Search
Hrvatska
Obilježavanje 150. obljetnice Teslina rođenja u zgradi UNESCO-a 
Simpozij i izložba o Nikoli Tesli u Parizu

Simpozij i izložba posvećeni Nikoli Tesli bili su koncipirani višedimenzionalno. Kroz predavanja i rijetko viđene fotografije nastojao se dati povijesni, geopolitički i sociološki presjek okruženja u kojem se rodio, živio i stvarao ovaj velikan svjetskog uma.

 

Ovogodišnje obilježavanje 150. obljetnice rođenja Nikole Tesle, nastavljeno je 12. i 13. rujna u Parizu, gdje je u zgradi UNESCO-a održan simpozij "Nikola Tesla u Hrvatskoj" i otvorena osmodnevna izložba "Nikola Tesla - čovjek koji je rasvijetlio svijet".

 

Na taj način predstavnici svih zemalja svijeta, članica UNESCO-a, imali su mogućnost upoznati se s genijalnim Teslom čija su temeljna otkrića i izumi na polju elektrotehnike, nastali još pred stotinjak godina, bila toliko revolucionarna i dalekosežna da je njihova praktična primjena zadužila modernu civilizaciju, a do punog izražaja doći će tek u nadolazećoj budućnosti. Kako je obljetnica rođenja ovoga velikana u području prirodnih znanosti uvrštena sada u UNESCO-ov kalendar obljetnica svjetski važnih znanstvenika, spomenuta izložba i simpozij bili su prilika da se Tesli, koji je na međunarodnom planu nerijetko nepravedno zapostavljen, pokloni dužna pažnja.

 

Simpozij i izložba u Parizu održani su pod visokim pokroviteljstvom Stjepana Mesića, predsjednika Republike Hrvatske, a realizirani su uz pomoć Organizacije za obrazovanje, znanost i kulturu Ujedinjenih naroda, Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta RH, Hrvatskog povjerenstva UNESCO-a i Stalne misije RH pri UNESCO-u. Niz programa vezanih uz obilježavanje 150. obljetnice Teslina rođenja koordinira i vodi Ministarstvo kulture RH, dok je organizacija simpozija povjerena Akademiji tehničkih znanosti.


Na skupu u Parizu bili su nazočni prof. dr. Izet Aganović, izaslanik predsjednika RH; Petar Selem, izaslanik predsjednika Vlade RH; Božo Biškupić, ministar kulture; prof. dr. Slobodan Uzelac, pomoćnik ministra znanosti, obrazovanja i sporta i predsjednik Operativnog odbora za obilježavanje 150.-obljetnice rođenja Nikole Tesle, te prof. dr. sc. Zlatko Kniewald, predsjednik HATZ-a.


Među uzvanicima na svečanosti u Parizu bila je prisutna mala delegacija naše kompanije predvođena mr. sc. Gordanom Kovačević, predsjednicom kompanije, a tamo su još bili dr. sc. Darko Huljenić, tehnički savjetnik u ETK i docent na FER-u, te Snježana Bahtijari, direktorica Kompanijskih komunikacija.

 

Zapažena predavanja predstavnika naše kompanije
Simpozij i izložba posvećeni Nikoli Tesli bili su koncipirani višedimenzionalno. Kroz predavanja i rijetko viđene fotografije nastojao se dati povijesni, geopolitički i sociološki presjek okruženja u kojem se rodio, živio i stvarao ovaj velikan svjetskog uma, ocrtati Teslu kao ličnost, teorijski prezentirati njegova otkrića i izume te detaljnije elaborirati najvažnije patente.


Na jednodnevnom stručnom simpoziju "Nikola Tesla u Hrvatskoj" nastupili su odabrani predavači iz Hrvatske i Austrije i to: prof. dr. Branka Zovko-Cihlar s FER-a; prof. dr. Kurt R. Richer, dopisni član Austrijske akademije znanosti i počasni član hrvatske Akademije tehničkih znanosti; dr. Stjepan Car, predsjednik Upravnog odbora Instituta za elektrotehniku u Končaru; mr. Ivica Toljan, član Upravnog odbora HEP-a, te Igor Mandić, naš poznati literarni kritičar, esejist i polemičar. Zapažena predavanja također su održali Gordana Kovačević i Darko Huljenić.


