Search
Hrvatska
Komunikacijska prizma 
Tehnologija HSDPA postaje nužnost

Tehnologija HSDPA (High Speed Dowlink Packet Access) omogućuje brzinu učitavanja usporedivu s fiksnim pristupom širokopojasnom Internetu, no uz jednu značajnu razliku - ova tehnologija nudi i istinsku mobilnost - pristup zahtjevnim aplikacijama bilo kada i bilo gdje.

Količina IP temeljenog prometa danas je veća od prometa koji se ostvaruje komutacijom kanala u većini fiksnih mreža. Ista se promjena događa u mobilnim mrežama, kako se nove IP temeljene usluge sve više koriste u svakodnevnoj komunikaciji. Isporuka digitalnog sadržaja putem mobilnih mreža, kao i IP temeljena person-to-person komunikacija koja spaja različite medije i usluge u jednu sesiju, dovest će do dodatnog prometa i prihoda operatorima, ali zahtijeva i veću brzinu prijenosa podataka te poboljšanu kvalitetu usluga. To iziskuje optimizaciju mreža i povećavanje kapaciteta sustava.

 

Terminali poput dlanovnika, pametnih telefona i osobnih računala sa zaslonima u boji visoke rezolucije te većim kapacitetom memorije, zahtijevaju veću brzinu te kraće kašnjenje pri učitavanju audio i video sadržaja i velikih datoteka ili pri igranju igara. Premda WCDMA 3GPP inačica 99 omogućuje brzine prijenosa od 384 kbps općenito, tj. čak do 2 Mbps u hot-spot područjima, što je dovoljno za većinu postojećih paketnih podatkovnih aplikacija, za daljnji razvoj i kvalitetno funkcioniranje aplikacija mobilne komunikacije nužno je proširenje mogućnosti koje je omogućeno tehnologijama HSDPA i HSPA.

 

Poboljšani doživljaj krajnjih korisnika


Brzi paketni pristup silaznom vezom (HSDPA - High Speed Downlink Packet Access) značajno poboljšava doživljaj krajnjih korisnika tako da se povećava brzina prijenosa u silaznoj vezi do čak 14 Mbps (u praksi se za sada postižu brzine do 1.8 Mbit/s u silaznoj vezi, dok je ova tehnologija dizajnirana za podržavanje brzina od 14 Mbit/s), smanjuje se kašnjenje i ubrzava uspostava konekcije te se povećava kapacitet sustava 200 do 300 posto. Ono što je posebno važno je činjenica da implementacija tehnologije HSDPA ne zahtijeva novi spektar/nositelja te se može izvesti na troškovno učinkovit način.


Uz uvođenje dodatnih trasportnih kanala, u ovoj je tehnologiji značajno korištenje tehnike adaptivne modulacije i kodiranja (AMC - Adaptive Modulation and Coding) za kompenzacije promjena u radio uvjetima. Ovom se tehnikom na temelju čestih povratnih informacija o kvaliteti kanala odlučuje o korištenju najbolje modulacijske tehnike i sheme kodiranja da bi se u tom segmentu optimizirala brzina prijenosa podataka.


Uz to, HSDPA nudi i retransmisijski mehanizam za brzi ispravak grešaka. U mrežama ovoga tipa, terminali potvrđuju primitak podataka te komuniciraju ključne informacije poput stanja kanala i snage prema mreži. Kod tehnologije HSDPA ova komunikacija je ubrzana usmjeravanjem prema baznoj stanici, za razliku od prijašnjeg javljanja u sustav radio kontrolera baznih stanica.


Daljnji razvoj


U budućnosti se očekuju daljnja poboljšanja mreža utemeljenih na tehnologiji HSDPA. Razvoj se kreće u smjeru povećanja brzine prijenosa podataka i boljih performansi same radio mreže, kao i znatnog povećanje brzine prijenosa podataka u uzlaznoj vezi HSUPA (High Speed Uplink Packet Access). Ovom bi se tehnologijom trebale postići brzine do 5.8 Mbps u uzlaznoj vezi i time se kreće u smjeru četvrte generacije mobilnih sustava. Prve usluge s poboljšanom uzlaznom vezom očekuju se krajem 2006. godine te početkom 2007. godine.

 

S. Marušić

U Hrvatskoj je prvi operator koji je javno objavio HSDPA funkcionalnost bio Vipnet u travnju 2006. Vipnet je u tom trenutku bio sedmi europski operator koji ima HSDPA mrežu. HSDPA signalom trenutačno su pokriveni Zagreb, Rijeka i Opatija. U nadogradnji UMTS/WCDMA mreže HSDPA tehnologijom te u implementaciji, podizanju i testiranju HSDPA funkcionalnosti sudjelovao je tim stručnjaka iz Ericssona Nikole Tesle koji imaju bogato iskustvo u ovome području. Upornost i kompetencije stručnjaka ETK tražene su i prilikom nadogradnje UMTS/WCDMA mreža HSDPA tehnologijom i optimizacije i testiranja HSDPA mreže u brojnim zemljama (Mađarski T-mobile, Vodafone grupa, Mobilkom Austrija grupa, Američki Cingular, Japanski J-Phone, Bjeloruski Velcom...).