potiče. Jačina prijateljstva je različita s obzirom na karakter osoba, dakle, njihovu osobnost, na okolnosti u kojima su se sreli, na njihove potrebe i interese te želju da razumiju jedni druge. Kako god gledamo, osnovna potreba za povezanošću pojavljuje se kao neprestano traganje za iskrenim prijateljstvom(Maslow).

 

Samo bi neki osporili moć kojom pravo prijateljstva. Treba li tražiti i njegovati prijateljstvo na poslu ili je možda pametnije držati odvojeno privatni i profesionalni život? Istraživanja na ovom području pokazuju kako prijateljstva na poslu mogu imati značajan utjecaj na vašu karijeru. Imati prijatelja na poslu može učiniti vaš posao ugodnijim, pa čak i povećati vašu efikasnost i kreativnost. Isto tako, prevelika socijalizacija može producirati favoriziranje, ekskluzivnost ili negativnost. U svakom slučaju potrebno je umijeće u kormilarenju vodama poslovnih prijateljstava: Evo na tu temu nekoliko jednostavnih zaključaka:

  • Ako nemate prijatelja na poslu, to je vaš odabir ili se trebate zapitati nije li problem možda u vama. Ako imate prijatelja ili više njih, važno je da se i vi pokažete prijateljem u svakoj situaciji. To podrazumijeva znati se nositi s nečijom osobnošću i obrascem ponašanja koji je možda baš ponekad suprotan vašim osobnim stavovima.
  • Iskazujte strpljenje i podršku prema toj osobi. Čovjek je kompleksno socijalno biće, a prijatelji su sastavni i nezamjenjivi dio toga procesa socijalizacije.
  • Morate se truditi oko prijatelja, jer to privlači jedne drugima i pruža mogućnost da uče jedni od drugih. Pravo prijateljstvo je poput zdravlja - uzimamo ga zdravo za gotovo, a njegovu istinsku vrijednost spoznamo tek kada ga izgubimo.
  • S prijateljem ste povezani, volite ga i poštujete. Pokažite mu da vam je važan, da ga cijenite i da ste sretni što je postao vrijedan dio vašeg života.
  • Iznenadite ga znakom pažnje, dogovorite kratko druženje, nazovite ga i porazgovarajte, pošaljite mu pismo ili čestitku, pošaljite SMS ili e-mail poruku, razveselite ga malim znakom pažnje
  • Međunarodni mjesec prijateljstva je pred nama u veljači.
  • Sami izaberite neki dan i posvetite ga prijateljima, premda se prijatelji cijene i vole svih 365 dana u godini.