Search
Hrvatska
Nikola Tesla osobno 
Daleko od očiju javnosti

Prema rezultatima istraživanja koje je provedeno 15.veljače ove godine na najpoznatijem Internet pretraživaču Googlu Nikola Tesla s 1.060.000 spominjanja na ovoj mreži čvrsto drži prvo mjesto među najvažnijim imenima iz Hrvatske.

 

Ove godine obilježavamo 150. obljetnicu rođenja Nikole Tesle. Paradoksalno, premda je svojim djelom i danas prisutan u svakom našemu danu, o ovom se geniju zapravo zna veoma malo. Pokušajmo ga u ovoj godini koja je posvećena njegovu djelu, iz broja u broj našega lista, malo bolje upoznati.

 

Pitanja na koja je Nikola Tesla odgovorio svojim izumima je veoma mnogo, no mnoga pitanja o njemu samome ostala su neodgovorena. Danas kada postajemo sve svjesniji značaja njegove znanstvene ostavštine pokušavamo istražujući pisane dokumente koje je Tesla ostavio iza sebe te biografije domaćih i stranih autora na neka od tih pitanja naći odgovor. Što ga je inspiriralo? Kako su u njegovu umu nastajale vizije uređaja koje je patentirao? Koga je volio? Je li se osjećao usamljenim? S kojim frustracijama se morao suočiti?

 

Nazivali su ga suvremenim Prometejom, najvećim genijem svih vremena, vizionarom … a on je znao samo za rad. Nije imao obitelji, prijatelje je mogao nabrojati na prste jedne ruke, nisu ga zanimale materijalne vrijednosti ili priznanja. No, rad u slučaju Nikole Tesle uvelike se razlikuje od onoga što obično podrazumijevamo pod tom riječi. Za Teslu rad je ideja. Evo što o svom načinu rada kaže sam Tesla u svojim zapisima:

 

"S ushićenjem sam tada primijetio da mogu vrlo lako predočiti stvari. Nisu mi trebali uzorci, crteži ni pokusi. Mogao sam ih u svom mozgu stvarno predočiti. Tako sam nesvjesno razvijao, kako sam smatrao, novu metodu oživljavanja pronalazačkih zamisli i ideja koja je radikalno suprotna čistom eksperimentiranju, a po mom mišljenju, i mnogo brža i djelotvornija. Od trenutka kada se napravi plan do časa kada se nezrela ideja počinje praktički primjenjivati, čovjek je neizbježno sputan detaljima i greškama aparature. Kad započne usavršavati i rekonstruirati, snaga njegove koncentracije se smanjuje i on zaboravlja velika osnovna načela. Rezultate možemo postići, ali uvijek na štetu kvalitete.

 

Moja metoda je drukčija. Ne žurim se započeti s praktičnim poslom. Kad mi se javi ideja, odmah je u svojoj mašti počinjem graditi. Mijenjam konstrukciju, usavršavam je i već je u mislima pokrećem. Posve mi je nevažno pokrećem li svoju turbinu u mislima ili je ispitujem u laboratoriju. Čak primjećujem kad nešto nije u redu. Nema nikakve razlike, štoviše, rezultati su isti. Tako mogu brzo razviti i usavršiti zamisao, a da ništa ne dodirnem."

 

("Moji pronalasci", N. Tesla, Školska knjiga, Zagreb, 1990.)

 

Pripremila J. Lončar