Hrvatska u "Izvješću o globalnoj konkurentnosti" u 2005. godini prema Indeksu globalne konkurentnosti zauzima 64. mjesto od 117 zemalja te se nalazi u grupi s Bugarskom i Rumunjskom. Nacionalno vijeće za konkurentnost je ocijenilo da su nužne intenzivne reforme koje bi dovele do značajnijeg povećanja konkurentnosti i približavanja naprednijim zemljama u EU.
Posebno su bili istaknuti već dugo prisutni problemi u poslovnom okruženju, kao što su opća niska učinkovitost javne uprave i pravosuđa, neučinkovitost vladinih potpora, korupcija te niska produktivnost na financijskom tržištu, tržištu rada i proizvoda.
Hrvatske kompanije su danas suočene sa složenim, skupim i rizičnim domaćim regulatornim okruženjem. Pravni režimi i upravna praksa su zastarjeli, a stalno se proizvode novi zakoni i propisi koji ne odgovaraju mogućnostima privrede. To bi moglo postati još složenije i skuplje, jer treba prihvatiti oko 93 000 stranica EU legislative. Vlada je uvidjela potrebu uklanjanja zapreka poslovnim ulaganjima i razvoju pojednostavljenjem procesa i procedura državne administracije te provedbom regulatorne reforme koristeći informatičke tehnologije. Primjer uspješne reforme je usluga HITRO koja, kao dio programa e-Hrvatska, omogućuje bržu registraciju poduzeća te e-katastar.
Primjena informatike sama neće moći smanjiti brojne regulatorne troškove. To znači da je nužno ubrzano preispitivanje velikoga broja propisa, nemilosrdno uklanjanje nepotrebnih propisa te uvođenje kontrole kvalitete novih propisa. Tu tzv. "tehniku giljotine" već su koristile druge tranzicijske zemlje, a njihovo iskustvo pokazuje da je tijekom jedne godine moguće smanjiti broj postojećih propisa za 20 do 50%. Tako opsežna deregulacija može imati velik pozitivan učinak na poslovno okruženje, pa time i na našu kompaniju.