Search
Hrvatska
Povijest 3G-a u Hrvatskoj kroz projekte Ericssona Nikole Tesle i VIPneta 
UMTS više nije budućnost
Razvoj telekomunikacija se odvija tako brzo da ga je veoma teško slijediti. Postavite li pred sebe cilj da u tom industrijskom segmentu budete vodeći, znači da ste se opredijelili za doslovno danonoćnu tržišnu borbu. Ericsson Nikola Tesla za takav je izazov spreman te je kao isporučitelj suvremenih komunikacijskih rješenja i usluga spreman podržati i svoje partnere koji teže istom cilju: biti broj jedan u određenom tržišnom telekomunikacijskom segmentu. Kompaniju takvo čvrsto poslovno partnerstvo usmjereno prema realizaciji vrhunskih postignuća na području mobilnih komunikacija, primjerice, veže uz VIPnet od prvoga dana komercijalnoga rada toga hrvatskoga mobilnoga operatora, tj. od 1999. Projekti koje su te dvije kompanije zajedno realizirale te inicijative koje su zajednički pokretale predstavljaju ne samo povijesna postignuća tih kompanija, već označavaju važne korake koje je hrvatsko telekomunikacijsko tržište u cjelini činilo na putu uvođenja sve suvremenijih komunikacijskih tehnologija. Može se, zapravo, reći kako je kronologijom zajedničkih projekata Ericssona Nikole Tesle i VIPneta ispisana povijest treće generacije mobilnih komunikacija u Hrvatskoj. Zanimljivo, zar ne? Donedavna smo se još pitali kakva je budućnost 3G-a, a danas već možemo govoriti o njegovoj povijesti. Takav obrat trendova na domaćem tržištu mogli su zajednički izvući samo najbolji: Ericsson Nikola Tesla i VIPnet.

KAM VIPnet sa suradnicima 2000
Nakon što je s VIPnetom, na samom početku rada toga prvoga privatnoga domaćega mobilnoga operatora, dakle još 1999. godine, Ericsson Nikola Tesla ušao u svijet GSM komunikacija, zajednički projekti te dvije kompanije bili su usmjereni jednom cilju: VIPnetu u Hrvatskoj osigurati vodeću poziciju kao operatoru mobilnih komunikacija, a Ericssonu Nikoli Tesli u Hrvatskoj osigurati vodeću poziciju kao isporučitelju mobilnih komunikacija. Svjetski trendovi koji su vladali globalnom telekomunikacijskom arenom u to vrijeme su kao dugoročni cilj definirali pokretanje 3G mreže. No, do ostvarenja toga zajedničkoga cilja je trebalo napraviti niz manjih koraka. Jedan od prvih bilo je i potpisivanje Pisma namjere o testiranju GPRS sustava i komercijalnoj implementaciji u prosincu 1999.

18. kolovoza 2000. - isporuka prve GPRS opreme u Hrvatskoj
Uvođenje GPRS-a – 2,5 generacije u VIPnetovu mrežu nametnulo se kao važna prijelazna faza prema trećoj generaciji mobilnih sustava. U kolovozu 2000. u Hrvatsku je dopremljen Ericssonov kontejner s GPRS tehnologijom, a testiranja su počela odmah idućega mjeseca. Mogućnosti GPRS-a predstavljene su hrvatskoj javnosti na INFO sajmu održanom u studenome 2000. GPRS, najavljen kao sustav koji osigurava prijenos podataka i multimedijalnih sadržaja u pokretu te stalni pristup Internetu, u tom je trenutku bio hit na domaćem telekomunikacijskom tržištu, ali i u svijetu. Za krajnje korisnike pojam GPRS-a bio je i dalje sublimiran u mobilnom uređaju, ali ovaj put s mogućnostima maloga osobnoga računala. Za operatore i davatelje usluga komunikacijska tehnologija 2,5 generacije označila je nove mogućnosti za poslovanje, dakle, za poslovni rast. VIPnet je odlučio prvi se ukrcati na taj brzi vlak.

