Search
Hrvatska
Zatvoreni dobrovoljni mirovinski fond Ericssona Nikole Tesle 
Dobar ulog - miran san
Među prvima u Hrvatskoj naša je kompanija krajem prošle godine u suradnji s Raiffeisen mirovinskim društvom osnovala Zatvoreni dobrovoljni mirovinski fond Ericssona Nikole Tesle. Na taj način kompanija je željela potaknuti svoje zaposlenike da, u skladu sa svojim mogućnostima i potrebama, već danas počnu štednju, koja će im jednoga dana osigurati isplatu dodatne mirovine.
Niska stopa nataliteta, povećanje udjela starije populacije u ukupnom stanovništvu, rat, nesklad između uplata mirovinskih doprinosa i rastućih potreba umirovljenika, siva ekonomija, samo su neki od problema koji su značajno ugrozili hrvatski mirovinski fond i potaknuli nužnost hitne i efikasne mirovinske reforme. Cilj započete reforme jest osigurati dugoročno održiv sustav koji će štititi osiguranike od rizika starosti, ali koji će istodobno biti usklađen s ekonomskim razvojem i neće predstavljati kočnicu gospodarskoga rasta.
Zrela odluka za zrele godine
Većini naših zaposlenika postalo je jasno da ulaganje u obavezno mirovinsko osiguranje na temelju generacijske solidarnosti (1. stup u koji ulažemo 15% bruto plaće) i obavezno ulaganje u mirovinski fond po izboru (2. stup, 5% bruto plaće) ne mogu jamčiti financijsku sigurnost i bezbrižnost, jednoga dana kada dođu u «zlatne godine» svog života. Naime, visina mirovine isplaćene iz prvoga stupa gotovo i ne ovisi o visini uloženih doprinosa, ali na nju u velikoj mjeri utječe duljina staža. Nasuprot tome, iznosi isplaćeni temeljem ulaganja u drugi stup mirovinskoga osiguranja ovisit će isključivo o visini uplaćenih doprinosa i sposobnosti društva za upravljanje fondovima u koje su sredstva uložena. Te dvije vrste mirovina počinju se isplaćivati u trenutku kada osiguranici steknu uvjete za umirovljenje, u pravilu s navršenih 65 godina.
Reforma mirovinskoga sustava ponudila je novi model dodatne štednje u dobrovoljnim mirovinskim fondovima (3. stup). Taj novi model mirovinske štednje prepoznat je u kompaniji Ericsson Nikola Tesla kao vrijedno ulaganje u budućnost te su započete aktivnosti za osnivanje i rad Zatvorenog dobrovoljnog mirovinskog fonda Ericssona Nikole Tesle.
Nakon cjelovitih analiza tržišta kao partner odabrano je Raiffeisen mirovinsko društvo, lider na hrvatskom tržištu dobrovoljnih mirovinskih fondova s preko 14000 članova te imovinom od oko 68 milijuna kuna, što čini približno 75 % ukupne imovine dobrovoljnih mirovinskih društava na hrvatskome tržištu.
Agencija za nadzor mirovinskih fondova i osiguranja odobrila je osnivanje i rad Zatvorenog dobrovoljnog mirovinskog fonda Ericssona Nikole Tesle početkom prosinca prošle godine, a odmah nakon toga stručne službe naše kompanije (jedinica za Upravljanja ljudskim potencijalima, pravnim poslovima i organizacijom te jedinica Kompanijskih komunikacija) pokrenule su čitav niz aktivnosti vezanih za upoznavanje zaposlenika s uvjetima, članstvom i radom Zatvorenog dobrovoljnog mirovinskog fonda ETK.
Novi fond – novi identitet

U želji da zaposlenike aktivno uključimo u kreiranje i odabir vizualnog identiteta novoosnovanog Fonda raspisali smo natječaj za najbolji logotip i slogan Fonda. Naravno, s obzirom da naša kompanija cijeni nove ideje i kvalitetna rješenja, za predlagatelje najuspješnijih rješenja osigurali smo nagrade. Ivan Francetić, stručnjak iz ETK Instituta za telekomunikacije, bio je najuspješniji u kreiranju slogana. Slogan «Dobar ulog – miran san» Ivanu će osigurati dodatnih 2000 kuna bruto, što je otprilike 1000 kuna neto, iznos koji će kompanija uplatiti na njegov osobni štedni račun u Zatvorenom dobrovoljnom mirovinskom fondu.
Što se logotipa tiče, zaposlenici su mogli glasati za jedan od dva ponuđena rješenja, koja je kreirao Dubravko Bujan, grafički stručnjak iz Kompanijskih komunikacija. Za pobjedničko rješenje glasala su 92 zaposlenika. Na javnom izvlačenju, koje je obavljeno tijekom prezentacije o Fondu zaposlenicima u Splitu, sreća se osmijehnula Gorani Lipnjak, menadžerici za zaštitu na radu i zaštitu zdravlja zaposlenika. Tako će i Goranin osobni štedni račun biti «deblji» za 2000 kuna bruto, koliko će kompanija uplatiti na njezin osobni štedni račun u Fondu. Jedini uvjet za konzumaciju nagrada je da se Gorana i Ivan u Fond i učlane.
Pogodnosti za sve zaposlenike

