Search
Hrvatska
KAM VIPnet 
EDGE – prva komercijalna 3G usluga i «kruna» petogodišnje suradnje

Alen Ludaš, direktor prodaje i marketinga za VIPnet, ističe vrhunsku kvalitetu i jednostavnost implementacije Ericssonovoga EDGE rješenja kao njegove najznačajnije tržišne komparativne prednosti.
U sklopu travanjskoga skupa o suvremenim informacijsko-telekomunikacijskim tehnologijama, Microsoft Windays 2004., na prigodnoj konferenciji za novinare VIPnet je, u suradnji s našom kompanijom, objavio uvođenje EDGE tehnologije u svoju komercijalnu mrežu. Ovime je VIPnet potvrdio svoj status promicatelja najsuvremenijih komunikacijskih tehnologija u zemlji i u regiji, a Ericsson Nikola Tesla dokazao se kao njihov pouzdani isporučitelj. Ta dva partnera su, dakle, prema odrednicama standardizacijskoga tijela 3G Partnership Project, prvi u Hrvatskoj uveli treću generaciju mobilne telefonije. O tom značajnom ugovoru višemilijunske vrijednosti u eurima, koji je «okrunio» uspješnu petogodišnju suradnju VIPneta i Ericssona u Hrvatskoj, razgovarali smo s Alenom Ludašom, rukovoditeljem jedinice prodaje i marketinga za VIPnet.
- Što uvođenje EDGE tehnologije u VIPnetovu mrežu znači za krajnje korisnike, samoga operatora te za isporučitelja sustava i usluga – Ericsson Nikolu Teslu?
- Što uvođenje EDGE tehnologije u VIPnetovu mrežu znači za krajnje korisnike, samoga operatora te za isporučitelja sustava i usluga – Ericsson Nikolu Teslu? - To ćemo najbolje objasniti krenemo li od samoga naziva tehnologije. Danas već uvriježena i popularna kratica EDGE dolazi od punoga naziva tehnologije na engleskom jeziku Enhanced Data Rates for Global Evolution te, dakle, označava tehnologiju poboljšane brzine prijenosa podataka u GSM-u. EDGE predstavlja zadnju fazu razvoja podatkovnih komunikacija unutar GSM standarda, a u skladu s tumačenjem međunarodnoga standardizacijskoga tijela, 3G Partnership Project (3GPP), EDGE je dio treće generacije mobilne telefonije. Ta tehnologija krajnjim korisnicima GSM i GPRS mreža na raspolaganje stavlja širokopojasni podatkovni pristup u pokretu te tako otvara sasvim nove mogućnosti. Uz EDGE postižu se u praksi u trenutačnim okolnostima brzine do 220 kbps, a pojavom naprednijih terminala, teoretski su moguće i brzine preko 470 kbps, što će krajnjim korisnicima VIPnetove mobilne mreže omogućiti prijenos video i audio sadržaja, brže pretraživanje Interneta, kvalitetniji dostup poslovnim aplikacijama i zabavnim sadržajima te niz drugih pogodnosti. VIPnet je uvođenjem EDGE tehnologije, uz podršku Ericssona Nikole Tesle ostvario značajnu komparativnu tržišnu prednost u Hrvatskoj, što je u skladu s njihovom devizom "uvijek prvi u zemlji i u regiji". Ericsson Nikola Tesla to je VIPnetovo načelo podržavao od samoga početka partnerstva utemeljenoga prije ravno pet godina. VIPnet i naša kompanija zajedno su, prvi u Hrvatskoj, uveli WAP, GPRS, m-commerce kao i MMS usluge. U 2001. zajednički smo realizirali prvi UMTS demo u zemlji, a dvije godine kasnije smo u partnerskoj suradnji putem probne mreže demonstrirali uspostavljanje UMTS poziva prema četiri lokacije u zemlji i jednoj izvan zemlje. Na neki način, ovaj naš zajednički korak – primjena EDGE tehnologije u VIPnetovoj mreži, kruna je naše dosadašnje uspješne suradnje na uvođenju najsuvremenijih komunikacijskih mogućnosti u području pokretnih komunikacija koje pridonose unaprjeđenju kvalitete života njihovih korisnika.
- Zašto je odluka o uvođenju EDGE tehnologije u VIPnetovu mrežu donijeta upravo sada?
