Search
Hrvatska
WLAN 
Globalna telekomunikacijska mreža je najveći i najsloženiji tehnički sustav koji je čovjek stvorio.
Osnovno
Bežični LAN (Wireless Local Area Networking - WLAN) razvijen je za vrijeme 90-ih kao dodatak ožičenoj LAN mrežnoj tehnologiji koja je postala prevladavajuća i dominantna u umreženom svijetu. Bežični LAN je tehnologija za slanje podataka i rad lokalnih mreža, bez žičane veze.
Smanjena potreba za žičanim vezama
Bežični LAN (WLAN) je fleksibilan podatkovno komunikacijski sustav implementiran kao dodatak ili kao alternativa žičanom LAN-u u zgradama, bolnicama, aerodromima itd. Korištenjem tehnologije elektromagnetskih valova WLAN šalje i prima podatke putem zraka, smanjujući potrebe za žičanim vezama. Bežični LAN-ovi koriste elektromagnetske zračne valove (radio ili infra-crvene) za komunikaciju od jedne točke do druge bez oslanjanja na bilo kakvu fizičku vezu.
Tipična WLAN konfiguracija
U tipičnoj WLAN konfiguraciji, odašiljač/primatelj, koji se zove pristupna točka (access point), povezuje se na ožičenu mrežu sa fiksne lokacije koristeći standardan Ethernet kabel. Pristupna točka prima, sprema i šalje podatke između WLAN-a i ožičene mrežne infrastrukture.
Korištenje
Jedna pristupna točka može podržati malu grupu korisnika i može funkcionirati unutar raspona od manje od tridesetak metara pa do preko stotinu metara. Krajnji korisnici pristupaju WLAN-u preko bežičnih LAN adaptera, koji su implementirani kao PC kartice u prijenosnim računalima ili koriste PCI adaptere u stolnim računalima. WLAN adapteri omogućavaju sučelje između mrežnog operativnog sustava (NOS) klijenta i zračnih valova (preko antene).
Opširnije
Centar za razvoj kompetencija