Search
Hrvatska
Međunarodna konferencija Parlay grupe 
Parlay za šarolike aplikacije

U Pragu je krajem travnja održana međunarodna konferencija Parlay grupe, konzorcija osnovanog s ciljem razvoja otvorenih, tehnološki neovisnih sučelja, što će omogućiti razvoj aplikacija primjenjivih u konvergentnim mrežama.

 

Razvoj novih aplikacija

Na konferenciji su sudjelovali isporučitelji komunikacijskih rješenja i aplikacija, operatori i članovi standardizacijskih tijela. Konferenciju je otvorio Zygmunt Lozinski, predsjednik Parlay grupe. Naglasio je kako Parlay standard koristi već 280 proizvoda širom svijeta. Spomenuo je da mnogi operatori koriste rješenja koja se temelje na Parlay/OSA standardu, poput ruskog operatora Vimpelcoma. O ciljevima Parlay grupe kaže: "Naša je intencija povećavanje broja specifikacija koje su na raspolaganju operatorima, a što će omogućiti razvoj novih aplikacija u različitim područjima.Tijekom konferencije posebna radna skupina će raditi na razvoju novih specifikacija."

 

Parlay/OSA sučelja omogućavaju razvoj aplikacija u različitim područjima, kao što su glasovanje na daljinu, distribucija vijesti i oglašavanje putem SMS-a i MMS-a, mobilni blogovi i lokacijski temeljene usluge, a također i aplikacije namijenjene poslovnim sustavima poput upravljanja voznim parkom, virtualnog poslovnog sustava (PBX) i elektroničke pošte.

 

Dojmovi s konferencije

Osnivač i značajni član Parlay grupe je Ericsson koji i na ovaj način želi pomoći razvoj aplikacija velikog broja razvojnih stručnjaka, što će dovesti do zadovoljnih korisnika te novih prihoda svima koji sudjeluju u isporuci usluga putem telekomunikacijskih mreža. Richard Brunner iz Ericssona u Kanadi, član je uprave Parlay grupe. Nalazi se na funkciji tajnika i rizničara ove organizacije, a odgovoran je i za interoperabilnost. O Ericssonovoj ulozi u Parlay grupi kaže: "Ericsson je bio jedan od inicijatora osnivanja Parlay grupe. Parlay grupa koristi Ericssonove laboratorije u Švedskoj za istraživanja povezana s interoperabilnosti, a iste prostore Ericsson Mobility World koristi i za rad s razvojnim stručnjacima. Ericsson Mobility World ima ključnu ulogu u približavanju sučelja zajednici razvojnih stručnjaka. Na ovoj konferenciji sudjelovao sam u radu združene radne skupine koja se sastoji od članova Parlaya i 3GPP. Dakle, ovdje govorimo o mobilnom i fiksnom pristupu, mrežama sljedeće generacije. Ova radna skupina ima funkciju standardizacije, da za pojedine funkcije postoji jedno, a ne više sučelja. Parlay Accelerator program, s druge strane, služi za razvoj novih ideja. Tu nastaju specifikacije koje potom prolaze još kroz zajednicu razvojnih stručnjaka i tada bivaju potpuno određene."

 

Claudia Harapu, menadžer za marketing multimedijskih rješenja, o Ericssonu kao članu Parlay grupe dodaje: "Ericsson je rani usvojitelj Parlay tehnologije i razvio je dva zanimljiva proizvoda u ovome području: Network Resource Gateway i Service Integration Gateway.


Ericsson kao punopravni član Parlay grupe, sudjeluje u radu konferencije i surađuje s razvojnim stručnjacima te drugim kompanijama iz područja integracije sustava. Naša prisutnost na ovoj konferenciji omogućuje nam da, osim promocije svojih proizvoda, budemo u toku s tržišnim trendovima te razmjenjujemo iskustva u ovome području. Naši stručnjaci sudjeluju u standardizacijskim tijelima, a s Parlay grupom surađujemo i u promoviranju pogodnosti koje Parlay tehnologija donosi."

 

Ukratko

Ključne poruke koje su se mogle čuti u izlaganjima govornika na konferenciji su da u budućnosti neće postojati samo jedna "killer" aplikacija već mnogo njih od kojih će svaka biti usmjerena na određeni segment kupaca, tj. određenu zajednicu te da je nužno u tom slučaju osigurati odgovarajuću okolinu koja će omogućiti brzo uvođenje novih aplikacija u konvergentnim mrežama. Za ovako veliki broj aplikacija nužno je da ih razvijaju i uvjetno rečeno "ne-tehničke osobe", tj. da integracija aplikacija u okolinu operatora bude maksimalno olakšana, na čemu upravo Parlay grupa radi.

 

S. Marušić


Domagoj Palata, voditelj Ericsson Mobility World centra i odjela za telekomunikacijski menadžment u Ericssonu Nikoli Tesli, prezentirao je projekt uvođenja platforme za isporuku i kreiranje usluga (SDP - Service Delivery Platform) u BH Telecomu, najvećem operatoru u Bosni i Hercegovini, koja omogućuje implementaciju velikog broja aplikacija te samim time i ponudu velikog broja atraktivnih usluga krajnjim korisnicima.