Search
Hrvatska
Iz svijeta legislative 
Europski parlament nije prihvatio direktivu o softverskom patentu

Do ravnoteže između interesa nositelja prava na softverski patent s jedne strane i interesa konkurencije i korisnika s druge strane bit će, izgleda, teško doći.

 

Vjerojatno mnogi već i znaju da je u lipnju prošle godine Europski parlament odbio nadmoćnom većinom nacrt Direktive za softverski patent. Puni naziv dokumenta je Direktiva o patentibilnosti kompjuterski implementiranih izuma (Directive on the Patentability of Computer Implemented Inventions, ili kako je skraćeno zovu Software Patent Directive).

 

EU Komisija je još 2002. godine inicirala pripremu ove Direktive kako bi države članice harmonizirale svoje propise glede patentibilnosti kompjuterski implementiranih izuma. Namjera Komisije je bila postići prihvatljivu ravnotežu između interesa nositelja prava na takav patent s jedne strane i interesa konkurencije i korisnika s druge strane. Slijedeći već prihvaćenu praksu u primjeni patentnog prava, ova Direktiva ne dozvoljava patent za "čisti softver", već traži da softver mora dati neko tehničko rješenje, odnosno, tehnički doprinos i da mora sadržavati inventivni korak.

 

Europski parlament je nacrt Direktive odbio jer je smatrao da Direktiva ne daje jasan odgovor na to što se može, a što ne može patentirati. Osim toga, smatrao je da se ona može negativno odraziti na kompanije manje i srednje veličine. Zato je Parlament nacrt odbio očekujući da Komisija podnese novi prijedlog, ali Komisija to nije prihvatila. I tako je vrlo vjerojatno da ova Direktiva ili neće biti donesena ili će još dosta vremena proći da Parlament o njoj ponovno odlučuje. Dakle, ostaje stanje kao do sada, što znači da države članice svaka svojim zakonima odlučuju hoće li ili neće zaštiti ovakve izume. No, vrijedi napomenuti da Europski patentni ured iako nije vezan nijednom direktivom, ipak nastoji povezati svoje propise s EU propisima. Stoga je najvjerojatnije da će nastaviti svoju dosadašnju praksu temeljenu na tumačenju Europske patentne konvencije o priznanju patenata za kompjuterski implementirane izume, ali samo u određenim slučajevima. Zapravo se patent priznaje samo softveru koji čini dio onih uređaja ili postupka koji i sami ispunjavaju uvjete za dobivanje statusa patenta.

 

Mr. Nelka Fikeys Krmić