Search
Hrvatska
Pogled iz drugoga ugla 
Ja – centar svijeta!?
Odredili ste svoju namjeru, donijeli ste odluku i spremni ste djelovati – što čekate?
Kada smo bili sasvim mala djeca svoje središnje mjesto na svijetu i šire nismo niti jednoga trenutka dovodili u pitanje: Zemlja se okretala u ritmu našega disanja. Kasnije smo naučili kako do onoga što želimo možemo doći plačem i vikom. Ispunjavanje naših želja postalo je "velika igra". A onda smo igru shvatili ozbiljno i navikli se na to da do ostvarenja svojih želja dolazimo tako da budemo nesretni. Moguće je, međutim, biti sretan, a opet ostvariti svoje želje - uz odgovarajuću dozu samopouzdanja.
Izgrađivanje pozitivne slike o samom sebi u okruženju ustrojenom prema najvišim poslovnim standardima može se činiti veoma teškom zadaćom. S druge strane, pouzdanje u sebe, u svoje sposobnosti i mogućnosti u kompetitivnom suvremenom radnom okruženju ključna je pretpostavka uspjeha. Želite li se osjećati ugodno radeći u zahtjevnom području, kao što su, recimo, telekomunikacije morate poštivati pravila igre samopouzdanja. A to znači sljedeće: nemojte ratovati sami sa sobom i biti svoj najoštriji kritičar; nemojte uvijek nastojati udovoljiti drugima, katkada treba ugoditi sebi; pokušate li biti kopija kolege iz ureda, stvar će loše završiti – budite to što jeste, neuspjeh promatrajte kao jedan korak bliže k cilju. Ukratko, ne shvaćajte sebe previše ozbiljno.
Povećanje samopouzdanja, pak, ne znači da trebate smanjiti svoja očekivanja ili kvalitetu rada, da trebate postati sebični ili svakodnevno smišljati ode svojemu uspjehu, kreativnosti i domišljatosti. Dovoljno će biti da na svojemu radnom stolu istaknete natpis: Teško je biti savršen, ali i to netko mora. Ukratko, imati zdravu dozu samopouzdanja ne znači odustati od svojih snova.
Uspjeha nema bez borbe, a često, ili u pravilu, najteže je pobijediti sebe samoga. Uspijete li se ponašati u skladu s navedenim kratkim naputcima vaše samopouzdanje će rasti, a s njim će rasti i vaš ugled u radnom okruženju, šanse za unaprjeđenje i povišicu plaće … hm … no, dobro, ne valja se niti previše zanositi – u početku se zadovoljite time da se vi osobno bolje osjećate.
Komentar Nevenke Mesarov, psihologinje iz ETK Centra za razvoj kompetencija:
Jeste li ikada u očima djece prepoznali nesputanost i ushićenje koji se u njima zrcale. Svi smo mi nekada bili takvi: oduševljeni životom, nesputani, puni povjerenja, u središtu svojega svemira. Jednostavno rečeno - voljeli smo sebe i svijet oko sebe. Došli smo na svijet s netaknutim osjećajem svoje vrijednosti, puni samopoštovanja i samopouzdanja. A sami znate da, kada ste puni samopouzdanja, lakše upravljate svojim životom, lakše se prilagodite novonastalim situacijama, događaje oko sebe u pravilu doživljavate kao izazove, a ne kao prijetnju i uvijek ste spremni ići naprijed. Odrastajući počeli smo sumnjati u događanja i ljude oko sebe i koristiti obrambene mehanizme da bi se zaštitili. U svojoj praksi psihologa susrećem svakodnevno ljude s nedostatkom samopouzdanja, katkada i do te mjere da postaju autodestruktivni.
Kako krenuti naprijed u izgradnju svojega samopouzdanja? Autorica jedne vrijedne knjige o samopouzdanju, Lynda Field nam predlaže nekoliko nužnih koraka:
Prvo, valja nam percipirati i spoznati uravnoteženost svojega uma, tijela, duha i osjećaja. Doživljaji sebe mogu biti dobri, a to znači doživljaj kreativnosti povezan sa samopouzdanjem, ali i loši, pri čemu sebe doživljavamo kao žrtvu. Ako je osjećajna, duhovna, mentalna i fizička energija u ravnoteži, naš će doživljaj biti kreativan, a ako su ti aspekti neuravnoteženi, osjećat ćemo se kao žrtve. Važno je otkriti gdje su naše «prepreke» jer njihovim otklanjanjem ćemo moći osloboditi svoju energiju.
Drugo, važno je spoznati svoje duhovno ja koje se izražava kroz materijalni oblik. Sjetite se nekih svojih impresivnih nadahnuća za djelovanjem i stvaranjem. Takva nadahnuća prati nevjerojatan protok energije i bistrine. Kada ustrajno radimo na svojem duhovnom ja, te promjene utječu na naše tijelo i našu osobnost. Kada se to dogodi, možemo osjetiti novi kreativni potencijal i «natjerati» stvari da se jednostavno dogode, a pri tom nam je samopouzdanje visoko. Kada vjerujete svojoj intuitivnoj svijesti, misli vam se razbistre i osvjetljavaju se područja u kojima ste stvorili prepreke, stvara se realni protok vaše energije. Jednostavnije ćete donositi odluke i ponašati se spontano te ćete postat učinkovitiji u životu.
Treće, odvojite vrijeme za sebe. Uživajte u sebi. Vi zaslužujete mogućnost da se posvetite isključivo svojim osobnim potrebama. Potrebno je veliko povjerenje u sebe da bi ljudi ispitali svoju nutrinu i odredili što je to što oni žele raditi. To unutrašnje putovanje k svijesti o samome sebi vrlo je osobno.
Četvrto, razvijte razumijevanje za sebe i svoje okruženje. Mi smo ono što vjerujemo da jesmo. Preuzimajući pozitivna i negativna uvjerenja o sebi možemo stvoriti svoje osobno samoispunjavajuće proročanstvo. Kada god obezvrijedimo nekoga, umanjujemo vrijednost i njemu i sebi, no kada dajemo emocionalnu podršku, pokazujemo da se prema ljudima odnosimo s poštovanjem.
Nadalje, važna je komunikacija. Naša sposobnost stvaranja samopouzdanja oslanja se na našu vještinu komuniciranja. Nije dovoljno znati što želite da se dogodi, ako to ne znate jasno prenijeti drugima. Također, trebamo uistinu slušati i postavljati pitanja ako ne razumijemo što nam drugi govore.
Konačno, međusobno uvažavanje put je ka povećanju osobnoga i ukupnoga samopoštovanja. Kad jedni drugima dajemo emocionalnu podršku, postajemo emocionalno dostupni jedni drugima i svačije se samopouzdanje povećava.
Pripremila J. Lončar