Search
Hrvatska
Ponovno otvorena Galerija Ericssona Nikole Tesle u novouređenom prostoru 
Raspelo - općeljudski simbol patnje i njezina duhovnog nadilaženja

Nakon pet godina stanke naša kompanija ponovno je dobila galerijski prostor u kojem ćemo se, na zadovoljstvo sviju nas, moći upoznati s umjetničkim stvaralaštvom naših zaposlenika i vanjskih umjetnika, stručnim izložbama kao i prezentacijama vezanim uz kompanijska događanja i obljetnice.

 

 

Galerija Ericssona Nikole Tesle, spada u djelokrug rada Kompanijskih komunikacija, jer je njen zadatak, između ostalog, pridonositi rastu pozitivnog imidža kompanije među našim zaposlenicima, poslovnim partnerima i u široj javnosti. Na ovom projektu surađuju stručnjaci ETK/A, ETK/L, ETK/R te zaposlenici iz nekih drugih organizacijskih cjelina.


Nova Galerija smještena je u okviru kompanijskog restorana, kao i ona od prije nekoliko godina i to ponajprije zbog posjećenosti toga prostora. Valja podsjetiti da postojanje galerijskog prostora u našoj kompaniji ima dugu tradiciju. Galerija je djelovala kontinuirano, od 1974. do 2001., ali se nakon izdvajanja restorana iz ETK, stjecajem okolnosti, ugasio njen rad. Tijekom aktivnog djelovanja kroz punih 27 godina, pridonoseći raznolikosti i bogatstvu društvenog života, Galerija je bila vrlo dobro prihvaćena među zaposlenicima, pa i šire na, razini Grada.


U kompaniji je ocijenjeno da je sazrelo vrijeme za obnovu tog pozitivnog iskustva, tim više jer su to, nerijetko, tražili i sami zaposlenici. Uz to, galerijska aktivnost postoji i u nekim drugim lokalnim Ericssonovim kompanijama u tržišnoj jedinici Srednja Europa, dapače, te kompanije i sponzoriraju mlade perspektivne likovne umjetnike u svojoj zemlji.


U želji da pozitivno odgovori na spomenute zahtjeve, zaposlenicima osigura mjesto okupljanja na kojem će redovito moći upotpuniti svoje potrebe za umjetničkim doživljajem, život i radne uvjete učini još ugodnijima, povećavajući tako osjećaj pripadnosti, kompanija je uložila znatna sredstva kako bismo u građevinskom i tehničkom smislu dobili suvremeni galerijski prostor.

 


Izložba "Raspela" kipara Miroslava Župančića
Znakovito ili ne, nova Galerije počela je radom uoči Uskrsa, u vrijeme za koje, između ostaloga, vjerujemo da označava buđenje života. U organizaciji Kompanijskih komunikacija otvorena je tako 14. travnja prigodna i vrlo zanimljiva izložba "Raspela", kipara Miroslava Župančića koju je postavio Željko Vrhovski. Izložbu je u prisustvu uzvanika otvorila Snježana Bahtijari, direktorica Kompanijskih komunikacija.

 

Kipar Miroslav Župančić rođen je 1949. godine. Do 1991. je živio u Okučanima, a od tada boravi u Zagrebu. Kiparstvom se bavi od 1970. i član je Zajednice umjetnika Hrvatske i Društva naivnih likovnih umjetnika Hrvatske. Najdraži materijal mu je kamen, osobito mramor i granit, a od metala bronca i olovo. Često radi u tehnici brušenja tako da mu je svako djelo original.

 

Izlagao je na pedesetak samostalnih i skupnih izložbi. Djela mu se nalaze u brojnim privatnim zbirkama i muzejima u Hrvatskoj i inozemstvu.

 

U katalogu izložbe, koji je napisala Ružica Cindori, između ostaloga stoji.
"Raspelo za kipara nije samo devocionalni predmet, već općeljudski simbol patnje i njezina duhovnog nadilaženja. U umjetničkoj obradi teme Župančić je sklon stilizaciji, a ne naturalizmu. Križ je u većini slučajeva reduciran na patibulum, dok je antenna tek naznačena ili pak potpuno izostaje. Corpus Christi je izdužen, asimetričan, kadšto spljošten postrance, anatomija tek naznačena. Izduženost korpusa znatnija je u raspela izvedenih u metalu (koja ponekad imaju i luksuznu izvedbu s pozlatom), a manja je kad je u pitanju kamen, obično bijeli kararski mramor čija bjelina je ikonografski značajna. Insistiranjem na vertikali Župančić postiže efekt posvemašnje produhovljenosti: čitavo raspelo teži Nebu, Stvoritelju, Uskrsnuću. Novum u Župančićevu opusu je reljef s temom oplakivanja Krista."

 

D. Kobsa