- Istina, o EDGE tehnologiji priča se već duže vrijeme kao o novom koraku prema unaprjeđenju paketnoga prijenosa podataka. Međutim, u Europi je u međuvremenu UMTS doživio svojevrsnu ekspanziju, a EDGE tehnologija je pala u drugi plan. Stvorena je slika o UMTS-u kao o području koje operatorima otvara nove komercijalne mogućnosti pa se većina njih u tom pravcu i okrenula. Vrijeme i tržišne okolnosti su pokazali da proces uvođenja UMTS-a neće ići onako brzo kako se očekivalo. Visoka cijena licenci, recesija na telekomunikacijskom tržištu koja je dovela do smanjenja ulaganja operatora u unaprjeđenje njihovih mreža, pa i nedostatak terminala koji podržavaju UMTS doveli su do svojevrsnoga otrežnjenja. Takav trend doveo je do razmišljanja o alternativnim metodama uvođenja širokopojasnoga prijenosa u podatkovne mreže te je EDGE ponovno došao u žarište interesa. Iskustva s američkoga kontinenta ukazivala su na značajne prednosti koje operatorima i krajnjim korisnicima donosi komercijalizacija EDGE-a pa su se toj tehnologiji okrenuli i europski operatori. Pokazalo se da EDGE otvara prostor za unaprjeđenje mobilnih usluga i veću brzinu prijenosa, što je oklijevanje europskih operatora da uvedu EDGE pretvorilo u odlučnost da se primijeni upravo ta tehnologija. Mnogi od njih još krajem 2003. najavili su uvođenje EDGE-a u svoje mreže. Među ostalima, učinio je to i slovenski Si.mobil, kao član Mobilkom grupe, kojoj pripada i VIPnet. U okruženju u kojemu 3G licence nisu bile izgledne, EDGE je dobio velik značaj kao tehnologija koja označava ulazak 3G komunikacija "na mala vrata". No, važno je naglasiti da uvođenje EDGE tehnologije VIPnet nikako ne smatra «nadomjestkom» za UMTS, već komplementarnom tehnologijom koja upotpunjuje ponudu i dostupnost 3G usluga, kako kroz WCDMA, tako i kroz GSM mrežu te već u ovoj ranoj fazi pridonosi popularizaciji širokopojasnoga bežičnog pristupa.
- Kada su počeli konkretni pregovori oko sklapanja ugovora za isporuku EDGE tehnologije VIPnetu?
- Konkretne aktivnosti pokrenute su u veljači, za vrijeme i nakon ovogodišnjeg sajma u Cannesu, tijekom kojega je postalo evidentno da značajan broj europskih operatora planira implementirati EDGE u svoje mreže. Nakon toga pregovori su se intenzivirali, a tijekom njih stručni tim Ericssona Nikole Tesle kvalitetno je prezentirao svoje rješenje. S obzirom na našu usku dosadašnju suradnju s VIPnetom iz koje je proizašlo naše temeljito poznavanje mreže toga operatora, mogli smo udovoljiti svim zahtjevima kupca. Naše je rješenje ubrzo prihvaćeno, a 28. travnja hrvatskoj javnosti obznanjeno je na konferenciji za novinare u Opatiji kako VIPnet i Ericsson Nikola Tesla zajednički uvode prvu 3G uslugu u Hrvatskoj.
- Koje su prednosti Ericssonovoga rješenja?
- S obzirom na svoju strategiju koja podrazumijeva kontinuirano slijeđenje najnovijih trendova u pokretnim komunikacijama VIPnet je i u implementaciji EDGE-a želio biti prvi u Hrvatskoj. Stoga je, uz kvalitetu i troškovnu učinkovitost, VIPnet kao jednu od nezaobilaznih karakteristika rješenja istaknuo jednostavnost i brzinu izvedbe. Upravo to je glavno obilježje naše ponude – jednostavnom zamjenom određenoga broja radio predajnika u postojećim baznim stanicama osigurat će se EDGE funkcionalnost u cijeloj VIPnetovoj mreži, tj. pokrit će se više od 90% stanovništva Hrvatske. Uz taj je podatak vezan i veoma važan kuriozitet. Naime, većina 3G mreža zapadne Europe u ovom je trenutku dostupna samo na područjima najvećih gradskih središta, a budući da će VIPnet uskoro s EDGE, odnosno, 3G uslugom pokriti gotovo cijelu zemlju, to znači da će naš prvi privatni domaći operator biti među prvima u Europi s nacionalnom 3G pokrivenošću.
