Search
Hrvatska
Iz svijeta legislative 
Zakon o elektroničkoj ispravi

U Komunikacijama smo prošle godine pisali o pripremama Zakona o elektroničkom dokumentu. Dugo očekivani Zakon je konačno donijet i objavljen, a stupio je na snagu nedavno, odnosno, na kraju prošle godine, točnije 29. prosinca 2005., i ne zove se Zakon o elektroničkom dokumentu, već Zakon o elektroničkoj ispravi.

 

Kao što je i najavljivano ovim se Zakonom uređuje pravo fizičkih i pravnih osoba na uporabu elektroničke isprave u svim onim radnjama i djelatnostima gdje se elektronička oprema i programi mogu primjenjivati u izradi, prijenosu, pohrani i čuvanju informacija u elektroničkom obliku, zatim, pravna valjanost elektroničke isprave te uporaba i promet elektroničkih isprava.

 

Elektronička isprava ima istu pravnu snagu kao i papirnata isprava, ako je sačinjena i koristi se sukladno odredbama ovog Zakona. No, za neke se isprave i dalje se traži da budu papirnate, poput ugovora o kupoprodaji nekretnina, pa one koje moraju biti u obliku javnobilježničkog akta, itd.

 

Kada fizička i pravna osoba svojom izričito očitovanom voljom prihvati uporabu i promet elektroničkih isprava, ne može kasnije odbiti njenu primjenu.

 

Izvornikom elektroničke isprave smatra se svaki primjerak elektroničke isprave koji je potpisan elektroničkim potpisom, točnije naprednim elektroničkim potpisom definiranim važećim Zakonom o elektroničkom potpisu.

 

Zakon ne dozvoljava da elektronička isprava ima elektroničku presliku, već dozvoljava samo njenu presliku na papiru ovjerom ispisa vanjskog obrasca prikaza elektroničke isprave na papiru. Ovjeru rade ovlaštene osobe u tijelima javne vlasti, naravno, u okviru svoje nadležnosti, a u ostalim slučajevima ovjeru na papiru rade javni bilježnici.

 

Elektronička isprava može se koristiti kao dokaz, ali se kod ocjene njene ispravnosti, moraju uzeti u obzir pojedinosti o njenoj izradi, pohrani, prijenosu, čuvanju, vjerodostojnosti i nepromjenjivosti.

 

Informacijski sustav koji se primjenjuje u radnjama s elektroničkim ispravama mora imati odgovarajuću zaštitu osobnih podataka. Za svaku elektroničku ispravu mora postojati mogućnost provjere njene vjerodostojnosti, izvornosti i nepromjenjivosti. Za sve radnje s elektroničkim ispravama moraju se primjenjivati odgovarajući tehnološki postupci i oprema (informacijsko-komunikacijski uređaji i programi) koji omogućuju zaštitu postupaka i elektroničkih isprava.

 

Mr. N. Fikeys Krmić