Search
Hrvatska
Čovjek*Zemlja*Okoliš 
Staklo i Plan gospodarenja otpadom

Plan gospodarenja otpadom prema Zakonu o otpadu (2) mora pripremiti svaka kompanija u Hrvatskoj. On sadržava podatke o vrstama, količinama i mjestu, odnosno, procesu nastanka otpada te predviđanja trenda nastajanja otpada, zatim mjere za sprječavanje ili smanjivanje nastajanja otpada i njegove štetnosti, kao i postojeće i predviđene načine gospodarenja otpadom i vlastite građevine i uređaje za gospodarenje otpadom, o čemu se već godinama vodi računa. Plan je zajednički za sve pravne osobe na lokaciji.

 

Postignuti rezultati
Spremnik za skupljanje otpadne staklene ambalaže postavljen je u kompanijskom krugu 1997. godine. O tome su zaposlenici informirani putem Komunikacija te odgovarajućim letkom s različitim pojedinostima iz povijesti staklene ambalaže. Količina prikupljene otpadne ambalaže se tijekom godina mijenjala ovisno o potrošnji namirnica pakiranih u staklenu ambalažu, ovisno o tomu koliko disciplinirani smo bili u odlaganju staklene ambalaže u spremnik i ovisno o tome koliko smo dobili točne povratne informacije od unija nove o količini prikupljene staklene ambalaže.


Otpadno ambalažno staklo je prema Uredbi (1) razvrstano u Grupu 15: Otpadna ambalaža, odnosno, u skupinu 15 01 07 Staklena ambalaža. Budući da nema normirane/dogovorene terminologije i ovim područjem vlada svojevrsni "terminološki kaos" pa u tekstovima možemo naći i otpadno ambalažno staklo i otpadna staklena ambalaža, ali i još neke složenice. Bez obzira na nazivlje, bez obzira na boju stakla, bez obzira na zapremninu svu otpadnu staklenu ambalažu treba sakupiti i vratiti u proizvodnju nove ambalaže. Stakleni ambalažni otpad nastaje u procesu pripreme hrane i konzumacije pića i sokova. Što reći o trendu nastajanja. Sve ovisi o broju pripremljenih obroka i količini pića i sokova, kao i vrsti ambalaže. Na primjer ukiseljeno voće i povrće može biti pakirano u boce ili limenke od čeličnog lima, a nabava uglavnom ovisi o cijeni. Znači da kao otpad možemo imati ili staklenke ili limenke. Sokovi se mogu nabaviti u staklenoj ambalaži, u PET ambalaži ili u višeslojnoj (kompozitnoj) ambalaži. Bilo bi dobro da se već prilikom nabave namirnica, pića, sokova i ostalog vodi računa o tomu kakve su mogućnosti gospodarenja pojedinom vrstom otpada. 

 

Komentar:
Količina prikupljene staklene ambalaže za 2006. godinu ovisit će o primjeni Pravilnika o ambalaži i ambalažnom otpadu (3). 

 

Reference:
1) Uredba o kategorijama, vrstama i klasifikaciji otpada s katalogom otpada i listom opasnog otpada, NN 50/2005

2) Zakonu o otpadu, NN 178/2004, Članak 12.

3) Pravilnik o ambalaži i ambalažnom otpadu, NN 97/2005

 

D. Bačun