Search
Hrvatska
ETK Istraživanje 
Ljudi su po prirodi navigatori
Krenete li u svakodnevnu nabavu namirnica, hoćete-nećete, odabirete put koji će vas dovesti od kuće do trgovine. Kriteriji kojima se pri tomu rukovodite različiti su, jer možda usput želite nekoga i posjetiti ili uplatiti račune u poštanskom uredu. Zajednička svim takvim situacijama je potreba za navigacijom. U današnjem svijetu ta je ljudska potreba, udružena s naprednim komunikacijskim tehnologijama, dovela do nastanka usluga temeljenih na lokaciji korisnika mobilnih uređaja (LBS – Location Based Services). Renato Filjar, stručnjak u jedinici za Istraživanje u Institutu za telekomunikacije, problematikom usluga pozicioniranja u mobilnoj telefoniji bavi se već niz godina kao voditelj LBS projekta u jedinici za Istraživanje.

Kao novi zaposlenik naše kompanije, Renato Filjar je prije nekoliko godina pokrenuo istraživački projekt u sklopu kojega je radio na integraciji sustava za mobilno pozicioniranje s mobilnim komunikacijskim mrežama. Bili su to pionirski pokušaji da se iskorači u novo područje koje je u međuvremenu izraslo u ogromno i vrlo perspektivno tržište.
"Projekt je zamišljen kao traganje za platformom za razvoj svih lokacijskih usluga. Usredotočili smo se na podršku za mobilne aplikacije te na razvoj naprednoga pozicijskoga poslužitelja. Naša platforma integrira različite pozicijske postupke (satelitsko pozicioniranje – GPS, mrežno pozicioniranje podržano Ericssonovim MPC poslužiteljem, pozicioniranje mrežama kratkog dometa – Bluetooth, WLAN) s ciljem određivanja najbolje moguće procjene korisničkoga položaja. Na temelju te procjene, korisniku se dostavlja informacijski sadržaj i prezentiraju moguće usluge. Uz prototip LBS platforme, u suradnji s kolegama iz drugih istraživačkih projekata, razvijena je i jednostavna pokazna korisnička aplikacija," obrazlaže Renato Filjar.
Dosadašnja postignuća istraživačkoga LBS projekta prepoznata su unutar kompanije, tako da je nedavno pokrenut ETK/D projekt CHEOPS, koji ima za cilj komercijalizirati dosadašnja istraživačka postignuća na izradi temeljne LBS platforme, te napraviti iskorak u izradi konkretnih rješenja. Razvoj rješenja usredotočen je na razvoj required-by-law i mobility management usluga. U projektu CHEOPS zajedno surađuju jedinice Novih programa i Istraživanja. Voditelj projekta je Neven Bandalović.
Suradnja sa stručnjacima širom svijeta
Znanje koje se razmjenjuje s kolegama dvostruko vrijedi, a u realizaciji istraživačkog LBS projekta veliku pomoć članovima tima pružili su Darko Huljenić, koji je bio voditelj Istraživačke jedinice u vrijeme početka realizacije projekta, Siniša Krajnović, zamjenik direktora Instituta za telekomunikacije, Saša Dešić, sadašnji voditelj Istraživačke jedinice i Neven Bandalović, voditelj Grupe za inovacije.
Kako znanje ne poznaje geografske granice članovi LBS projekta surađivali su ne samo s kolegama iz Ericssona, već i s drugim međunarodnim organizacijama. Na primjer, temeljem aktivnosti LBS projekta ETK je postao međunarodni član britanske udruge za napredak razvoja satelitskih navigacijskih sustava i njihovih primjena, Pinpoint Faraday.
Rezultati istraživačkog rada na području LBS-a objavljeni su u prestižnim znanstvenim časopisima (Journal of Navigation, Cambridge University Press) te na međunarodnim konferencijama u Londonu, Barceloni, Damasku, Dubrovniku i Zadru.
«Otvaranje projekta CHEOPS dovest će do pune komercijalizacije dosadašnjih postignuća na području LBS-a. Nadamo se kako će LBS postati još jedan proizvod po kome će ETK biti prepoznat kao kompanija vrhunskih postignuća,» zaključuje Renato Filjar.
J. Lončar