Search
Hrvatska
Komunikacijska prizma 
Patentima do tehnološkog i profitnog vodstva
Biti predvodnik na određenom području znači imati i obavezu: biti inovativan.
Patentirani pronalasci odražavaju se na različite aspekte ljudskoga djelovanja, od raznih pronalazaka na području struje i magnetizma (Nikola Tesla), električne rasvjete (Edison i Swan) i plastike (Baekeland), do mikroprocesora (npr. Intel).
Što je patent?
Patent je isključivo pravo vezano uz neki pronalazak, koji može biti proizvod ili proces što nudi novi način izvedbe ili novo tehničko rješenje problema. Patent omogućuje zaštitu pronalaska vlasniku patenta. Zaštita je moguća kroz određeno vremensko razdoblje, a tipično razdoblje je 20 godina. Znanstvene teorije, matematičke metode i formule, estetske tvorevine, računalni programi, upute za umne aktivnosti, igre i slično, ne smatraju se izumima te se ne mogu zaštititi patentom. Ovdje valja nadodati da se softver ipak može patentirati, ali samo preko funkcije, tj. algoritama koje on obavlja – tj. kôd se ne može patentirati, ali funkcija ili rješenje koju softver obavlja može (ukoliko predstavlja novost).
Zaštita patenta znači da se pronalazak ne smije komercijalno koristiti, distribuirati ili prodavati bez odobrenja vlasnika. Prava vezana uz patente obično se ostvaruju na sudu, koji, u većini sustava, imaju autoritet zaustaviti kršenje patentnih prava. Patenti pronalazačima omogućuju priznanje za njihovu kreativnost te materijalnu nagradu za njihova tržišno primjenjiva rješenja. Ovakvi poticaji ohrabruju pronalazače da tragaju za izumima koji će povećati kvalitetu ljudskog života.
Patenti u telekomunikacijama
Kada je GSM standard stvoren na kraju 80-tih, isporučitelji u Europi su vrlo usko surađivali. No, s ulaskom Amerike na to tržište, došlo je do velike bitke za licence i patente. Kod tehnologija treće generacije mobilne komunikacije, više se fundamentalnih tehničkih problema moralo u samom začetku cjelovito riješiti, jer su bili povezani s dizajnom cjelokupnoga sustava. To je uključivalo i prebacivanje (handover) u novim CDMA sustavima, što je omogućilo da se putem mreže istovremeno isporučuje više multimedijskih usluga na više korisnika, kao i potporu glasovnim pozivima putem IP mreže. Ericsson posjeduje ključne patente u ovim područjima, a Ericssonova lista patenata iz područja 3G-a je najznačajnija u cijeloj industriji.
Trendovi u korištenju patenata
Do pred nekoliko godina patentiranje je bilo usko povezano sa zaštitom proizvoda, a lista patenata se koristila za dostup do drugih patenata, uz najmanju moguću cijenu, tzv. cross licensing, obostranu razmjenu patenata uz eventualnu nadoplatu razlike u vrijednosti patenta.
Danas su zahtjevi za patentima kod značajnih tehnoloških kompanija investicija koja bi trebala osigurati dobar povrat kompaniji, stjecanjem profita, kada je patent licenciran drugim kompanijama. Ericssonovo poslovanje u području licenciranja se, u skladu s tim, sve više usredotočuje na prodaju, a organizacijska jedinica koja se brine o patentima ima puno posla zbog mnogih zahtjeva vezanih uz nove patente.
Važno je naglasiti da je za izgradnju značajne liste patenata vrlo bitna dobra suradnja između organizacijske jedinice koja se brine o patentima, istraživanja i razvoja te jedinica koje se bave osnovnom djelatnošću.
Ericssonovo mjesto u svijetu patenata
Ericsson posjeduje veliku i vrlo vrijednu listu patenata. Svake godine Ericsson nagrađuje zaposlenike ili odjele koji su uspješnosti korporacije Ericsson značajno pridonijeli svojim pronalascima. O značaju patenata za Ericsson govori i činjenica da pronalazači godine dobivaju diplomu (najviše tri dodijeljenih priznanja godišnje) , unikatno umjetničko djelo te Ericssonove dionice vrijedne 5000 eura. Nagradu uručuje predsjednik Uprave na ceremoniji koja uključuje i ručak s najvišim rukovodstvom korporacije Ericsson. O Ericssonovom uspjehu u svijetu patenata najbolje govore brojke: Ericsson posjeduje oko 16 000 patenata zaštićenih širom svijeta, uz oko 1000 novih zahtjeva za patente svake godine.
S. Marušić
Ericsson Nikola Tesla je također aktivan u području telekomunikacijskih patenata, s pet izravnih patentnih prijava prema Državnom zavodu za intelektualno vlasništvu te još tri patentna zahtjeva proslijeđena Ericsson Eurolab Deutschlandu povezanom s Europskim patentnim uredom, kome su predane dvije prijave po ovim zahtjevima, a jedna prijava je urodila i usvajanjem patenta.