No, kompanija je mislila i na ostale zaposlenike. Naime, kako bi potaknula i sve ostale zaposlenike na učlanjenje u Fond, kompanija je donijela odluku da će svakom zaposleniku, koji ispuni i pošalje e-mailom Zahtjev za učlanjenje u Fond zaključno do 4. veljače 2005., uplatiti na osobni štedni račun toga člana Fonda 2000 kuna bruto. Treba znati, da takva isplata u poreznom smislu ima tretman plaće, pa iznos valja umanjiti za pripadajuće doprinose, porez i prirez . Tako će početni kapital na vašem osobnom računu u Fondu iznositi otprilike 1000 kuna neto. Popunjeni Zahtjev za učlanjenje Fond svaki zaposlenik treba ispisati u dva primjerka, potpisati i dostaviti ih Zdenki Ceković, kontakt osobi u ETK prema Raiffeisen mirovinskom društvu. Zaposlenici će se u Fond moći učlaniti i nakon 4. veljače, no poticajna se sredstava u visini od 2000 kuna bruto, koje trenutačno kompanija nudi, više neće moći iskoristiti.

Na ETK intranetu, na stranicama Odjela ljudskih potencijala, pravnih poslova i organizacije ponuđena je zaposlenicima veoma informativna stranica s mnogobrojnim linkovima, koja će i onima najznatiželjnijima pružiti cjelovite odgovore iz područja dobrovoljne mirovinske štednje. Isto tako, u suradnji sa stručnjacima iz Raiffeisen mirovinskog društva organizirali smo čitav niz prezentacija u Splitu i Zagrebu kako bismo temu dobrovoljnog mirovinskog osiguranja što više približili našim zaposlenicima. Tijekom svih devet održanih prezentacija naši su zaposlenici pokazali izuzetno zanimanje za temu dobrovoljnog mirovinskog osiguranja, o čemu svjedoče mnogobrojna pitanja koja su tijekom prezentacija, pa i poslije postavljali stručnjacima iz Raiffeisena i stručnoj službi u ETK. Tako veliki interes veseli jer je važno da svaki zaposlenik dobro razumije razlog postojanja i svrhu dobrovoljnih mirovinskih fondova te prednosti zatvorenog u odnosu na otvoreni dobrovoljni mirovinski fond. Vjerujemo da smo svim tim aktivnostima osigurali preduvjete da naši zaposlenici koristeći informacije s kojima smo ih upoznali prepoznaju povoljnu priliku da odmah započnu aktivnosti kojima će osigurati bezbrižne «zlatne godine».
V. Mihajlic
Osnovne karakteristike dobrovoljnih mirovinskih fondova (otvorenih i zatvorenih)
- Članstvo je dobrovoljno i članom može postati svaka osoba s prebivalištem u RH
- Nema zdravstvenih ograničenja, niti pristupne dobne granice
- Trajanje članstva nije vremenski ograničeno
- Član može prestati s uplatom i ponovno početi
- Neredovite uplate ne utječu na status članstava u fondu, dotad prikupljena sredstva i nadalje ostvaruju prinose
- Visinu i dinamiku uplata svaki član bira po želji, dinamikom koju sam odredi, a u skladu sa mogućnostima i visinom mirovine koju jednog dana želi primiti
- Uplaćena sredstva su osobna imovina članova
- Članstvo u fondu nije vezano uz postojanje ugovora o radu i uplatu doprinosa za obvezno mirovinsko osiguranje
- Na uložena sredstva članovi ostvaruju pravo pripisa državnih poticajnih sredstava u visini od 25 % od uplaćenog iznosa, ali najviše do uloga 5000 kuna tijekom godine
- Članovi ostvaruju pravo na poreznu olakšicu – uplaćeni doprinosi smatraju se izdacima pri utvrđivanju dohotka do visine 12000 kuna godišnje
- Sredstva na računu su nasljedna
- Korištenje mirovine moguće je već od 50 godina života bez obzira na trajanje štednje
- Za stjecanja prava na mirovinu nije bitna redovitost uplata
- O vrsti mirovine koja će se isplaćivati član fonda donosi odluku u trenutku umirovljenja
Prednosti Zatvorenog dobrovoljnog mirovinskog fonda Ericssona Nikole Tesle u odnosu na otvoreni
- Znatno manje ulazne, izlazne i upravljačke naknade
- ETK određuje vlastite uvjete za članstvo i prestanak članstva u Fondu
- ETK provodi cjelokupnu proceduru učlanjenja i otvaranja računa za vas
- Svim zaposlenicima koji se učlane u Fond zaključno do 4. veljače 2005.godine, ETK će uplatiti jednokratna poticajna sredstva u iznosu od 2000 kuna bruto
- Mogućnost uplate sredstava na vaš osobni račun od strane ETK i u budućnosti
- Sudjelovanje kompanije kao pokrovitelja u investicijskoj politici Fonda