Prije dvije godine završen je projekt u području e-zdravstva koji je pod pokroviteljstvom Europske komisije predvodio Ericsson (projekt MobiHealth, IST-2001-36006) i iz kojega je proizašao prototip rješenja za udaljeno praćenje vitalnih životnih funkcija pacijenata, kojima se osigurava potpuna mobilnost. U međuvremenu je tržište dovoljno sazrelo i za komercijalnu primjenu navedenog rješenja te je Ericsson samostalno dodatno usavršio inicijalni prototip. Rješenje pod nazivom Ericsson Mobile Health certificirano je početkom 2006. godine i sada je spremno za implementaciju i isporuku u živim mrežama.
Ključna komponenta kvalitete Ericsson Mobile Health rješenja su usluge oko same aplikacije, poput edukacije, konzultacija, podrške i integracije. Na osnovi kompetencija i rezultata Ericssona Nikole Tesle sredinom prošle godine Ericsson Enterprise donio je odluku o osnivanju Globalnoga centra za isporuku usluga za područje e-zdravstva te je u rujnu korporacija s Ericssonom Nikolom Teslom potpisala prvi ugovor u tom okviru za izgradnju potpunog hosting rješenja i tehničke podrške za Ericsson Mobile Health, u skladu s kojim će se ove usluge u domeni e-zdravstva Ericssonovim kupcima diljem svijeta pružati iz Hrvatske.
Voditeljica ovoga projekta je mr. Gordana Janković-Ramljak koja komentira:
"Tijekom mjeseca rujna, na poziv Ericsson Enterprisea, tim stručnjaka iz odjela Integracija sustava u suradnji s kolegama iz jedinice Isporuka usluga (ETK/SD) izradio je prijedlog projekta za izgradnju hosting rješenja i tehničke podrške za Ericsson Mobile Health rješenje, koji je ubrzo rezultirao potpisivanjem konačnog ugovora. U periodu koji je slijedio nabavili smo svu potrebnu opremu i usluge, opremili laboratorij i pripremili ga za produkciju koja će početi krajem mjeseca siječnja 2006. Za našu kompaniju ovaj ugovor predstavlja vrlo značajnu referencu na Ericssonovom internom tržištu u domeni e-zdravstva."
Za tehničko rješenje spomenutoga laboratorija odgovoran je Mario Kozina, sistem inženjer iz jedinice za Integraciju sustava. U ovom trenutku taj sustav podržava mogućnosti telemonitoringa pacijenata iz Španjolske, Švedske, Nizozemske, Velike Britanije, Italije i Njemačke, a tijekom godine, na osnovi trenutačnih poslovnih prilika, očekuju se i novi zahtjevi iz Portugala, Kanade i Sjeveroistočne Azije. Riječ je o praćenju vitalnih životnih funkcija poput krvnoga tlaka ili razine šećera u krvi. Putem ovoga Ericssonovoga rješenja podaci o pojedinim zdravstvenim parametrima kod pojedinih pacijenata prosljeđuju se njihovim zdravstvenim centrima, odnosno, njihovim nadležnim liječnicima. U neku ruku može se reći kako zdravlje tih ljudi koji žive na različitim stranama svijeta kontroliraju poslužitelji locirani u Zagrebu. I, naravno, Mario koji prati rad sustava u laboratoriju. O tomu on kaže:
"Laboratorij za podršku Ericsson Mobile Health rješenja ima sve mogućnosti prihvata podataka o pacijentima s predviđenih lokacija. Prva spajanja se očekuju krajem ovog mjeseca. Na aplikaciju instaliranu i upravljanu u laboratoriju spajat će se liječnički timovi kako bi pristupili do osnovnih podataka o stanju pojedinoga pacijenta, čije se zdravstveno stanje nadzire putem posebno predviđenih senzora. Podaci se prenose u realnom vremenu putem GPRS protokola na naš sustav. Na ovaj način liječnički će timovi moći u bilo kojem trenutku saznati trenutačno stanje pacijenta, a da se pritom ne ometa njegova mobilnost. Naša je uloga i druga linija podrške u operaciji sustava, gdje ćemo komunicirati s medicinskim osobljem u slučaju pogreške u radu te odgovarati na upite u unaprijed određenom roku, što je definirano ugovorom."