Search
Hrvatska
ČOVJEK*ZEMLJA*OKOLIŠ 
Obrazovanje za održivi razvoj

Za studente FER-a koji su upisali predmet Održivi razvoj i zaštita okoliša, održana je krajem prošle godine u prostorima Ericssona Nikole Tesle već tradicionalna prezentacija na temu pozitivnoga doprinosa infokom proizvoda i usluga zaštiti okoliša. Bio je to najbolji mogući uvod u početak desetljeća obrazovanja za održivi razvoj od 2005. do 2015. godine.
Posljedica sve veće upotrebe infokom proizvoda i usluga je i novi način rada čovjeka. Dugotrajno sjedenje ispred ekrana ugrožava vid i ostavlja posljedice na mišićno koštanom sustavu. Tijekom prezentacije Gorana Lipnjak, u ETK odgovorna za zaštitu na radu i zaštitu zdravlja zaposlenika, ukazala je na posljedice promjene načina rada i objasnila kako ih možemo ublažiti.
Mozgalica
Ericsson će pridonositi održivom razvoju razvijajući, proizvodeći i nudeći proizvode i usluge s izvrsnim pokazateljima okoliša, koji omogućavaju kupcima da i oni smanje svoj utjecaj na okoliš. (Ericssonova politika upravljanja okolišem)
Pitanje:
Što mislite koliko se telekomunikacijskim rješenjima te upotrebom telekomunikacijskih proizvoda koji troše manje energije za svoj rad može smanjiti globalna potrošnja energije u sljedećih desetak godina?
Odgovor:
Tko zna - zna, a tko ne zna, odgovor će pronaći u sljedećem broju Komunikacija.
Stoliću pospremi se
Početak 2005. godine označio je i početak desetljeća obrazovanja za održivi razvoj Početak kao početak, najbolje krenuti od sebe i svoga stola. Ionako je 12. siječnja proglašen svjetskim Danom čišćenja i pospremanja stola i polica.
Procjenjuje se da ljudi dnevno gube oko 30 minuta na traženje raznih dokumenata. Netko marljiv pretvorio je to u radne sate i dane te izračunao da 3 radna tjedna godišnje trošimo na traženje zametnutih predmeta. Jedan od savjeta stručnjaka glasi: sve svoje papire stavite na jednu hrpu i krenite u skladu s izrekom: «Podijeli pa vladaj.» Ono što zaista trebate odložite na jednu hrpu, a ono što je zastarjelo ili više nije potrebno na drugu. Neki kažu da na taj način nestane oko 80 % papira s našega stola.
Ideja čistog stola zapravo je paravan da nas se potakne na akciju kojom postižemo učinkovito korištenje vremena, kvalitetniji i organiziraniji rad, brže obavljanje zadataka, manju potrošnju papira, novčane uštede, očuvanje šuma, energetske uštede te bolji odnos prema prirodnim resursima.
Ericssonova direktiva čistog stola i čistog ekrana navodi još jedan važan razlog za uvođenje reda, a to su čuvanje osjetljivih poslovnih podataka i informacija. Ako vam je slučajno promakao 12. siječnja, Dan pospremanja stola možete obilježiti bilo kada uz jednu napomenu: Ne dirajte moj stol!
D. Bačun
Dodatne informacije