Search
Hrvatska
Pogled iz drugoga ugla 
Ovo je vaš život, a ne generalna proba

Ako ne poznaješ sebe, kako ćeš upoznati druge?

 

Svatko od nas želi ostvariti svoje težnje i planove. Neki od nas do cilja stižu brzo i bez velikih žrtava, neki se na tom putu moraju dobro pomučiti, a neke baš to što u postizanje željenoga moraju uložiti više energije no što su spremni tjera da odustanu na pola puta. Da biste se našli među onim prvima, kažu upućeni, važno je da znadete uspješno upravljati sobom.

 

Odlučite li bolje urediti svoj život znači da ste nakanili kvalitetnije upravljati sobom, svojim vremenom i aktivnostima. Spoznati na koji način zapravo želite živjeti i raditi i nije tako jednostavno kako se to može činiti na prvi pogled. Pritisnuti tradicijskim pogledima, rutinom, brojnim obavezama i duboko ukorijenjenim osobnim navikama često ne nalazimo dovoljno snage da počnemo raditi ono što želimo, onako kako to želimo. Postajemo tako frustrirani pojedinac u grupi jednako frustriranih kolegica i kolega i zapravo ne živimo nego čekamo da polako istekne dan po dan.

 

U izbjegavanju ovako tužnoga i obeshrabrujućega scenarija dobra samoprocjena poslužit će kao neizostavni alat. Spoznati u čemu smo dobri prvi je korak na tom putu. Riječ je o svojevrsnoj inventuri vlastitih sposobnosti i sklonosti. Primjera radi, ako više volite spontano obavljati radne zadaće, ako ste dobar improvizator te vam ne treba detaljna priprema kako biste se latili posla i ako vas rutinski i unaprijed određeni poslovi umaraju, vjerojatno ćete se lakše uklopiti u fleksibilno, manje strukturirano radno okruženje. Treba, dakle, razmisliti o tomu na koji način primate informacije, na koji način donosite odluke, u kojoj mjeri ste spremni samostalno obavljati radne zadaće, što će vam olakšati prepoznavanje situacija u kojima ćete biti uspješni. A uspjeh u radu, poznato je, najbolji je motivator i ključni je čimbenik zadovoljstva poslom. Ne posvetite li dovoljno vremena analizi načina na koji najviše volite djelovati zapravo radite protiv sebe. Neophodno je znati kamo idemo da bismo tamo i stigli.

 

Zašto je važno dobro upravljati sobom? Odgovor i nije tako teško odgonetnuti: ako ne vladamo sobom teže ćemo ostvariti svoje mogućnosti te nećemo biti onoliko uspješni koliko bismo to mogli biti ili koliko bismo to željeli. Drugim riječima, ne vladamo li sobom dopuštamo da nama vladaju okolnosti. Odluka o tomu što ćemo misliti i kako ćemo se ponašati je na nama samima. Od života ćemo najviše dobiti ako znamo što od njega očekujemo.

 

J. Lončar


 

Komentar: Nevenka Mesarov, psihologinja iz ETK Centra za razvoj kompetencija

Ako ste svjesni samoga sebe, možete prepoznati neki osjećaj već pri njegovu nastanku. Kako biste mogli bolje razumjeti svoje postupke i način razmišljanja, potrebno je odmaknuti se od sebe i promatrati svoje osjećaje, jer ako ih ne prepoznamo, postajemo njihovi robovi. Rad na sebi iziskuje vrijeme.

 

Mudre osobe se ponekad povlače u osamu, izdvoje se iz svakodnevnice da bi mogli sami sebe i stvari oko sebe pogledati s odstojanja. Pri tome važna je spoznaja da vrijeme potrošeno na razmišljanje, strategije, planiranje, vizije, osmišljavanje akcija nije izgubljeno vrijeme, nego jedna od boljih investicija u budućnost.

 

Postoji i jedno područje nedostupno našoj svijesti, a to je intuicija ili spontano nadahnuće. Sigurno ste nakon nekog velikog razočaranja pomislili: "Da sam barem slušao svoje osjećaje". Zato vjerujte svojoj intuiciji. Ona je vaš najosjetljiviji i najsigurniji emotivni barometar. Nadalje, treba stvoriti odnos prema vlastitim osjećajima. Ako se u određenim situacijama možete kontrolirati usprkos intenzivnim osjećajima i ne dopustiti da vas oni svladaju, možete s pouzdanjem upravljati svojim životom. Zašto? Jednostavno ste naučili svjesno se odnositi prema svojim osjećajima.


Jesu li vaši osjećaji u suprotnosti s vašim postupcima, pa ne možete stići do cilja? U tom slučaju vrijedi zapamtiti i primijeniti sljedeće tehnike samorazvoja:

  • JAČAJTE SAMOPOUZDANJE: ne gubite nadu i optimizam, jer negativno mišljenje izaziva osjećaje koji su programirani za neuspjeh;
  • MOTIVIRAJTE SAMOGA SEBE: postavite si realne ciljeve, usporedite svoja ostvarenja sada i prije, budite svjesni svojih uspjeha;
  • OSLOBODITE SE NEGATIVNIH OSJEĆAJA: hrabro promijenite stajalište i time ćete se udaljiti od lošeg osjećaja i stvoriti sasvim novu spoznaju; promjena perspektive može biti začuđujuće poticajna jer nešto što vas je ranije obeshrabrivalo, najednom više ne mora izgledati tako loše;
  • SVJESNO SE PRIPREMITE NA MOGUĆE STRESNE SITUACIJE: kao i u svemu drugomu, dobra priprema je pola obavljenoga posla.

Sada kada znamo otvoreno iznositi svoje osjećaje, znamo se nositi s kritikom i priznati svoje neuspjehe, znamo se motivirati, ustrajni smo i optimistički gledamo u budućnost - duboko udahnimo i opustimo se. Dolazi lakši dio kada treba postaviti granice i reći "NE!" situacijama koje nas ometaju. To je mjera opreza za kojom posežemo da bi se i psihički i fizički dobro osjećali, a koja je veoma učinkovita kada smo na rubu živaca, potpuno iscrpljeni i s raspoloženjem na nuli.


Važno je da postanete svjesni da je većina onoga što ste sposobni učiniti (ili ne učiniti) izravno povezano s vašim unutarnjim programima. Iz toga proizlazi da je i postizanje bilo čega (a osobito onoga što se razlikuje od uobičajenog) zasnovano na vašoj naprednoj vještini mijenjanja programa vaših mentalnih procesa. Ukoliko vam je to teško postići postoje, dakle, tehnike koje će vam omogućiti kako da stvorite izvrsnost u bilo kojem području vašeg života, i to upravo onda kada je to najvažnije: sada.