Search
Hrvatska
Svjetski dan intelektualnog vlasništva pod geslom «Poticanje kreativnosti» 
Znanje – proizvod budućnosti
Povodom obilježavanja Svjetskoga dana intelektualnog vlasništva, Ministarstvo gospodarstva, rada i poduzetništva u suradnji sa Svjetskom organizacijom za intelektualno vlasništvo (WIPO) organiziralo je 26. travnja savjetovanje s temom “Intelektualno vlasništvo: Pokretačka snaga gospodarskog rasta».
Glavni cilj savjetovanja bio je sagledati ekonomske aspekte intelektualnog vlasništva kroz mogućnosti maksimiziranja profita, povećanja materijalne i nematerijalne imovine, jačanja konkurentnosti, selektivnog razvoja tehnologija i jačanja tehnološke ravnopravnosti. Savjetovanje je otvorio ministar gospodarstva, rada i poduzetništva Branko Vukelić koji je istaknuo značaj inovatorstva, patenata i uvođenja novih tehnologija i tehnoloških postupaka za brži gospodarski razvoj i povećanje konkurentnosti. U radu savjetovanja sudjelovali su eminentni stručnjaci iz Hrvatske i svijeta, koji imaju iskustvo u području primjene intelektualnog vlasništva u gospodarstvu.
Na skupu je istaknuta važnost intelektualnoga vlasništva u današnjem društvu te neophodnost njegove komercijalizacije. Upozoreno je na važnost povezivanja inovatorstva i proizvodnje. Na svjetskom tržištu vrijednost tzv. kreativne ekonomije (koja obuhvaća djelatnosti od oglašavanja i arhitekture, preko književnosti , glazbe, filma, istraživanja i razvoja do softvera i sl.) premašuje 2.240 milijuna dolara i godišnje raste po stopi od 5,5%.
Sudjelovanje predstavnika ETK
U radu savjetovanja sudjelovali su predstavnici naše kompanije dr. Rajko Pfaff, zamjenik predsjednika ETK i Siniša Krajnović, pomoćnik direktora ETK Instituta za telekomunikacije.

Dr. Rajko Pfaff, zamjenik predsjednika ETK i Siniša Krajnović, pomoćnik direktora ETK Instituta za telekomunikacije dali su značajni doprinos uspjehu savjetovanja.
Znanje kao temeljna konkurentna prednost Ericssona Nikole Tesle i usporedna iskustava iz istraživačko-razvojnih centara u Hrvatskoj i Irskoj bile su teme koje su naši predstavnici veoma uspješno predstavili skupu. Dr. Rajko Pfaff istakao je u svom izlaganju kako se Ericsson Nikola Tesla u samo nekoliko godina, otkada je u sastavu Ericssona, potpuno transformirao te postao moderna kompanija okrenuta «proizvodnji znanja». Zahvaljujući znanju i kvaliteti svojih stručnjaka, kompanija ima važne odgovornosti na razini korporacije Ericsson. Siniša Krajnović govorio je o iskustvima koja je stekao radeći u razvojno-istraživačkim centrima u Irskoj i Hrvatskoj. Hrvatska i Irska prijateljske su zemlje, slične povijesti i zajedničke budućnosti. Stručnjaci hrvatskog istraživačko-razvojnog centra nimalo ne zaostaju za svojim kolegama u Irskoj. Strategija razvoja u Ericssonu Nikoli Tesli temelji se na znanju i inovaciji. Obrazovani i stručni ljudi te suradnja s akademskom, znanstvenom i obrazovnom zajednicom temelj su konkurentnosti i dugoročnog održivog poslovnog uspjeha Ericssona Nikole Tesle, istaknuo je Siniša Krajnović.
V. Mihajlic