Zajedničko uvođenje GPRS-a utrlo je put daljnjoj suradnji na novim tehnologijama: Boris Drilo i Alen Ludaš, stručnjaci iz ETK te Miloš Surla, stručnjak iz VIPneta
U ožujku 2001. puštena je u komercijalni rad VIPnetova GPRS mreža u zagrebačkome području, a početkom svibnja 2001. postignuta je nacionalna pokrivenost. Bila je to prva mreža 2,5 generacije ne samo u zemlji, već i u regiji. Budući da je u tom razdoblju GPRS bio zadnja riječ mobilne komunikacijske tehnologije te da je većini drugih, pa i svjetski značajnih, operatora, tek predstojala komercijalizacija njihovih GPRS mreža VIPnet se, uz podršku Ericssona Nikole Tesle svrstao u svjetsku avangardu. U ovom zajedničkom poslu Ericsson Nikola Tesla dokazao se je kao kvalitetan i pouzdan isporučitelj hardvera, softvera, i usluga za nove generacije mobilnih sustava.

Izniman interes za Ericssonov «3G On Air» show
U svibnju 2001. Ericsson Nikola Tesla je priredio vrlo zapažen medijski događaj u kojemu je VIPnet sudjelovao kao dragi i uvaženi gost. U hotelu Sheraton je uz prisustvo predstavnika domaćih i regionalnih utjecajnih stručnjaka, poslovnih ljudi i donositelja odluka upriličeno, po prvi put u Hrvatskoj, Ericssonovo globalno događanje 3G On Air. Ukratko, bila je to projekcija 3G budućnosti. Prisutnima je na atraktivan i suvremen način predočen značaj komunikacija i najnovijih komunikacijskih tehnologija u društvu znanja kojemu težimo. Mobilni Internet, za veći dio publike, tada je bio maštarija u koju su tek trebali početi vjerovati. Događanje Ericssona Nikole Tesle bilo je veoma sugestivno, a neumitni tempo razvoja komunikacijskih tehnologija pokazao je, uvjerili smo se u međuvremenu, da se maštanja mogu pretvoriti u stvarnost.

3G Vision: u promociji 3G-a je sudjelovao i Boris Nemšić, predsjednik Uprave mobilkoma Austria
Prvi UMTS poziv u Hrvatskoj ostvaren je, u režiji VIPneta i Ericssona Nikole Tesle, već u drugoj polovici studenoga 2001. godine. Naime u ETK-u je održana višednevna prezentacija treće generacije mobilnih sustava, a središnji događaj te promotivne serije bio je 3G Vision Event. Tom su prilikom uzvanicima približene mogućnosti 3G mobilnih sustava, uz jedinstveni doživljaj tada novih usluga – videokonferencije, usluga mobilnoga pozicioniranja, brzoga dostupa Internetu, dostupa TV i radio programima putem mobilnoga telefona i sl. Video veza uspostavljena je iz kompanije s vozilom opremljenim UMTS opremom, a domaći tisak popratio je prvi UMTS "domaći" poziv opsežnim napisima o našoj komunikacijskoj budućnosti.

Najmoderniji alati za planiranje UMTS mreža.
Početak 2002. označio je početak ozbiljnih očekivanja vezanih uz 3G komunikacijske tehnologije: Vlada RH objavila je uvjete za dodjelu koncesije, a raspisivanje natječaja bilo je najavljeno za kraj godine. U novinama se moglo čitati kako nam UMTS "ozbiljno kuca na vrata". Ericsson Nikola Tesla i VIPnet pokazali su spremnost, no valjalo je čekati da regulativa odradi svoje. U međuvremenu kompanije surađuju na transferu znanja, a stručnjaci Ericssona Nikole Tesle sudjeluju u projektima pokretanja UMTS mreža u svijetu, od Austrije do Japana te se na njima spremaju za domaći teren.

Tim stručnjaka ETK zaslužnih za uspješan rad probne UMTS mreže.
Kako bi što bolje iskoristili vrijeme do raspisivanja natječaja za UMTS koncesiju, VIPnet i Ericsson Nikola Tesla odlučuju se za instalaciju i zajedničko testiranje probne UMTS mreže. Naša kompanija je isporukom cjelokupne UMTS testne mreže omogućila stručnjacima obje kompanije da se kroz neposredno «hands-on» iskustvo pripreme za buduće uvođenje UMTS-a u komercijalni rad. Kao i uvijek, stručnjaci iz ETK/O svojim su znanjem, iskustvom i profesionalnim pristupom, omogućili da se testna mreža u radu gotovo i ne razlikuje od komercijalne.