Govoreći na temu "Ericsson Nikola Tesla: Na tragu Tesline vizije", Gordana Kovačević je povezala vizionarska predviđanja Nikole Tesle, s posebnim osvrtom na područje telekomunikacija, s vizijom Ericssona i Ericsson Nikole Tesle koja je usmjerena prema liderskoj ulozi u "all communicating world" na dobrobit svih ljudi. Prenijela je poruku da je Ericsson Nikola Tesla, zahvaljujući kompetencijama, kreativnosti i inventivnosti svojih stručnjaka, postala moderna kompanija koja ima vodeću poziciju u području telekomunikacijskih tehnologija, rješenja i usluga u zemlji, široj regiji i globalnom Ericssonovu svijetu. Takva se pozicija uspjela osvojiti ponajprije zahvaljujući inovativnosti koja je ugrađena u sve poslovne procese, a kontinuirano se ohrabruje i promovira kroz niz strateških programa. Naglasila je da se poslovni uspjesi i dobri rezultati modernih kompanija danas ne mogu postići bez inovacija.


"Uspoređivanje s drugima i učenje od najboljih je prirodan izbor, no inovativnost i nove ideje osiguravaju našu vodeću ulogu. Inovativni duh i nasljeđe Nikole Tesle dio je kompanijske tradicije i budućnosti," rekla je u svom izlaganju Gordana Kovačević. 


"Tesla kroz viziju komunikacija" tema koju je dr. Darko Huljenić obradio zajedno s dr. sc. Sašom Dešićem, bavila se utjecajem Teslinih otkrića i patenata na funkcioniranje modernog svijeta. D. Huljenić je u ovom predavanju naglasio da koliko je nekada električna energija bila važna za podizanje kvalitete života ljudi, toliko su u 20. i 21. stoljeću to postale komunikacije, posebno bežične čiji dolazak je još davnih dana Tesla najavio. To će u potpunosti doći do izražaja kada se osigura široki razvoj multimedijskih komunikacija što će omogućiti stvaranje koncepta komunikacijske umreženosti. Teslina vizija u području komunikacija inspirira stručnjake naše kompanije koji imaju više ideja koje se mogu pretočiti u praksu. Oni će nastojati dokazati Tesline ideje gradeći sustav umreženih komunikacija upotpunjen i bežičnim prijenosom energije.


Zanimljiva je bila i ideja Igora Mandića, poznatog hrvatskog esejiste, koji je  razvio i obrazložio ideju da je svojim otkrićima Tesla u toj mjeri zadužio suvremenu civilizaciju da bi se današnje vrijeme trebalo zvati "Teslina galaksija".

 

Izložba "Nikola Tesla - čovjek koji je rasvijetlio svijet"
Na spomenutoj izložbi čiji su koautori strani stručnjaci i stručnjaci iz Hrvatskog povijesnog i Tehničkog muzeja, u slici i riječi prikazana je biografija jednog od najvećih svjetskih umova. Događanja iz Teslina života prikazana su paralelno sa svjetskim povijesnim događajima, ali i oslikana osobnim bojama - njegovim druženjima, prijateljstvima, asketizmom i opsesijama. Na izložbi su također prezentirani Teslini izumi kojima je obogatio život ljudi čineći ga jednostavnijim.

 

"Cjelokupno događanje u UNESCO-u u Parizu, vezano uz obilježavanje 150.-obljetnice rođenja Nikole Tesle, vrlo je pozitivna inicijativa u koju je uloženo doista mnogo rada i truda velikog broja stručnjaka iz različitih hrvatskih institucija. Zahvaljujući samom Tesli, njegovim djelima i idejama, bilo je moguće ispričati tako interesantnu priču koja traje i čiji utjecaj ne poznaje vremenska i prostorna ograničenja. S obzirom na kvalitetu prezentiranog sadržaja organizatori su odlučili isti sadržaj predstaviti i hrvatskoj javnosti krajem studenog ove godine," komentirala je skup u Parizu G. Kovačević.

 

D. Kovačević