Search
Hrvatska
ETK Institut za telekomunikacije 
Radujemo se novim izazovima
Björn Dellås, direktor ETK Instituta za telekomunikacije, govori o istraživačko-razvojnim aktivnostima kompanije u prvom dijelu ove godine. Naime, tijekom zadnjih nekoliko mjeseci kompanija je učvrstila svoju poziciju u Ericssonovoj globalnoj istraživačko-razvojnoj zajednici, a taj uspjeh je sve samo ne slučajan.
- Što je u najvećoj mjeri obilježavalo djelovanje ETK Instituta za telekomunikacije u prvom dijelu ove godine?

Björn Dellås, direktor ETK Instituta za telekomunikacije, ističe spremnost stručnjaka te organizacije na nove izazove.
- Jednostavno rečeno, predani rad. Bili smo uključeni u nekoliko veoma opsežnih projekata: MSC R11 koji je službeno zatvoren u svibnju bio je najveći projekt koji je ikad realiziran u ETK Institutu za telekomunikacije. U trenutku u kojemu je bio u najvećem zamahu uključivao je čak 130 stručnjaka. Tu je i Wireline 3.1 projekt koji je u tijeku i na kojemu je sada angažirano preko 100 stručnjaka. Rok za završetak projekta veoma je kratak i svi uključeni u njega upiru sve snage da taj uvjet bude ispunjen. U područje Cello platformi smo na početku godine, s obzirom na obujam posla koji je pritekao u Institut, bili prisiljeni uključiti 80% više ljudi no prošle godine. Usprkos tomu uspjeli smo zadovoljiti i sve zahtjeve unutar CPP 5 projekta. Da sada ne idemo u detalje oko sadržaja projekata, riječ je o veoma složenim zadacima, a predanošću i profesionalizmom stručnjaka Instituta kojima sam svjedočio bio sam iskreno zadivljen.
- Koje postignuće biste ipak izdvojili kao strateški najznačajnije za budućnost Instituta?
- Naš najveći uspjeh je svakako svakodnevna ustrajna borba da svaki posao u svakom detalju bude najbolji mogući. Volio bih, međutim, izdvojiti Wireline 3.1 projekt. U sklopu toga projekta došla je do izražaja naša dovitljivost i kreativnost te kvalitetan timski rad pomoću kojih smo inicijalno zacrtan rok za realizaciju prve faze smanjili s godinu i pol na svega tri mjeseca. To je ono što ja zovem operativnom i troškovno-učinkovitom izvrsnošću. Naravno, laska nam i činjenica da se veći dio toga projekta temelji na inovativnoj ideji za koju smo primili korporativnu nagradu za najbolji prototip. Gotovo jednako važnim smatram i transfer poslova u području CPP dizajna. Naime, u prvom dijelu ove godine dobili smo odgovornost za održavanje i konsolidaciju komutacijskoga dijela CPP platforme, čiji je značaj velik budući da predstavlja "srce" Ericssonovih 3G sustava. Riječ je o velikom izazovu, a kompletan transfer trebao bi biti završen tijekom listopada ove godine. Za dosadašnji rad na tom poslu već smo dobili pohvale iz Stockholma budući da smo sve obaveze izvršili u skladu s planom.
- Koje izazove u bližoj budućnosti predviđate za Vašu organizacijsku jedinicu?
- Moram prvo reći da sam, generalno, veoma zadovoljan onim što smo postigli u prvom dijelu ove godine. Pokazatelji otkrivaju kako smo sve naše ciljeve za prvih šest mjeseci 2004. dosegli i kako smo na dobrom putu. U tom razdoblju bili smo uključeni u nekoliko navrata u razrješavanje problema koji su se pojavili u mrežama globalnih Ericssonovih kupaca i premda smo i te poslove odradili veoma kvalitetno u tom segmentu prepoznajem izazove za budućnost. Dakle, premda statistički pokazatelji govore o visokoj razini kvalitete naše sluge, očito je da operatori, naši kupci žele više te nam sada predstoji nastojanje da još više unaprijedimo svoje djelovanje i u toj domeni.
- Sagledavate li u sklopu planova za ovu cjelokupnu godinu i neke poteškoće u daljnjem djelovanju ETK Instituta za telekomunikacije?
- Pa, definitivno smo uspješno prošli kroz "opasne tjesnace" u kojima smo se našli na početku prošle godine. Stoga očekujem kako će eventualne poteškoće, kojih povremeno ima u poslovanju, biti manje. Najvažnije je da smo se uspjeli predstaviti u korporaciji kao efikasni i pouzdani isporučitelji. Takva reputacija postala je naš zaštitni znak. Ono o čemu će najviše promišljati menadžment Instituta su izazovi u sklopu CPP područja u kojemu se naše odgovornosti povećavaju tako da očekujem kako ćemo do kraja ove godine imati čak stotinjak stručnjaka uključenih u taj segment, dok ih je sada šezdesetak. Konkretno, postoji zahtjev da svojim resursima pokrijemo još dva CPP područja: Media Streaming rješenja i CPP mrežnu integraciju i verifikaciju. Oba rješenja su veoma zanimljiva, ali i složena i nama potpuno nova. Riječ je o prilici koja se ne propušta, a tu još nije kraj priče.
- U prošlom ispitivanju zadovoljstva zaposlenika anketom Dialog ustanovljeno je kako parametri komunikacija i motivacija u Institutu zahtijevaju unaprjeđenja. Je li to postignuto i ako jest, kako?
- Tijekom rujna prošle godine uveli smo novu organizaciju koja stimulira timski rad, fleksibilnost i otvorenost. Dodatno, komunikaciju potičemo redovnim mjesečnim i tjednim okupljanjima rukovoditelja te pojedinih odjela. Kako sam čest gost na sastancima odjela primijetio sam da diskusije mogu biti prilično burne, ali i da je veoma korisno ljudima dati priliku da kažu što misle. Konačno, pokrenuli smo i e-bilten ReaDIT u kojemu izvještavamo naše zaposlenike o zbivanjima u našem radnom okružju. Pokrenuli smo i posebnu stručnu grupu koja se bavi pitanjima osiguravanja adekvatnih alata za rad svim našim stručnjacima, što je do sada bio jedan od glavnih razloga nezadovoljstva. Uz to, nadamo se da ćemo obučavanjem menadžera za motivacijski leadership također unaprijediti radnu atmosferu u Institutu.
- Gdje se ETK Institut nalazi na Ericssonovoj karti istraživačkih aktivnosti?
- Kada je riječ o istraživanu Institut i dalje razvija uspješnu suradnju s FER-om u Zagrebu i FESB-om u Splitu, a povezani smo i s Europskim centrom za nuklearna istraživanja, CERN sa sjedištem u Ženevi. U fokusu su nam jezgrene mreže budućnosti, a bavimo se i takvim specifičnim područjima kao što je unaprjeđenje života osoba s invaliditetom putem suvremenih informacijsko-komunikacijskih sustava, na čemu radi tim stručnjaka u Splitu.
J. Lončar