Search
Hrvatska
Tržište kapitala 
Fondovi rizičnog kapitala – potencijal rasta gospodarstva

Dok je Nikola Tesla u potrazi za financiranjem projekata svoje izume morao predstavljati investicijskim bankarima, današnji znanstvenici imaju fondove rizičnog kapitala spremne za takva ulaganja.

Fondovi rizičnog kapitala (eng. venture capital) važan su dio financijskog sustava jer osiguravaju kapital tvrtkama koje nemaju dovoljno vlastitog kapitala i ne mogu sklopiti optimalne financijske aranžmane s drugim financijskim posrednicima. Riječ je o investicijskim kompanijama koje prikupljaju kapital od institucionalnih investitora te ga investiraju u projekte visokog rizika, ali i potencijalno visokog povrata na uložena sredstva. Najčešće su to tehnološke tvrtke.


Već je odavno poznato u razvijenim zemljama da je ključ ubrzanoga i stabilnoga rasta gospodarstva u razvoju malog i srednjeg poduzetništva. Naravno, to ne znači da velike tvrtke nisu potrebne, već da su male i srednje tvrtke neophodan i dobar partner velikima. Kao što sama riječ poduzetnik kaže, to je osoba koja nešto mijenja i poduzima, tako su i male i srednje tvrtke sinonim za spremnost na brzu prilagodnu novonastaloj situaciji i inovativnost. Da bi gospodarstvo raslo i razvijalo se, nužne su stalne promjene i prilagodbe u skladu sa svjetskim trenovima i sve izbirljivijim potrošačima. Praksa pokazuje da pravo rješenje za konkurentnost na globalnom tržištu nisu niže cijene, već novi proizvodi i tehnologije.


Rizični kapital je važan dio gospodarskog razvoja svake države, jer ako pretpostavimo da razvoj proizlazi iz novih i inovativnih proizvoda, koje često lansiraju upravo male i srednje tvrtke kojima nedostaje kapital, tada je ovaj način financiranja važan motor razvoja ovih usluga. Rizični kapital može poslužiti za ulaganje u nove proizvode i tehnologiju, povećanje obrtnog kapitala, kupnju drugih tvrtki, jačanje bilance ili promjenu vlasničke strukture.


Koliko bi ova industrija mogla utjecati i na rast BDP-a govori podatak da je u Europi u razdoblju od 2000. do 2004. godine otvoreno milijun novih radnih mjesta u tvrtkama financiranima rizičnim kapitalom. Ukupno 3% zaposlenih radi u tim tvrtaka, a u SAD-u čak 10%, odnosno 10 milijuna ljudi. Neke od danas najjačih svjetskih IT tvrtki poput Microsofta, Googlea, eBay-a pokrenute su financijskom injekcijom rizičnoga kapitala.

Situacija u našoj zemlji

Hrvatska tek počinje prepoznavati prednosti takvoga načina financiranja. Novim Zakonom o investicijskim fondovima omogućeno je da se fondovi rizičnog kapitala registriraju kao otvoreni investicijski fondovi s privatnom ponudom. Zbog većeg rizika ulaganja u odnosu na rizik kojeg preuzimaju drugi investicijski fondovi, mirovinski fondovi, banke i osiguravajuća društva, kao  investitori  u ovakve fondove pojavljuju se isključivo kvalificirani ulagači. Fondovi za rizična ulaganja mogu biti različitih veličina, od malih specijaliziranih za "seed investing", koje upravljaju samo s nekoliko milijuna dolara, do fondova koji imaju preko milijardu dolara uloženog kapitala širom svijeta. Međutim, svim spomenutim vrstama rizičnog ulaganja zajedničko je to što ulagači koji se bave rizičnim ulaganjem nisu pasivni investitori, već koriste svoje pravo da aktivno sudjeluju u usmjeravanju, vođenju i rastu tvrtke u koju su uložili. Neki su fondovi osobito uspješni jer stvaraju sinergiju među raznim tvrtkama te nastoje povećati vrijednost oslanjajući se na svoja iskustva stečena kroz ulaganja u desetke, pa i stotine tvrtki.


Za hrvatsko gospodarstvo, kojem su za oživljavanje neophodni restrukturiranje i velike investicije, model "venture capital" financiranja mogao bi postati pokretačka snaga gospodarskog razvitka, isto kao što se to dogodilo u SAD-u i Zapadnoj Europi nakon Drugog svjetskog rata. Trenutačno u Hrvatskoj djeluju četiri fonda rizičnog kapitala - Quaestus Private Equity, Copernicus Capital partners, SEAF Croatia i Alpe Adria Venture Fund, koji su do sada uložili oko 80 milijuna eura u 50-tak investicija, poput telekomunikacijskih tvrtki ISKON Interneta, Metroneta i Tele 2.


U poslovnom svijetu 21. stoljeća sposobnost produkcije inovacija, u kojoj je Nikola Tesla bio nenadmašan, postala je jednim od ključnih čimbenika poslovnoga usjeha. I dok je Nikola Tesla u potrazi za financiranjem projekata svoje izume morao predstavljati investicijskim bankarima, današnji znanstvenici imaju fondove rizičnog kapitala spremne za takva ulaganja.

 

O. Gjenero