U skladu s višegodišnjim nastojanjima da se interno funkcioniranje Ericssona Nikole Tesle približi idealu zvanom "ured bez papira", implementacija ili razvoj novih informatičkih rješenja konstanta je naših internih unaprjeđenja. Nakon implementacije SAP-a kojim su bili obuhvaćeni glavni poslovni procesi te nakon njegove uspješne nadogradnje vlastitim rješenjima postalo je jasno da kvalitetna informatička rješenja bitno podižu internu efikasnost i samim time kompaniji osiguravaju značajne uštede. Na tragu realiziranih rješenja u području upravljanja putovanjima, internoga naručivanja potrošnog materijala ili poslovnih poklona, automatizirane autorizacijske politike i ostalih rješenja koja su nastala kao posljedice internih Change Management projekata, pokrenuto je još nekoliko projekata koji su za cilj imali slična poboljšanja efikasnosti i uštede. Tako je pokrenut projekt Arhiva koji je osim racionalizacije "fizičke" arhive za cilj imao i implementaciju e-rješenja s kojim bi se realiziralo elektroničko arhiviranje dokumentacije. Paralelno su pokrenuti projekti za unaprjeđenje interne distribucije pošte i za racionalizaciju procesa obrade nabavnih i prodajnih ugovora.
Zajednička svim ovim projektima je potreba da se dokumentacija kroz kompaniju distribuira elektroničkim putem po unaprijed definiranim pravilima. Radeći na realizaciji tako postavljenih poslovnih potreba projektni su se timovi, svaki na svojoj strani, susreli s novim informatičkim rješenjima u području upravljanja dokumentacijom. S vremenom je postalo jasno da nije oportuno svaki od započetih projekata realizirati razvojem novih aplikacija već je sazrelo vrijeme da se u ETK implementira neki od sustava za upravljanje dokumentima čijom implementacijom bi se riješili već uočeni problemi, a istovremeno bi se osigurala kvalitetna platforma za daljnja unaprjeđenja. Sustav upravljanja dokumentima (DMS - Document Management System), odnosno, sustav upravljanja poslovnim informacijama (ECM - Enterprise Content Management) upravo su takvi sustavi koji omogućuju cjelovito upravljanje sadržajima te kvalitetno praćenje dokumenta kroz čitav životni vijek i to u elektroničkom obliku. Istovremeno, takvi sustavi kroz napredne funkcionalnosti za upravljanje poslovnim procesima osiguravaju veliku fleksibilnost pri održavanju.
Mnogi su se u ETK već sreli s ERIdoc sustavom koji je zapravo korporativno, razvijeno korisničko sučelje prema "Documentumu", jednom od najkvalitetnijih ECM sustava u svijetu. Analize ETK su, međutim, rezultirale zaključkom kako unatoč činjenici da mnogo ETK dokumentacije mora cirkulirati kroz ERIdoc, mnoštvo ETK dokumenata nikada neće biti prihvatljivi za pohranjivanje u taj globalni sustav te da ETK za svoje interne potrebe mora osigurati adekvatnu platformu za upravljanje sadržajima koji nisu od korporativnog interesa.
Stoga je pokrenut novi projekt s radnim nazivom DMS pilot s ciljem da se kroz realizaciju nekih pilot dokumenata riješe "gorući" problemi, a istovremeno napravi taj toliko potrebni iskorak prema moćnom sustavu koji bi uz SAP bio okosnica daljnjeg unaprjeđenja internih procesa uz paralelno dizanje internih kompetencija u ovom, za naše tržište prilično novom području. Kao pilot dokumenti odabrani su ulazni računi, dokumentacija vezana uz obračun plaća te nabavni ugovori.
Ovako postavljeni ciljevi od projektnog su tima tražili analizu sustava, koji se nude na tržištu, s aspekta e-arhive, upravljanja sadržajem te upravljanja poslovnim procesima. Za taj zahtjevni zadatak formiran je poseban tehnički tim koji je napravio analizu svih dostupnih sustava na našem tržištu. Analiza tržišta pokazala je da je ovaj segment tržišta u Hrvatskoj još u povojima, a to naročito vrijedi za segment upravljanja poslovnim procesima.
Nakon prvoga kruga u uži izbor su ušli Documentum, IBM Content Management i FileNet, a kroz detaljnu analizu u drugom krugu odabran je FileNet kao sustav koji svojim funkcionalnostima zadovoljava najveći dio naših potreba. Sasvim je sigurno da je odabrana platforma koja će u segmentu upravljanja sadržajima i u segmentu upravljanja procesima otvoriti bezbroj novih mogućnosti za unaprjeđenja u ETK.