Search
Hrvatska
Čovjek*Zemlja*Okoliš 
Telefonijada na markama

U vrijeme velikog vala izvođenja pokusa i istraživanja u kojem su bile određene osnovne vrijednosti elektriciteta, istraživači su dotad neviđenom brzinom gotovo svakodnevno svijet opčinjavali novim izumima. Ekspanzija istraživanja uzimala je sve veći zamah, jer jedni su izumi za sobom povlačili druge. Telefon - izum Alexandera Grahama Bella, uz nužne izmjene i poboljšanja, u načelu ostao je isti do današnjih dana, a kao motiv često se pojavljuje na markama raznih zemalja svijeta.


130 godina dijeli nas od izuma telefona. U međuvremenu mnoge zemlje svijeta izdale su serije maraka s telefonom ili njegovim izumiteljem - A.G. Bellom - kao motivom.

Svijet je bio oduševljen tim Bellovim izumom koji je ljudima omogućio da se vlastitim glasom obrate udaljenoj osobi, za razliku od slanja brzojava kod čega netko drugi čita i kodira pisanu ili diktiranu poruku. Proizlazi da je telefon označio i novu eru komunikacijske intimnosti.


Izumitelj telefona Alexander Graham Bell rodio se u Edinburghu, 3. ožujka 1847. Mati mu je bila gluha pa su mu i otac i djed istraživali načine gluhonijemog govora i komunikacije. Vjedrojatno je ta činjenica u mnogome pridonijela da je Bell 10. ožujka 1876. napravio prototip telefona i izgovorio one povijesne riječi:
"Mr. Watson, come here. I want to see you."


Dogodilo se to u Americi, u koju se Bell iselio šest godina ranije, postavši u međuvremenu učiteljem gluhonijemih u jednoj školi u Bostonu, u saveznoj državi Massaschussetts. Nedugo zatim pošlo mu je za rukom da napravi aparat za mjerenje zvuka, a jedinica mjere po njemu nazvana je decibel. Kao izumi neslužbeno mu se pripisuju i mehanička pluća, metalni detektor, prvi diktafon, prva gramofonska ploča, ali kako je većina ovih aparata ostala tek u obliku crteža na papiru, službeno mu se priznaje samo telefon.


Telefon je, dakle, star točno 130 godina. Dok se danas na poštanskim markama mnogih zemalja uglavnom pojavljuju mobilni telefoni i njima obilježavaju tehnološka dostignuća nekog grada, zemlje ili područja, prije točno trideset godina, kad je svijet slavio stoti rođendan izuma bez kojeg mnogi danas život ne mogu ni zamisliti, bili smo obasuti velikom kolilčinom maraka na kojima su bili ili Bell, ili njegov izum.


Iskorištavajući popularnost teme, i nadajući se da će na njoj dobro zaraditi, izdavanja maraka posvećenog telefonima latile su se i poštanske administracije koje ne samo da s otkrićem telefona nisu imale nikakve veze, već su u njihovim zemljama i sami telefoni bili kud i kamo rjeđi nego u ostatku svijeta.

 

J. Miletić