Search
Hrvatska
Komunikacijska prizma 
Konvergencija –svijet novih mogućnosti
Komunikacijsko okružje danas je raznovrsnije i dinamičnije nego ikada prije, ali uz trend individualizacije uređaja i korisničkih mogućnosti, sve je snažniji trend konvergencije tehnologija, mreža, komunikacijskih medija …
Tržište komunikacija se brzo razvija. Novi akteri se stalno pojavljuju i konkurencija se povećava. Rezultat toga su nova partnerstva te pomicanje granica u poslovanju. U poslovnom okruženju koje se kontinuirano mijenja operatori traže načine za stjecanje novih prihoda, smanjivanje troškova poslovanja te zadržavanje postojećih i pridobivanje novih korisnika. Uspješni operatori nude svojim korisnicima raznolike nove usluge koje korisnici doživljavaju kao odgovarajuću vrijednost za svoj novac. Mnoge od ovih usluga bit će omogućene putem mobilne i fiksne mreže. Zajednički nazivnik svih navedenih trendova je konvergencija.
Konvergencija u području komunikacija
Pojam konvergencije u telekomunikacijama može imati više značenja. Jedan aspekt konvergencije vezan je uz različite oblike komunikacije poput slanja elektroničke pošte, SMS-a, MMS-a, glasovnih usluga i razmjene slikovnih sadržaja. Navedene usluge više nisu omeđene jednom vrstom komunikacijskog kanala. Video poruka između telefona i PC-a samo je jedan oblik konvergentne usluge. Konvergencija se može razmatrati i s obzirom na terminal koji sve više postaje poput švicarskoga noža s velikim brojem funkcija. Ukoliko se osvrnemo na funkcije današnjih mobilnih terminala, vidimo da u jednom uređaju možemo, npr., imati kameru, walkman i radio, uz već uobičajene funkcije starijega datuma.
Tradicionalna organizacija telekomunikacijskih sustava zasnovana je na ideji da se svaki tip usluge (glasovne i podatkovne usluge u fiksnoj i mobilnoj telefoniji, televizija, radio, itd.) realizira preko zasebne mreže. Takav način poslovanja povećava ukupan iznos investicija u mrežu te iznos operativnih troškova. Za razliku od toga pristupa mreže sljedeće generacije (NGN - Next Generation Network), zasnovane na internetskim tehnologijama i principu horizontalno integrirane arhitekture nude novu organizaciju telekomunikacijskih sustava. Desetogodišnji razvoj NGN tehnologija rezultirao je stabilnim sustavima, koji su sposobni ispuniti očekivanja operatora i osigurati proces konvergencije i u području mreža. Ta mogućnost predstavlja značajnu priliku za konkurentnije poslovanje operatorima koji se bore zadržati tržišni udio i povećati profit, istovremeno smanjujući troškove.
Promjene u ponašanju korisnika
Postoji jasan trend da isporučitelji komunikacijskih usluga traže nova područja poslovanja. Ne treba zaboraviti niti korisnike; koji su navikli biti povezani i dostupni više nego ikada. Korisnici daleko više očekuju od usluga, i to u području cijena, pouzdanosti te prilagodbe. Komunikacijsko okružje danas je raznovrsnije nego ikad prije. Ovo dovodi do značajnih promjena u ponašanju korisnika. U uvjetima koje nameće globalizacija trendovi korištenja komunikacijskih tehnologija postaju vrlo slični te se puno brže šire. Korisnici sve više cijene individualnost, što dovodi do potrebe za osobnom kontrolom usluga i informacija koje se koriste. Tribalizam, samoorganiziranje u skupine koje dijele zajedničke vrijednosti i interese, se pojavljuje kao trend koji podupire individualizaciju. Skupine korisnika mogu biti lokalne, no članovi jedne skupine mogu se nalaziti i širom svijeta. Drugim riječima, javlja se kolektivni individualizam. Tehnologija također omogućuje i osnažuje nove obrasce u socijalnim aktivnostima. Planirani dogovori su sve rjeđi kod mladih ljudi, a sve više se javljaju ad hoc dogovori. Sve više prevladava stil života u pokretu, gdje iščezavaju granice između privatne i poslovne uporabe. Korisnik očekuje (ili se od njega očekuje) da ima pristup uslugama u bilo koje vrijeme i s bilo kojeg mjesta.
IP – snažan pokretač konvergencije
Vizija korisnika suvremenih komunikacijskih usluga je uvijek biti povezan na najbolji mogući način (always best connected), što znači da terminal prepoznaje različite pristupne alternative moguće na nekom mjestu te izabire najprikladniju. Pristup ne mora biti moguć samo licenciranim radio tehnologijama koje se danas nude, npr. WCDMA, CDMA2000, već i drugima iz područja nelicenciranoga mobilnoga pristupa (Unlicensed Mobile Access - UMA) poput rješenja za bežične lokalne mreže (bežični LAN, Bluetooth i druge).
IP predstavlja odličan odgovor za navedene potrebe. Postoje mnoge prednosti korištenja IP sustava poput velike raznolikosti funkcija, goleme uštede operatorima, pouzdanost i sigurnost, a IP je uz to i snažan pokretač konvergencije. Konačno, kada je temeljna struktura sve usklađenija i sve sličnija, veće su mogućnosti za varijacije u ostalim područjima. Brzi razvoj radio tehnologije vodi do veće brzine prijenosa te mobilna tehnologija podržava prave konvergentne usluge, gdje usluga krajnjem korisniku može biti dostupna mobilnim ili fiksnim pristupom, uz isto korisničko sučelje.
S. Marušić