Search
Hrvatska
Zemlja*Čovjek*Okoliš 
e-održivost i sudjelovanje u odlučivanju
Umjesto uvoda
Povezivanjem postojećih znanja i činjenica nastaju nova znanja i nove ideje, a tako je bilo i s ovim tekstom. U potrazi za podacima u Izvještaju o održivosti za 2002. godinu za korporaciju Ericsson, u početnom dijelu izvještaja uočila sam istaknutu podršku globalnoj inicijativi Ujedinjenih naroda za e-održivost, www.gesi.com. Podsjetimo se što žele pokretači ove globalne inicijative, što je njihova vizija: “Mi, predstavnici informacijsko-komunikacijske industrije, putem ove inicijative želimo pomoći u unaprjeđivanju stanja okoliša i povećati ljudski i ekonomski razvoj, a ponegdje dati ključni doprinos globalno održivoj budućnosti.” Gotovo da nema tiskovine bez udarnih naslova s riječima približavanje, usklađivanje, harmonizacija…U igri asocijacija većina bi ove pojmove povezala s Europskom unijom i propisima, zakonodavstvom. Pratiti i provoditi propise, povremeno provjeravati njihovu provedbu te sudjelovati u njihovu donošenju su stalne aktivnosti. Drugim riječima, bilo bi dobro kada bi u temelje svake aktivnosti bio ugrađen 4P pristup: planiraj-provedi-provjeri-poboljšaj.
Povezivanje
e-održivost kao globalna inicijativa se, naravno, odnosi i na područje zakonodavstva, propisa. Svi koji su se okupili oko ove inicijative nastoje svoju viziju ostvariti razmjenom iskustva i znanja, suradnjom sa zainteresiranim stranama, širenjem znanja o doprinosu informacijsko-komunikacijskih tehnologija društvu u cjelini te istraživanjem i uspoređivanjem s najboljima. Možemo se složiti da bi značajan doprinos poboljšanju propisa nastupio onoga trenutka kada bi se pažljivo i otvoreno razmijenila i analizirala postojeća iskustva i znanja. Suradnja sa zainteresiranim stranama ili sudjelovanje javnosti u procesu odlučivanja više nije upitno. Sada postaje očito koliko je važna treća aktivnost, a to je širenje znanja o doprinosu informacijsko-komunikacijskih tehnologija društvu u cjelini.
Ako…onda…
Ako neka od načela e-održivosti kažu da je:
■ održivi razvoj globalni strateški cilj u ispunjavanju kojeg ICT industrija može i treba dati ključni doprinos;
■ suradnja ključni faktor uspjeha u nastojanju da se ispune razvojne potrebe rastućeg komunikacijskog društva
te ako su neki od ciljeva inicijative sljedeći:
► stvoriti otvoren zajednički globalni forum za unaprjeđivanje i promoviranje proizvoda, usluga i dostupa informacijsko-komunikacijskim tehnologijama na dobrobit razvoja čovječanstva i održivog okoliša;
► postupno prihvaćati cjelovit program društvene odgovornosti u poslovnom svijetu;
► ohrabrivati neprekidno poboljšavanje u upravljanju okolišem i razvijanju i razmjeni primjera najboljih iskustava;
► promovirati i podržavati povećavanje svijesti, odgovornosti i transparentnosti...
…onda nije teško zamisliti dan kada će se:
@ na određenoj Internet adresi na državnoj razini naći pregled propisa u postupku donošenja;
@ otvaranjem naslova određenog propisa, na ranije spomenutoj Internet adresi, vidjeti plan i program aktivnosti za donošenje tog propisa, kao i plan i program provjere i izvještavanja tijekom provedbe;
@ elektronskim putem poslati primjedbe i prijedloge na određeni propis, ali i vidjeti prijedloge i primjedbe ostalih zainteresiranih strana, a sve s ciljem poboljšanja provedbe propisa;
@ moći vidjeti i biti svima dostupno očitovanje zakonodavca na pojedini prijedlog, zašto ga prihvaća ili ne prihvaća.
Potreba, pravo, obveza
Sudjelovanje u odlučivanju je potreba i pravo pojedinca i organizacije. Isto tako, obveza je provoditi prihvaćene propise.
Sve navedeno moguće je provesti u kratkom razdoblju, a brzina provedbe ovisi samo o političkoj odluci.
A uloga Ericssona Nikole Tesle u tom procesu?
Prvo, podržati e-održivost, globalnu inicijativu i ponuditi informacijsko-komunikacijska rješenja koja će pridonijeti ostvarenju postavljenih ciljeva.
Drugo, svojim znanjem i iskustvom iz različitih područja sudjelovati u donošenju propisa. Samo tako i samo zajedničkim naporima ostvarit ćemo Ustavom zajamčeno pravo na zdrav život i zdrav okoliš.