Velika je razlika između uživanja u radu i radoholičarstva. Treba pronaći zdravu granicu između vremena posvećenog radu i vremena posvećenog sebi, svojim potrebama i svojim bližnjima. Većina istraživanja radoholičarstva kao njegovo bitno obilježje ističu dugotrajan rad, veliku radnu energiju i opterećenost. Također važan izvor menadžerskoga stresa leži u činjenici da su menadžeri često radoholici, odnosno da menadžerski posao po svojoj prirodi traži radoholičare.
Radoholičar obično radi šezdeset do sedamdeset sati tjedno, penje se vrlo visoko na ljestvici stručne i financijske uspješnosti. Ali, s druge strane mogu se javiti i neke negativne posljedice u pogledu poremećene obiteljske situacije, neskladnih odnosa te narušenog tjelesnog i mentalnog zdravlja. I ne zaboravimo vrlo često spominjani stres. Mnogi od njih tek kada se suoče s veoma ozbiljnim zdravstvenim problemima priznaju da imaju problema s preopterećenjem poslom. I kao što ga teško sami primjećuju, još teže sami mogu riješiti problem, pa najčešće trebaju pomoć. Oni pak koji pružaju pomoć trebaju biti oprezni - jer radoholičari su ovisnici i teško priznaju da imaju problem. Trebat će im podrška suradnika, obitelji, prijatelja i stručnjaka.
Prvi korak je osvijestiti svoje stanje, tj. shvatiti koliko gubite i zakidate sami sebe kao i svoje zdravlje, obitelj i prijatelje. Dakle, donesite odluku da planirate vrijeme rada i vrijeme odmora koje provodite s obitelji, prijateljima ili baveći se stvarima koje najviše volite. Morat ćete često puta pristojno reći "ne" dodatnim obvezama, što nije lako, naročito ne u početku. Osjećat ćete ljutnju ili frustraciju, gubiti energiju u uzaludnim pokušajima, ali nemojte odustati. Usvojite princip postupnosti. Krenite malim koracima. Recimo, prestanite raditi nedjeljom. I svaki put kada u nekom koraku uspijete, nagradite se, jer svaka pobjeda nad sobom veoma je važna. Slobodno vrijeme ispunite stvarima i ljudima koje najviše volite i naučite se odmoriti i opustiti. Pazite na prehranu i dovoljno spavajte.
Predvidite dovoljno vremena, jer kao i kod svake ovisnosti i ovdje je ključni faktor - vrijeme.
Obitelj je danas u velikoj krizi i zato je vrijeme koje posvećujete obitelji veoma značajno. Svatko od nas trajno treba obitelj. Ona nije samo biološka potreba, nego i garancija duševnog zdravlja. Obitelj je mjesto ljubavi i zajedništva.
Preporuča se 10 koraka u odvikavanju od prekomjernog rada:
-
Donesite odluku da više nećete biti ovisni o radu.
-
Naučite delegirati.
-
Odredite svoje granice.
-
Postupno smanjujte broj radnih sati.
-
Ispunite slobodno vrijeme aktivnostima koje volite.
-
Naučite neku tehniku relaksacije.
-
Dovoljno spavajte.
-
Dajte si vremena da se odviknete od previše rada.
-
Potražite pomoć stručne osobe.
Evo na kraju i misli preuzete od nekoga tko se uspješno othrvao ovisnosti o poslu: "Malo je nadgrobnih spomenika s epitafom - Da sam bar više vremena proveo(la) za radnim stolom."