Search
Hrvatska
Iz svijeta legislative 
OECD Preporuke za borbu protiv spam poruka

Spam pošta je, između ostaloga, vrlo pogodno sredstvo za poticanje korisnika da daju povjerljive informacije koje kasnije mogu biti zlorabljene za krađu identiteta.

 

Da spam poruke zadaju sve veće probleme u korištenju računala i Interneta dokazuje činjenica da je međunarodna Organizacija za ekonomsku suradnju i razvoj (OECD - Organization for Economic Cooperation and Development) početkom svibnja ove godine donijela posebne Preporuke u sprječavanju širenja spam poruka. OECD je forum 30 zemalja, među kojima je i SAD, ustanovljen radi promoviranja ekonomskog razvoja, trgovine i razvoja.

 

Znamo da je spam kao netražena pošta, nažalost, vrlo pogodno sredstvo za prijevare, širenje virusa i spyware softvera te za poticanje korisnika da daju povjerljive informacije koje kasnije mogu biti zlorabljene za krađu identiteta. Sve se to itekako odražava na prihode u gospodarstvu.

 

Spam poruke zadaju velike glavobolje onima koji se brinu za provedbu propisa u praksi. Naime, problem je da pošiljatelji ovih poruka mogu poslati svoje poruke s bilo kojega mjesta, i to bilo kome. Upravo to čini spam poruke međunarodnim problemom koji se mora rješavati putem međunarodne suradnje. Preporuke OECD organizacije u sprječavanju ovog problema su sljedeće:

 

1. Državni uredi zaduženi za provedbu propisa trebaju imati potrebne ovlasti za poduzimanje akcija protiv pošiljatelja spam poruka na njihovu teritoriju ili protiv stranih pošiljatelja spam poruka koji su se okomili na korisnike na njihovu teritoriju.
2. Državni uredi zaduženi za provedbu propisa trebaju imati mogućnost dijeliti informacije sa stranim dužnosnicima u određenim slučajevima.
3. Državni uredi zaduženi za provedbu propisa trebaju imati mogućnost osigurati pomoć u istražnim radnjama stranim vlastima u određenim slučajevima, osobito u pribavljanju informacija te lociranju ili identificiranju ljudi.
4. Državni uredi zaduženi za provedbu propisa trebaju se povezati s industrijom i grupama potrošača kako bi zajedno educirali korisnike i promovirali međusobno izmjenjivanje informacija.
5. Državni uredi zaduženi za provedbu propisa trebaju surađivati s privatnim sektorom kako bi se omogućilo, odnosno olakšalo lociranje i identifikacija pošiljatelja spam poruka.
6. Države moraju međusobno surađivati, združiti svoje napore kako bi se smanjila rasprostranjenost netočnih informacija o nositeljima imena domena te ujediniti snage da se Internet općenito učini sigurnijim.

 

N. Fikeys Krmić