U kormilarenju vodama poslovnih prijateljstava potrebno je umijeće.
Razmislite dobro, izuzmete li vrijeme koje provedete u snu, gdje provodite najviše vremena? Naravno, na radnom mjestu. Nije stoga rijetko da nam baš kolegice i kolege s kojima dijelimo svoju poslovnu svakodnevicu postanu najbolji prijatelji. S druge strane, nikada prije nije bilo toliko popularno biti popularan. Imati puno prijatelja i živjeti u dinamičnom druženju s njima danas je, kako to mnogi vole reći, in. Kako pri tom uskladiti poslovnu i privatnu dimenziju prijateljevanja?
Prijateljstva imaju velik utjecaj na naš privatni i poslovni život. Istina, ljude s kojima radimo najčešće ne izabiremo sami, ali zadržimo li se dovoljno dugo u istoj radnoj okolini, mnogi od njih postaju nam s vremenom pravi prijatelji. Jasno je da u prijateljskom okruženju svi možemo pružiti više, pa poslovna prijateljstva uglavnom unaprjeđuju radnu atmosferu, ali ona mogu predstavljati i element poslovnoga rizika. Teško je, naime, surađivati s nekim s kim si razvrgnuo prijateljstvo. Osim toga, razvoj karijere može prijatelje odvesti na dvije različite strane te se zbog gubitka prijatelja zaposlenik može osjećati bezvoljnim i podbaciti u radu.
Posebno poglavlje o poslovnim prijateljstvima tiče se odnosa među ljudima koji zauzimaju različita mjesta u organizacijskoj hijerarhiji. Na prijateljstva među zaposlenicima jednako rangiranima u organizaciji gleda se uglavnom blagonaklono, ali ako prijateljstvo povezuje rukovoditelja s članom tima kojega predvodi, ono će uglavnom dovesti do neprilika na radnom mjestu. Tu valja biti maksimalno profesionalan, a neke kompanije su, upravo vodeći brigu o profesionalnosti, i pravilnicima definirale poželjan način ponašanja.
Poslovna prijateljstva mogu imati značajan utjecaj na karijeru. Uostalom, nije rijetko da upravo na preporuku prijatelja i dobijete posao. A jednom kada se nađete u radnoj sredini vaši novi prijatelji mogu vam u mnogočemu pomoći, mogu vam dati ključne informacije koje će vam olakšati snalaženje u novoj radnoj sredini te vas usmjeriti u razvoju karijere. Američki doktor psihologije Jan Yager koji se već više od dva desetljeća bavi ovom problematikom i koji je napisao i nekoliko stručnih studija na temu prijateljstva zaključuje: "Neki prijatelji mogu vam pomoći u karijeri, drugi vam ju, pak, mogu uništiti. Mudrost je znati razliku."
Što odlikuje ljude koji lakše sklapaju prijateljstva? Druželjupci ne zaziru od novih situacija te su voljni uložiti trud i vrijeme u slušanje tuđih "životnih priča". Pri tom ipak puštaju da se prijateljstvo razvija postupno i prirodno, ne insistirajući da odmah o novom prijatelju doznaju apsolutno sve. Oni s vama dijele korisne informacije i nisu vam zavidni ukoliko ih vi pametno iskoristite. Otvoreni su, nisu skloni osudama vašega ponašanja te ističu vaše kvalitete zbog čega se ugodno osjećate u njihovom društvu. Valja se zapitati jesmo li spremni odgovoriti istom mjerom?
J. Lončar