Search
Hrvatska
Održano savjetovanje Hrvatske udruge za unaprjeđenje zaštite na radu 
Analiza ozljeda na radu i profesionalnih bolesti

U skladu s principima društvene odgovornosti naša kompanija redovito sponzorira održavanja savjetovanja Hrvatske udruge za unaprjeđenje zaštite na radu u našim prostorima te time i na taj način djeluje na širenje svijesti u društvu i u području zaštite zdravlja i sigurnosti na radu.

 

Hrvatska udruga za unaprjeđenje zaštite na radu održala je 20. rujna kvartalno savjetovanje u našoj kompaniji za članove udruge - stotinjak predstavnika najvećih hrvatskih tvrtki.

 

Prvo predavanje, i to o analizi ozljeda na radu u našem glavnom gradu, održala je voditeljica Odsjeka za nadzor zaštite na radu Grada Zagreba Vesna Grašo. Ukazala je na povećan broj ozljeda na radu u Zagrebu, što je jednim dijelom i rezultat povećanih aktivnosti u gospodarstvu, ali bez dodatnih ulaganja u poboljšavanje uvjeta rada i zaštite na radu, posebno u graditeljstvu u kojem postoje izrazite opasnosti po život i zdravlje radnika. S druge strane ne postoji učinkovit sustav preventivnih aktivnosti i mehanizama u području sigurnosti i zaštite zdravlja, kao što su npr. stimulativni sustav osiguranja od posljedica ozljeda na radu i profesionalnih bolesti, obrazovni sustav, promotivne aktivnosti i sl. Također, zbog malog broja inspektora rada sve je manji udio planiranih inspekcijskih nadzora u ukupnom broju inspekcijskih poslova.

 

Prim. dr. sc. Vlasta Dečković Vukres iz Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo u nastavku je govorila o podacima kretanja ozljeda i profesionalnih bolesti u Republici Hrvatskoj. U 2005. godini prijavljeno je 22.738 ozljeda na radu, što je za 3,6% više nego u prethodnoj godini. 78,7% ozljeda dogodilo se na samom radnom mjestu, a 21,3% na putu do posla ili s posla. U 2005. godini poginule su 62 osobe.
Ukoliko se razmatra stopa ozljeda na radu (ozljede/100.000 zaposlenih), najviše ozljeda dogodilo se u Uljaniku, zatim slijede Brodosplit, 3. Maj, HEP te Hrvatske šume.


Kod profesionalnih bolesti najviše su zastupljene bolesti izazvane štetnim djelovanjem buke, zatim pneumokonioze, bolesti izazvane štetnim djelovanjem vibracija, zarazne bolesti te kožne bolesti.

Savjetovanje je završilo predavanjem dr. sc. Nade Turčić iz Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje o ozljedama na radu kao uzrokom invalidnosti. Statistički podaci pokazuju da je ozljeda na radu bila uzrok invalidnosti kod 304 osobe u 2005. godini, što predstavlja 3,7%. Posebno je naglašena potreba prethodnih liječničkih te periodičnih pregleda, pri čemu je potrebno utvrditi zdravstveno stanje s obzirom na konkretni posao. Takvi pregledi u sadašnjem sustavu nisu obavezni.

 

G. Lipnjak