Search
Hrvatska
Elektrokardiogram (EKG) 
Sustav za daljinski nadzor pacijenata
Anatomija srca

Slika 1. Glavni dijelovi srca 

Srce opskrbljuje tjelesna tkiva kisikom otopljenim u krvi, a isto tako osigurava cijeli niz ostalih vitalnih funkcija. Ako srce prestane raditi smrt nastupa u roku od par minuta.


Srce se sastoji od mišićnog tkiva, i za razliku od većine organa u tijelu generira svoje vlastite električne impulse osiguravajući tako automatski rad koji omogućava kontrakcije srčanog mišića i pumpanje krvi.

A - Desna klijetka
B - Lijeva klijetka
C - Desna pretklijetka
D - Lijeva pretklijetka
1 - Aorta
2 - Plućna arterija


Slika 2. Tijek električnih impulsa u srcu

  

Provodni sustav srca omogućuje koordiniranu ritmičnu kontrakciju atrija i ventrikula. Impulsi se stvaraju u sinusnom atrijskom čvoru – ( SA čvoru ), koji je smješten u desnom atriju. Sinusni atrijski čvor povezan je s atrioventrikulskim čvorom ( AV čvorom ), pomoću internodalnih puteva. Atrioventrikularni čvor je u normalnim prilikama jedina veza atrija i ventrikula i ima važnu funkciju prijenosa impulsa. 

 

Kod mjerenja EKG elektrode se postave na kožu pacijenta. Kod sustava s jednim izvodom mjeri se EKG samo u jednoj točki. Koristeći 3, 5 ili 12 izvoda poboljšava se rezolucija EKG -a čime se omogućava dijagnostika većeg broja bolesti i/ili komplikacija (npr. infarkt). Povoljni efekt se postiže očitavanjem električkih signala iz raznih kuteva i udaljenosti od srca. Kod najnaprednijih rješenja, EKG elektrode s 12 izvoda postavljaju se na prsa te na svaku ruku i nogu. 

Slika 3.
Opis slike

Postavljanje elektroda na prsa

Normalni sinusni ritam

Normalni sinusni ritam je ritam zdravog srca, kod čega sinusni čvor spontano započinje srčanu aktivnost. Sinusni ritam je normalan ako mu je frekvencija između 60 i100/min (Vidi sliku 4). Ako je frekvencija sinusnog ritma  manja od 60/min to se naziva bradikardija, a ako je iznad  100/min to se naziva tahikardija.

Opis slike

Normalna EKG krivulja kod sinusnog ritma s električkim signalima koji počinju od S-A čvora

Undulacija atrija

Kad električni signali idu prebrzo efekt izbacivanja krvi iz pretklijetke se zamjenjuje neefikasnim kontrakcijama pretklijetke. Frekvencija kontrakcija je između 220 i 300/min. Klijetke se uglavnom aktiviraju svake sekunde ili svakog drugog ili trećeg impulsa pretklijetke  (2:1 ili  3:1 zatajenje srca).


Pacijent može živjeti s nepravilnim otkucajima pretklijetke ali osjeća  slabost i kratki dah tijekom takvih pojava. Lijekovi mogu liječiti simptome i stabilizirati pacijenta koji ima kronične simptome, a može se ugraditi i srčani stimulator (pacemaker).

 

Opis slike

Nepravilni otkucaji pretklijetke, brzi valovi otkucaja. Reakcije klijetke su nepravilne.

Fibrilacija ventrikula

U ventrikulskoj fibrilaciji postoji kaotična akcija srca, i crpne akcije srca nema – tek se po koji ml u početku uspije istisnuti iz klijetke, srce „podrhtava“. Prestanak cirkulacije krvi dovodi gotovo do neposrednog gubitka svijesti i smrt nastupa u roku od nekoliko minuta. Treperenje klijetke se može zaustaviti s vanjskim defibliratorom i odgovarajućim lijekovima. 

Opis slike

Ventrikulska fuibrilacija; brzi, široki, nepravilni kompleksi klijetke  (ventricular complexes).