Search
Hrvatska
Radimo, putujemo, bilježimo 
U zemlji javora
Budući da probleme koji nastaju prilikom mrežne integracije i verifikacije rješava "dok si rekao keks" Tihana Galinac bila je pozvana da u Ericssonu Kanada sudjeluje u projektu s tom problematikom. Netom se vrativši iz Montreala sjela je i napisala svoje viđenje "slučaja" za naš kompanijski list.

Tihana Galinac "isprobala" je sve atrakcije Montreala
Stvaranje i planiranje komunikacijskih mreža nove generacije područje je koje me odvelo u Kanadu. U društvu Tomislava Mironovića odgovornog za verifikaciju problema u mreži doputovala sam u Montreal gdje je sjedište Ericssona Kanada (EMC) i gdje se nalazi i njihov dizajn centar za verifikaciju proizvoda. Zadaća našega puta ispreplela se s radnim zadatkom tima za verifikaciju EMC dizajn centra. U radnoj sredini najboljih stručnjaka unutar Ericssona iz različitih dijelova svijeta analizirali smo i rješavali probleme povećanja učinkovitosti CNCS 3.0 mreže.
Montrealski EMC dizajn centar nalazi se u istočnom, uglavnom poslovnom dijelu grada. Centar je vrhunski uređen, zaposlenici su susretljivi i uvijek spremni pomoći svojim "gostima", a radna atmosfera je odlična.
Malo o Montrealu i Kanadi
Svako novo putovanje, pa i ovo moje u Kanadu, uz upoznavanje kolega koji rade u Ericssonu donosi bogaćenje kulturom i običajima zemlje koja se posjećuje.
Montreal, jedna od kulturnih prijestolnica čitave Sjeverne Amerike nalazi se u Quebecu, najvećoj kanadskoj pokrajini. Nastanjuje ga oko 3.4 milijuna ljudi, od čega 2/3 Francuza, a ostalo Englezi. Smješten je na otoku dugom 40 km i širokom 15 km, na mjestu gdje rijeka Ottawa utječe u rijeku St. Lawrence. Na mjestu današnjeg Montreala živjela su tri indijanska plemena – Algonquin, Huron i Iroquois. Prvo stalno naselje Europljana osnovano je sredinom 17. stoljeća. Snažan razvoj doživio je tijekom 19. stoljeća i oko 1900. postao je komercijalno i kulturno središte Kanade.
Sletjevši u montrealsku zračnu luku, već na putu do hotela shvatila sam da Montreal nije tipični sjevernoamerički grad kakvim sam ga zamišljala. Grad je izgrađen na jedinstven način. Mnoge građevine, pa čak i stambene zgrade, autorska su djela poznatih svjetskih i kanadskih arhitekata. Čak i sama aerodromska pista mjestimično je izgrađena kao most povrh rijeke i autoceste.
Sredinom lipnja temperature dosežu do 20 stupnjeva Celzijusove skale, ali uz dosta vjetra pa ljetna majica kratkih rukava nije dovoljna. Zimi temperature dostižu čak do –40 stupnjeva Celzijusa. Da bi se ljudi kupujući zimi što bolje osjećali, izgrađen je ogroman podzemni shopping centar s oko 29 km podzemnih hodnika.
U centru grada nalazi se 233 m visok ugasli vulkan kojeg su francuski doseljenici prozvali Mont Royal, odakle i dolazi ime Montreal. Nemojte odmah zamisliti golemu crnu nakupinu ohlađene lave, jer danas je taj vulkan zelen i šumovit, gotovo kao Sljeme u Zagrebu.
Većina festivala po kojima je Montreal poznat događa se ljeti: jazz festival, festival smjeha, etno festival, reggae festival... Osim toga, Montreal je dom cirkusa Circus de Solei, jednoga od najpoznatijih svjetskih cirkusa, a svaki posjetitelj Montreala svakako bi trebao posjetiti Musee des Beaux Arts, muzej u kojemu se, uz presjek kanadske likovne umjetnosti i dizajna, u stalnoj postavi mogu vidjeti radovi poznatih europskih majstora kao što su Picasso, Rembrandt, Matisse... Montreal je i grad sporta. Ugostio je Olimpijske igre 1976. godine. Kanađani su vrlo ponosni na svoj Olimpijski centar. Baš u vrijeme mog boravka u Montrealu održao se Grand Prix formule 1.
O svojim doživljajima u Montrealu mogla bih pisati toliko da nitko drugi ne bi mjesecima došao na red u našim Komunikacijama. Zato je najbolje da sada završim ovaj moj pokušaj da vam prenesem makar djelić atmosfere iz Montreala.
T. Galinac