Jedan od prvih UMTS poziva u Hrvatskoj: Gordana Kovačević, predsjednica ETK
Stvari su u svibnju 2003., kada je o 3G-u u Hrvatskoj riječ, postale ozbiljnije. Ovaj put VIPnet je, uz sudjelovanje poznatih osoba iz javnog života u Hrvatskoj, među kojima je bila i Gordana Kovačević, danas predsjednica ETK, upriličio demonstraciju rada probne UMTS mreže istovremeno u četiri najveća hrvatska grada, te je ostvaren i prvi UMTS međunarodni poziv iz Hrvatske.. "Vrlo smo ponosni što smo prvi u Hrvatskoj uspjeli pokazati kako će izgledati telekomunikacijska budućnost, a bez Ericssona Nikole Tesle teško da bismo u tomu uspjeli", izjavio je tada Josef Vinatzer, predsjednik Uprave VIPneta, koji uskoro odlazi na novu dužnost u Bugarskoj.

Milivoj Pejković – novi izazovi na čelu MCA Mobilkom Grupa
U travnju 2004. VIPnet je u suradnji s Ericssonom Nikolom Teslom objavio vijest o uvođenju EDGE tehnologije u svoju komercijalnu mrežu. Time su ta dva partnera, prvi put u Hrvatskoj, uveli u komercijalnu upotrebu tehnologiju s karakteristikama treće generacije mobilne telefonije. EDGE nudi poboljšane brzine prijenosa podataka i predstavlja zadnju fazu razvoja podatkovnih komunikacija unutar GSM standarda. Vrata 3G svijeta širom su otvorena. Milivoj Pejković, viši savjetnik predsjednice ETK za marketing i prodaju u povodu potpisivanja toga ugovora višemilijunske vrijednosti je rekao kako je realizacija 3G ugovora tijekom 2004. bila na popisu ključnih čimbenika uspjeha Ericssona Nikole Tesle te je izrazio svoje zadovoljstvo što je to kompaniji već u prvom dijelu godine i uspjelo.

Davor Galić, voditelj UMTS projekta i Alen Ludaš u društvu predsjednika korporacije Carl-Henrica Svanberga koji je za službene posjete ETK, sa zanimanjem razgledao i pripremljenu UMTS ponudu za VIPnet
Nakon mnogih odgađanja, u Hrvatskoj je, u ljeto 2004, raspisan natječaj za dodjelu UMTS koncesija. Vjeran svojoj strateškoj odrednici – biti prvi na tržištu s novim uslugama i tehnologijama, VIPnet je istovremeno pokrenuo i natječaj za izbor isporučitelja opreme za komercijalnu UMTS mrežu. Naš KAM Vipnet, uz podršku velikog tima najboljih stručnjaka iz ETK/O, u samo nekoliko tjedana pripremio je odgovore na više od 1500 tehničkih i komercijalnih pitanja vezanih uz UMTS koja su stigla iz VIPneta kao dio natječajne dokumentacije. Rezultat je bio impresivan: više od 6000 stranica teksta raspoređenih u čak 16 registratora predano je VIPnetu. Izuzetan timski rad urodio je i željenim rezultatom : 16. prosinca 2004, na dan potpisivanja koncesijskog ugovora za UMTS između VIPneta i Agencije za telekomunikacije, potpisan je i ugovor o dugoročnoj suradnji u izgradnji UMTS mreže između VIPneta i Ericssona Nikole Tesle. Veliki uspjeh, ali i još veći izazov za našu kompaniju da opravda ukazano joj povjerenje.

City Broadband – UMTS odsad dostupan svim VIPnet korisnicima
Konačno! UMTS u Hrvatskoj više nije budućnost. Na konferenciji za medije održanoj 18. siječnja 2004. hrvatski mobilni operator VIPnet objavio je kako od toga dana, dakle svega mjesec dana nakon potpisivanja Ugovora o koncesiji, nudi prvu komercijalnu UMTS uslugu u Hrvatskoj: City Broadband. Veliku ulogu u izgradnji mreže odradila je kompanija Ericsson Nikola Tesla koja je VIPnetu isporučila cjelovitu radio pristupnu te paketnu komutacijsku mrežu (UTRAN i PS). Sa značajno povećanom brzinom prijenosa podataka korisnici će osjetiti najavljivane prednosti UMTS-a, u kraćem vremenu moći će napraviti više. Omogućili su im to VIPnet i Ericsson Nikola Tesla.
Pripremila J. Lončar