Search
Hrvatska
Uspjeh ETK stručnjaka 
Dva nositelja Six Sigma «Crnoga pojasa» iz naše kompanije

Six Sigma metodologija se sve više koristi za razvoj programske podrške u težnji za postizanjem poslovne izvrsnosti. U Ericssonovoj istraživačko-razvojnoj zajednici ova je metoda uspješno primijenjena u dvanaest tekućih projekata, a među dvanaest projektnih menadžera koji su uspješno položili certifikacijski proces te tako stekli stručni stupanj koji se u Six Sigma metodologiji naziva "Crni pojas" (Black Belt) nalaze se i dvoje stručnjaka iz Ericssona Nikole Tesle: Tihana Galinac i Eduard Štefanić.

 

Sredinom prošle godine odabrano je, dakle, dvanaest projekata poboljšanja u području jezgrenih mreža u Ericssonovoj Development Core Network Evolution (DCNE) organizaciji koji će se realizirati u skladu sa Six Sigma principima, a voditelji tih projekata prošli su intenzivni šestomjesečni program obuke u sklopu kojega su se pripremili za novi način rada. Program je obuhvaćao teorijske ispite i paralelno vođenje projekata poboljšanja čiji se rezultati odmah primjenjuju na odabranim razvojnim projektima. Cilj je bio unaprijediti očekivanu efikasnost i kvalitetu realizacije projekata, a time i ukupnu troškovnu učinkovitost, primjenom Six Sigma principa.

 

Six Sigma metoda rada podrazumijeva korištenje točno utvrđenih i kategoriziranih statističkih podataka za podizanje učinkovitosti, brzine i jednostavnosti u radu timova i pojedinaca. Ova metodologija predviđa pet faza realizacije poslova: definiranje ciljeva, mjerenje, analiza, implementacija poboljšanja i kontrola. Dakle, radi se o sustavnom i planiranom poboljšanju rada na temelju činjenica, a ne procjena i mišljenja.

 

Tihana Galinac i Eduard Štefanić koji kao projektni menadžeri rade u ETK Institutu za telekomunikacije, te sudjeluju u upravljanju projektima iz područja razvoja jezgrenih mreža, među onim su Ericssonovim zaposlenicima koju su uspješno završili obuku u sklopu Six Sigma programa. Metode unaprjeđenja rada već su primijenili u timovima s kojima surađuju. Postignute rezultate morali su obrazložiti i obraniti na javnoj prezentaciji svojih projekata održanoj u Stockholmu. Prema Six Sigma pravilima time su stekli najviši stručni stupanj u vođenju projekata, tzv. Six Sigma "Crni pojas".

 

Ovo su tek prvi, rekli bismo, ogledni slučajevi u primjeni Six Sigma metode u korporaciji glede razvoja programske podrške. Kako su se rezultati postignuti radom na ovaj način pokazali izrazito dobrima očekuje se da će sve više menadžera i zaposlenika u Ericssonu biti upoznato sa Six Sigma načinima rada te će biti motivirano za njihovu primjenu u svom poslu. Vrijedi na kraju podvući kako su i naši stručnjaci među prvima u korporaciji uspješno sudjelovali u ovoj inicijativi.

 

J. Lončar