Search
Hrvatska
Najbolji među nama 
Zadovoljstvo je dobro napraviti puno u kratkom roku

Roland Matić zaposlenik je prošlogodišnjega trećeg kvartala. Ovo priznanje dobio je ponajviše zbog svoje stručne uloge u važnom projektu Wln 3.1 koji je uveo SIP/SIP-T i H.323 protokole u AXE EIGW (AXE Ericsson International Gateway). Ovi protokoli omogućuju da se Ericssonov TeS (Telephony Server) koristi u komunikaciji prema multimedijskim i VoIP mrežama. Kompletno rješenje kao i implementacija napravljeno je u Institutu za telekomunikacije. Protokol H.323 je razvijan u Splitu, dok je protokol SIP/SIP-T razvijan u Zagrebu.


Roland Matić u Institutu za telekomunikacije Ericssona Nikole Tesle radi šest godina. Većinu radnog vremena proveo je u ETK/DOA odjelu gdje je radio na AXE platformi, u početku u Network Access (NAPRM) području, a kasnije u signalizaciji (Common Signalling Platform- CSP). Uglavnom je radio na testiranju softvera, u početku kao tester, a kasnije kao troubleshooter. Prije pola godine prešao je u ETK/DVA odjel koji se bavi Core Network Integration and Verifiation (CNIV) poslovima. Trenutačno je u Italiji i radi kao tester u CNIV MSCR12 projektu, a rad u ETK iziskivao je puno putovanja: Norveška, Švedska, Njemačka, Italija, Španjolska, Kina ...

 

O Wln 3.1 projektu Roland nam kaže: "Na početku mi je bilo jako drago što sam se priključio ovom projektu jer se radilo s novim stvarima, posebice s IP prijenosom i tehnologijama. Radio sam kao tester i troubleshooter, na oba sub-projekta (H.323 i SIP) tako da sam u to vrijeme radio i živio na relaciji Split-Zagreb. Bilo mi je vrlo zanimljivo raditi sa kolegama i u Splitu i u Zagrebu. Kako je projekt odmicao postajali smo sve svjesniji koliko smo velik posao napravili i da nas mnogo toga još čeka. Dosta smo radili prekovremeno i vikendima, ali ipak smo na kraju uspjeli zahvaljujući vrijednom i predanom timu. Naravno da ni nagrade nisu izostale.
Iako sam bio umoran na kraju projekta, moram priznati da je ipak lijep osjećaj kada znaš da si napravio nešto veliko u rekordno kratkom vremenu. Imao sam priliku vidjeti listu kupaca s kojima su već zaključeni ugovori o kupnji Wln3.1 produkata napravljenih u ETK/D. Lista je impresivna, a i prije no što je projekt završio, imali smo oko 40 kupaca (npr., američki operator Cingular, British Telecom ...)."


S. Marušić