Search
Hrvatska
ETK održao stručno predavanje na FPZ 
Građenje imidža kompanije stručnim znanjem

Tko će od njih možda već iduće godine postati dio stručnoga tima Ericssona Nikole Tesle?
Partnerski ugovor o suradnji ETK s Fakultetom prometnih znanosti potpisan je ove godine, a jedno od područja suradnje odnosi se na predavanja stručnjaka naše kompanije za studente FPZ-a. ETK odjel za Transportne mreže iz Centra za komunikacijska rješenja, usluge, logistiku i e-sustave prvi se "iskazao na djelu" predavanjem na temu optičkih transportnih mreža koje je upriličeno 3. lipnja 2004. u amfiteatru FPZ-a.
Efektnu uvodnu prezentaciju o Ericssonu održao je Josip Paštrović, menadžer za prodaju poslovnih sustava, a Kaća Kasalo, menadžer za rješenja transportnih mreža, je u nastavku održala dvosatno predavanje o optičkim transportnim mrežama. Sesiji je prisustvovalo 90-tak studenata poštanskog i telekomunikacijskog prometa te nekoliko asistenata i profesora FPZ-a. Izuzetno nakloni domaćini susreta bili su profesori Mario Anžek i Zvonko Kavran.
Dijeljenje znanja s budućim kolegama
Prezentacija Kaće Kasalo je bila podijeljena na nekoliko dijelova. U prvome je više govora bilo o tehnologijama optičkoga prijenosa: SDH (Synchronous Digital Hierarchy), cWDM (Coarse Wavelenght Division Multiplexing) te DWDM (Dense Wavelenght Division Multiplexing) tehnologijama. U daljnjem tijeku predavanje je bilo fokusirano uglavnom na DWDM, tj. valno multipleksiranje, kao najzanimljivije i najnovije područje fotonike. Za one koji se prvi puta susreću s terminom valnog multipleksiranja evo kratkoga objašnjenja: Valno multipleksiranje temelji se na mogućnosti da se višestruko iskoristi svjetlovodna nit za prijenos kanala na različitim valnim duljinama. Broj valnih duljina, odnosno, valnih kanala ovisi o gustoći valnih duljina, odnosno, njihovom razmaku, a trenutačno su dostupni komercijalni sustavi do 160 valnih duljina. Ako uračunamo maksimalni kapacitet po jednoj valnoj duljini od 10Gbit/s, ukupan dosegnuti kapacitet bio bi 1,6 Tbit/s. Impresivno i vjerojatno puno više nego što će nam ikada trebati, iako se već sada radi na sustavima od 40Gbit/s po jednoj valnoj duljini.
U drugom dijelu izlaganja Kaća Kasalo govorila je o topologiji optičkih mreža, a na kraju se usredotočila na planiranje optičkih mreža. U tom dijelu studenti su detaljnije saznali što podrazumijeva dizajniranje optičke mreže kroz sve potrebne korake.
U dizajnu optičke mreže Ericsson koristi optičke sustave kompanije Marconi s kojom je sklopljen dugogodišnji sporazum. Ove godine je objavljena posljednja generacija DWDM uređaja pod nazivom Multihaul 3000 i već je potpisano nekoliko velikih ugovora za, primjerice, Teliju Sonera i Beltelekom.
U prezentaciji su dalje navedeni primjeri optičkih mreža, a studenti FPZ-a imali su prilike "zaviriti" u budućnost optičkih mreža.
Tijekom diskusije koja je uslijedila nakon predavanja bilo je mnogo pitanja, a iz povratne informacije domaćina da se razabrati kako je prezentacija bila korisna i adekvatno prilagođena studentima. To raduje izlagače, budući da su pripreme za ovakav tip predavanja sasvim drukčije od priprema prezentacija za kupce. Nije laka zadaća prepoznati što studente zanima, tj. što će im biti korisno, te prilagoditi i sažeti tako kompleksno područje u dva školska sata, a da se ipak obuhvati sve što je bitno. Treba biti spreman na sva pitanja studenata od samih detalja tehnologije do prodajnih detalja. Upiti apsolvenata koji su prisustvovali ovomu stručnom druženju o mogućnosti zapošljavanja u našoj kompaniji najbolji su pokazatelj uspješnosti same akcije.
K. Kasalo