- U objavi za javnost na konferenciji za novinare održanoj u sklopu manifestacije Microsoft Windays 2004. rečeno je kako je prva faza implementacije EDGE tehnologije u VIPnetovu mrežu završena. Kakva je dinamika realizacije projekta u cijelosti?
- Točno, s VIPnetom je ugovoren završetak prve faze projekta do početka ovogodišnjega opatijskoga skupa Microsoft Windays. Druga faza, mnogo složenija i zahtjevnija, treba biti završena do kraja lipnja ove godine, odnosno, prije početka glavne turističke sezone, što će uz tradicionalno povećani broj korisnika VIPnetove mreže u tom razdoblju godine ovaj VIPnetov poslovni potez istaći u punom sjaju. Želio bih ovu priliku iskoristiti te se zahvaliti predsjedniku kompanije, Åkeu Enellu te njegovu višemu savjetniku za marketing i prodaju, Milivoju Pejkoviću koji su nam pružili veliku podršku u realizaciji ugovora. Voditelj projekta, Dean Dech i tehnički koordinatori projekta, Josip Valent i Boris Drilo, kao i uvijek odlično su obavili svoj dio posla, dok su Goran Weber i Sven Tomas, stručnjaci iz naše jedinice za podršku kupcima, zajedno s VIPnetovim stručnjacima odradili integraciju prve faze EDGE projekta. Odgovornost za realizaciju komercijalnih narudžbi u suradnji s VIPnetom ponio je Mladen Hajdinjak iz KAMa VIPnet. Također dugujem zahvalu i stručnjacima iz jedinice za Logistiku našega Centra za komunikacijska rješenja, usluge, logistiku i e-sustave, posebice Damiru Bezuhu i Edi Ramljaku, koji su u suradnji sa središnjicom u Stockholmu uspjeli dobiti garanciju i prioritete isporuke svih potrebnih komponenti za pravovremenu realizaciju ovoga projekta. Treba svakako spomenuti i značajnu podršku u pripremnoj fazi koju su dali Claes Andren te Joakim Cerwall iz korporativne poslovne jedinice Pristup (BUAC).
J. Lončar
Izjava Milivoja Pejkovića, višeg savjetnika predsjednika kompanije za marketing i prodaju
Milivoj Pejković, viši savjetnik predsjednika kompanije za marketing i prodaju, u povodu potpisivanja ugovora s VIPnetom je izjavio:

"Realizacija 3G ugovora tijekom 2004. nalazi se na popisu ključnih čimbenika uspješnoga poslovanja Ericssona Nikole Tesle u ovoj godini. U našoj je kompaniji ocijenjeno kako je upravo ova godina prijelomna kada je riječ o otvaranju mogućnosti krajnjim korisnicima mobilne telefonije u zemlji da počnu koristiti napredne usluge u području mobilnih komunikacija s obzirom na to da je 3G već prisutan u regiji. Iznimno smo ponosni na činjenicu da nam je to već u prvom dijelu ove godine i uspjelo."
Izjava Josefa Vinatzera, predsjednika Uprave VIPneta
Na konferenciji za novinare na kojoj je objavljena vijest o pokretanju 3G-VIP mreže Josef Vinatzer, predsjednik Uprave VIPneta je konstatirao:

"Mislimo da je najbolje vrijeme za uvođenje EDGE-a. To je tehnologija koja će korisnicima VIP mreže omogućiti prijenos audio i video zapisa, brže pretraživanje Interneta, brži pristup aplikacijama, zabavnim sadržajima. VIPnet želi svojim korisnicima osigurati najbolje što postoji na tržištu."
Projektni tim

Voditelj projekta, Dean Dech i tehnički koordinatori projekta, Josip Valent i Boris Drilo, kao i stručnjaci za integraciju Goran Weber i Sven Tomas spremno su dočekali realizaciju projekta uvođenja EDGE tehnologije u VIPnetovu mrežu. Praćenje najsuvremenijih komunikacijskih trendova, uz sudjelovanje na regionalnim i globalnim projektima njihovoga uvođenja, naše je stručnjake stavilo u poziciju suverenih poznavatelja EDGE mogućnosti i funkcionalnosti. Komercijalne narudžbe realizirao je Mladen Hajdinjak.