Search
Hrvatska
Razvoj proizvoda 
"Korak po korak" centrale

U prvim godinama svoga postojanja "Nikola Tesla" se ograničio na proizvodnju i montažu: ručnih hotelskih CB centrala, međugradskih centrala, najavnih i ispitnih stolova, pretplatničkih ručnih hotelskih centrala i raznog pribora. Bilo je potrebno puno ručnog rada za proizvodnju mehaničkih dijelova za centrale. Zadnja riječ tehnike, u to doba, bile su centrale sustava “korak po korak”. Istovremeno, s proizvodnjom ručnih (manualnih) telefonskih centrala, stručnjaci tvornice pripremali su usvajanje proizvodnje automatskih telefonskih sustava tipa “crossbar”.
Crossbar sustavi

Odlučivši se za proizvodnju Ericssonovih suvremenih automatskih telefonskih i telegrafskih centrala s koordinatnim sklopkama (crossbar sustav) "Tesla" je s Ericssonom potpisala prvi licencni ugovor već 1953. godine. Naša kompanija postaje tako jedan od prvih Ericssonovih licencnih partnera u svijetu. Jednu od prvih telefonskih centrala toga tipa, kojim zapravo počinje automatizacija telefonske mreže u bivšoj Jugoslaviji, "Tesla" je pustila u rad 1955., u Zagrebu na Pešćenici (centrala u Harambašićevoj).
Digitalizacija sustava

Da su tehnološke transformacije bile daleko sporije nego danas, govori i podatak da je nakon 2,5 desetljeća proizvodnje crossbar sustava, ali od 1974. i poluelektroničkih telefonskih kao i telegrafskih centrala tipa ARE11 i ARE13, sazrijelo vrijeme za radikalno novi tehnološki iskorak. Ponovno s Ericssonom potpisan je 1977. godine drugi licencni ugovor o usvajanju najnovije generacije komutacija – digitalnih sustava AXE10, AXB i ASB (MD110). Vrijeme će pokazati da će to postati najprodavaniji sustav u svijetu. Zagreb je bio prvi grad u tadašnjoj Jugoslaviji koji je već 1981. instalirao digitalnu centralu AXE10 u Vrapču.
Tijekom svih godina svoga postojanja naša kompanija intenzivno surađuje s Hrvatskim Telekomom na izgradnji i modernizaciji hrvatske nacionalne mreže. Zajednički su izgradili fiksnu mrežu sa stotinjak AXE centrala koja je sada u potpunosti digitalizirana. Tehnološke promjene kao što su uvođenje ISDN-a i ADSL-a te integracija platforme za MMS, daljnji su vidovi suradnje ovih dvaju partnera.
Promjene proizvodnih procesa

Proizvodni procesi se neprestano mijenjaju. Smanjuje se udio ručnog rada, povećava se automatizacija procesa, posebna pozornost se posvećuje i mehaničkim i kemijskim obradama jer se sve više vodi briga o zaštiti okoliša. Značajno se smanjuje udio mehanike, a povećava udio softvera, tzv dematerijalizacija proizvodnje. Proizvodi postaju sve manji i složeniji, tzv. minijaturizacija proizvoda. Za nove proizvode potrebna su sve složenija znanja i neprekidno učenje. Rezultat svih tih promjena je i koncentracija proizvodnje na nekoliko mjesta u svijetu, a Ericsson Nikola Tesla koristeći cjelokupnu listu Ericssonovih proizvoda daje cjelovita komunikacijska rješenja.
Ericsson Nikola Tesla se, od kada je u sastava korporacije Ericsson, potpuno transformirao i postao moderna tvrtka koja u prvome redu «proizvodi» znanje – razvija softver i usluge te isporučuje cjelovita komunikacijska rješenja za globalne operatore fiksne i mobilne telefonije te velike poslovne korisnike diljem svijeta.
Razvoj mobilnih mreža

Već 1986. na licitaciji ZJPTT "Tesli" je, kao nositelju projekta, povjerena izgradnja mobilne telefonije u zajednici s poduzećima iz drugih republika. Prva pilotska mobilna radio telefonska mreža (sustav NMT) realizirana je 1990. u Zagrebu. Godine 1998. s bjeloruskim operatorom potpisali smo naš prvi GSM ugovor. Sva ta znanja i iskustva naših stručnjaka u području mobilne telefonije kapitalizirat će se u godinama koje dolaze.
U suradnji s VIPnetom, Ericsson Nikola Tesla je 1999. godine na domaćem tržištu napravio prodor u GSM područje. Kao dobri poslovni partneri ove dvije kompanije i dalje zajedno rade na uvođenju najsuvremenijih komunikacijskih tehnologija. Tako je 2001. uveden GPRS sustav, prvi komercijalni mobilni sustav 2,5 generacije u Srednjoj Europi, a sredinom 2003. učinjen je zajednički korak prema 3G viziji putem probne mreže utemeljene na Ericssonovoj opremi i rješenjima. Sredinom 2004. godine VIPnet je u svoju mrežu uveo EDGE, prvu komercijalnu 3G uslugu.
Stručnjaci naše kompanije već su bili uključeni u Ericssonove projekte uvođenja 3G mreža u zemljama Europe, Australije i Japana. Kompanija također posjeduje i novu UMTS opremu koja služi za ispitivanje opreme kupaca. Ericsson Nikola Tesla spremno je ušao u novo komunikacijsko doba.