Search
Hrvatska
Čovjek*Zemlja*Okoliš 
Održivost i društvena odgovornost

Kao društveno odgovorni poduzetnik Ericsson Nikola Tesla je uključen u život i rad društva u kojem djeluje.

Tijekom godina održivi razvoj je bio jedan od najčešće spominjanih pojmova u ovoj rubrici. Često sam isticala meni drago objašnjenje tog pojma u kojem se naglašava da se radi o procesu promjena.

 

Ovaj put podsjećam na proces promjena, ali u odnosu između poslovnog svijeta i društvene zajednice. Sažeto, promjene idu od "Vjeruj mi!"(Trust me!)  stava, kada je zajednica vjerovala da tvrtke rade u dobroj vjeri, preko "Reci mi!" (Tell me!) odnosa, kada je društvo očekivalo da im tvrtka kaže što se događa, pa do "Pokaži mi! (Show me!) kulture. U ovom slučaju tvrtke moraju pokazati i dokazati ozbiljne namjere da se poboljšaju i unaprijede svoj odnos prema okolišu i društvu. Danas, društvena zajednica stavom "Uključi me!" (Involve me!) jasno pokazuje da želi biti uključena u aktivnosti određene tvrtke, kao i to da tvrtka mora biti uključena u život i rad društva u kojem posluje.


Upravo ta isprepletenost odnosa odlično je došla do izražaja na nedavnom sastanku predstavnika Ericssonovih kompanija održanom u Kisti na temu održivosti i društvene odgovornosti. Zgusnuta satnica dvodnevnog rada sadržavala je veliki raspon tema od sustava upravljanja okolišem, preko tema održivosti i Izvještaja o održivosti za 2005. godinu do primjera pozitivnog odnosa prema okolišu ili aktivnog uključivanja i doprinosa tvrtki povećanju učinkovitosti i kvalitete življenja društva u kojem tvrtka radi. Naravno, dogovarane su i aktivnosti za Izvještaj o održivosti za 2006. godinu.  
Naglašeno je da se za pripemu Izvještaja koriste Smjernice za izvještavanje o održivosti,  www.globalreporting.org, kao i načela Svjetskog sporazuma, www.globalcompact.org. Kako je ipak riječ o ulozi i doprinosu informacijsko-komunikacijskih tehnologija održivom razvoju za izvještaj se koriste i smjernice e-održivosti, globalne inicijative Ujedinjenih naroda i Svjetske telekomunikacijske unije,www.gesi.org

Svjetski sporazum (Global Compact)

Dva su temeljna cilja Sporazuma, dokumenta Ujedinjenih naroda:


- ugraditi deset načela ovog sporazuma u poslovne aktivnosti širom svijeta
- usmjeravati aktivnosti na ispunjavanje ciljeva UN.


Nekoliko informacija o načelima Svjetskoga sporazuma: Ona su dogovorno proizišla iz međunarodnih dokumenata popu: Opće deklaracije o ljudskim pravima, Deklaracije o temeljnim načelima i pravima na rad koju je donijela Međunarodna organizacija rada, zatim Međunarodne deklaracija o okolišu i razvoju iz Ria te Konvencija UN protiv korupcije.

 

Ljudska prava:
1. Kompanije moraju podržati i poštovati zaštitu međunarodnoh ljudskih prava unutar njihovog područja utjecaja i
2. osigurati da njihove aktivnosti ne doprinose kršenju ljudskih prava.

 

Radna prava:
3. Kompanije moraju zagovarati slobodu udruživanja i učinkovito priznavati pravo na kolektivno pregovaranje;
4. kidati svih vrsta prisilnog i neslobodnog rada;
5. učinkovito ukidati sve oblike dječjeg rada i
6. spriječiti diskriminaciju pri zapošljavanju i radu.

 

Okoliš
7. Komapnije moraju podržati  mjere predostrožnosti u rješavanju izazova okoliša;    
8. poticati promociju veće odgovornosti prema okolišu;
9. ohrabrivati razvoj i usvajanje tehnologija prihvatljivih za okoliš.

Anti korupcija
10. Kompanije moraju raditi protiv svih oblika korupcije, uključujući iznuđivanje i potkupljivanje.

Sljedeći korak

Kompanije prihvaćaju Sporazum i načela na kojima se on temelji pojedinačno, a broj onih koje su to učinile i koje provode načela u stalnom je rastu. Ericsson je prihvatio načela Globalnog sporazuma i navodi ih u Izvještaju o održivosti. Primjeri izvješća hrvatskih tvrtki pokazuju da je prevladao pojam društveno odgovornog poslovanja ili kod nekih socijalnog poslovanja, iako su u izvještajima obrađena sva tri područja: ekonomsko, okolišno i društveno.


Republika Hrvatska je usvojila tzv. Green Paper Europske komisije "Promoting a European Framework for Corporate Social Responsibility". Put od usvajanja nekog dokumenta do njegove pune primjene nije ni brz, ni jednostavan ni lagan. Ali, zakoračili jesmo … i krenuli na put pun izazova.

 

Prikupila i priredila: D. Bačun