Search
Hrvatska
7. hrvatska konferencija o kvaliteti 
ZA načela kvalitete i održivoga razvoja

U Baški na otoku Krku od 8. do 10. svibnja 2006. godine održana je 7. hrvatska konferencija o kvaliteti pod visokim pokroviteljstvom predsjednika Republike Hrvatske, Stjepana Mesića. Konferenciju je organiziralo Hrvatsko društvo za kvalitetu kojega je član i Ericsson Nikola Tesla. Konferencija je bila namijenjena pronalaženju putova i rješenja koji bi osiguravali razvoj društva i gospodarstva na načelima kvalitete i održivoga razvoja.


U plenarnom dijelu konferencije dr. W. Kaerkes, predsjednik Europske organizacije za kvalitetu (EOQ), održao je vrlo interesantno predavanje pod naslovom: "Europa i razvoj kvalitete".


U radu konferencije sudjelovalo je 200 naših i stranih stručnjaka. Našu kompaniju zastupali su D. Bačun, član organizacijskog odbora, dr. sc. I. Oslić, član stručnog odbora, mr. sc. G. Lipnjak, G. Topić i V. Smolčić i Ž. Paunović, i to s pet radova te vrlo zapaženim izlaganjima.

 

Moto konferencije je bio "Kvaliteta i održivi razvoj". U 32 rada, dvije radionice i četiri postera obrađene su sljedeće teme:

  • Model izvrsnosti - Upravljanje znanjem, resursima i procesima
  • Razvoj kvalitete
  • Održivi razvoj - Tehnološke promjene i održivi razvoj; Kodeks poslovne etike i ponašanja
  • Kvaliteta u informatici i informatika u kvaliteti - Integracija poslovnih informacijskih sustava; Upravljanje sigurnošću informacija; Upravljanje elektroničkim dokumentima i podacima (EDMS).

U završnom dijelu konferencije sudionici su prihvatili sljedeće preporuke stručnog odbora:

 

Razvoj kvalitete


Pozitivan trend upravljanja kvalitetom neupitan je, ali nije dostatan za snažnije uključivanje naših kompanija na kompetitivno EU tržište. Potrebno je ubrzano smanjivati uočeni jaz na području razvoja kvalitete, primjene modela izvrsnosti, održivoga razvoja i primjene informatike u kvaliteti. Kvaliteta proizvoda i usluga, odnosno zadovoljstvo svih zainteresiranih strana, predstavljaju osnovni preduvjet opstanka kompanije na tržištu. Politike, ciljevi, zakonodavstvo i dokumenti namijenjeni dugoročnom razvoju Republike Hrvatske moraju sadržavati jasne odrednice za sustavno upravljanje kvalitetom i primjenom načela održivoga razvoja.

 

Rizike gubitaka, pa čak i opstanka kompanija, na sve zahtjevnijem tržištu treba prepoznati i njima sustavno upravljati. U tom pogledu neophodna je primjena analize rizika, naročito u svim ključnim procesima poslovanja.

 

Primjena modela izvrsnosti


Ubrzati primjenu priznatih modela izvrsnosti kako bi se sustavi upravljanja poduzeća prilagođavali svjetskim trendovima upravljanja, i to radi potpunog zadovoljavanja zahtjeva svih zainteresiranih strana. U tom smislu društvo predlaže hrvatskim kompanijama bržu i ustrajniju primjenu modela izvrsnosti Europske zaklade za upravljanje kvalitetom (EFQM). Dugogodišnjom primjenom toga modela postupno se u poduzeću uvodi upravljanje cjelovitom kvalitetom (TQM), što omogućuje jasno uspoređivanje postignuća poduzeća s najboljima u Europi. Na konferenciji je također prepoznato da razvoj aktivnosti na području kvalitete treba usmjeravati prema upravljanju znanjem, kreativnošću i inovativnošću. Na taj bi se način postupno ostvarivala mogućnost razvoja privređivanja temeljenog na znanju.

 

Povezivanje društava za kvalitetu


U Hrvatskoj postoji desetak društava koja se bave kvalitetom i to isključivo ili djelomično. Unaprjeđivanjem njihove suradnje i povezivanjem u jedno jače društvo, poboljšali bi se preduvjeti za organizaciju predstojeće Europske konferencije za kvalitetu 2012. godine.

 

Organiziranje Zajednice znanja

 

Potrebno je što prije organizirati zajednice znanja iz područja kvalitete i održivoga razvoja. Tako bi ne baš brojni stručnjaci mogli što više i brže razmjenjivati iskustva i razvijati nova znanja.

 

Neophodnost održivoga razvoja i društveno odgovornog poslovanja

 

Turizam, kao jedna od najvećih industrija u svijetu, posebno je važan za Republiku Hrvatsku, koja želi biti prepoznata po odabranim i poželjnim turističkim odredištima. Turizam je i pokretač brojnih privrednih aktivnosti, zato se u tom cjelovitom pristupu mora voditi računa o kvaliteti, načelima održivosti i društveno odgovornom poslovanju. Samo takvim pristupom sačuvat ćemo okoliš, a u nekim dijelovima ga i poboljšati, i steći konkurentske prednosti. Važno je razvijanje svijesti svih stanovnika Hrvatske o neophodnosti održivoga razvoja, i to počevši od vrtića, pa sve do ustanova za najviše obrazovanje, kao i predstavnike državnih i gospodarskih organizacija.

 

D. Bačun, mr.sc. G. Lipnjak, dr. sc. I. Oslić