Search
Hrvatska
Zaštita na radu i zaštita zdravlja zaposlenika 
Novi pravilnici o zaštiti na radu
U skladu s obavezom usklađivanja propisa s propisima Europske unije, Ministarstvo gospodarstva, rada i poduzetništva donosi niz novih ili revidiranih pravilnika. U ovom trenutku, predlažu se nacrti sljedećih pravilnika, od kojih su pojedini značajni za djelokrug rada Ericssona Nikole Tesle.
Radne i pomoćne prostorije
Pravilnikom o izmjenama i dopunama Pravilnika o zaštiti na radu za radne i pomoćne prostorije propisuju se minimalni zahtjevi glede sigurnosti i zaštite zdravlja zaposlenika za objekte namijenjene za rad, pri čemu se naglašava obaveza poslodavca da obavještava zaposlenike o svim mjerama koje se poduzimaju vezano uz sigurnost i zaštitu zdravlja na mjestu rada te o pitanjima vezanim za provedbu odredaba toga Pravilnika. U Pravilniku se navodi obaveza omogućavanja pristupa hendikepiranim osobama, osiguranja brze evakuacije u slučaju opasnosti, osiguranja svih građevinskih zahtjeva, odgovarajućih mikroklimatskih uvjeta i sl. U članku 14. Pravilnika navode se mikroklimatski uvjeti, koji, zavisno o vrsti radova, imaju različite vrijednosti. Primjerice, za rad bez fizičkoga naprezanja temperatura treba iznositi 20-24 ºC, a ukoliko se koriste uređaji za klimatizaciju, relativna vlažnost treba biti 40-60%. Brzina kretanja zraka ne smije biti veća od 0,5 m/s u zimskom razdoblju, 0,6 m/s u prijelaznom razdoblju te 0,8 m/s u toplom razdoblju, a ukoliko se koriste uređaji za klimatizaciju, brzina strujanja zraka na stalnom radnom mjestu ne smije biti veća od 0,2 m/s.
Osobna zaštitna oprema
Pravilnikom o osobnoj zaštitnoj opremi utvrđuju se uvjeti kojima se uređuje stavljanje zaštitne opreme na tržište i u uporabu te se utvrđuju temeljni sigurnosni zahtjevi koje osobna zaštitna oprema treba zadovoljiti, kako bi se jamčila zaštita zdravlja i sigurnost korisnika. Osobna zaštitna oprema podijeljena je u tri kategorije, od kojih je osobna zaštitna oprema kategorije III namijenjena zaštiti od smrtnih opasnosti. U tu opremu spada i oprema za zaštitu od pada s visine. Nju, na primjer, koriste i zaposlenici Ericssona Nikole Tesle koji rade na montiranju baznih stanica. Potrebno je navesti da se osobna zaštitna oprema može staviti na tržište samo ukoliko jamči sigurnost i zdravlje, a to se dokazuje obavezom posjedovanja znaka CE.
Sigurnosni znakovi
Pravilnikom o sigurnosnim znakovima utvrđuju se oblici, boja i veličina sigurnosnih znakova te obaveze poslodavca o postavljanju sigurnosnih znakova na mjestima na kojima zaposlenici ne mogu izbjeći rizike.
Rad s računalima

Pravilnikom o sigurnosti i zaštiti zdravlja pri radu s računalom se utvrđuju zahtjevi glede sigurnosti i zaštite zdravlja pri radu s računalom. Poslodavac ima obavezu izraditi procjenu opasnosti za sva radna mjesta s računalom, imajući u vidu moguće opasnosti oštećenja zdravlja zaposlenika, posebice zbog vidnog, statodinamičkog i psihičkog napora. Poslodavac mora organizirati rad tako da tijekom rada omogući redovite odmore kao sastavne dijelove radnih zadataka i organizirati vježbe rasterećenja. U okviru preventivnih pregleda poslodavac mora zaposleniku osigurati pregled vida kod specijalista za medicinu rada te, ukoliko je potrebno, poslodavac osigurava i posebna korekcijska pomagala za rad s računalom. Radno mjesto mora osiguravati određene zahtjeve što se tiče karakteristika zaslona, tipkovnice, radnog stola i stolca te radnog okoliša.
Prenošenje tereta
Pravilnik o zaštiti na radu pri prenošenju ručnoga tereta utvrđuje mjere za osiguranje sigurnosti i zdravlja pri ručnom prenošenju tereta, pri kojem su zaposlenici zbog težine tereta, učestalosti pokreta ili ergonomski neodgovarajućega položaja tijela izloženi opasnosti oštećenja leđa.
G. Lipnjak