Search
Hrvatska
Visoka delegacija korporativne razvojne jedinice za jezgrene mreže u ETK 
Jača partnerstvo s korporacijom u istraživanju i razvoju
Kristian Toivo: Utjecaj koji Institut za telekomunikacije Ericssona Nikole Tesle ima na uspješno djelovanje korporativne istraživačko-razvojne zajednice sve je veći.

Hrvatska se 8. travnja ove godine pridružila nizu zemalja koje u sklopu promotivne turneje s novim porukama o misiji i ulozi korporativne razvojne jedinice za jezgrene mreže (DCNE – Development Unit Core Network Evolution) obilaze predstavnici te organizacije. Ericsson Nikola Tesla našao im se na putu jer se, s obzirom na sve važniju ulogu kompanijinoga Instituta za telekomunikacije u korporativnoj istraživačko-razvojnoj zajednici, smatralo da priča o novom licu i naličju DCNE organizacije mora biti izravno predstavljena u Hrvatskoj. Prezentacija je održana u Zagrebu, a stotinjak stručnjaka koji rade na lokaciji u Splitu pratilo ju je putem video konferencijske veze.

Kristian Toivo, čelni čovjek DCNE organizacije, Axel Jeske, Andreas Daun, John Peters i njihov domaćin, direktor ETK Instituta za telekomunikacije, Björn Dellås udruženim snagama predstavili su novosti u Ericssonovom svijetu istraživanja i razvoja, preciznije, u onom dijelu koji se bavi razvojem jezgrenih mreža. Kristian Toivo odgovara na pitanja o sadržaju prezentacija te o ugledu ETK Instituta za telekomunikacije u Ericssonovoj istraživačko-razvojnoj organizaciji.
- S kojim ciljem ste krenuli na put po raznim Ericssonovim lokalnim kompanijama predstavljajući DCNE organizaciju?
- Kada je DCNE organizacija osnovana prošle godine odlučili smo osmisliti i realizirati turneju po Ericssonovim lokalnim kompanijama s istraživačko-razvojnim aktivnostima kako bismo promovirali ulogu koju ta organizacija ima u korporaciji. I osobno sam to smatrao važnim budući da uspješno djelovanje DCNE organizacije predstavlja izazov za sve koji u sklopu nje rade, i za menadžere i za zaposlenike te svi moraju biti dobro upućeni u naš način rada i naše zajedničke ciljeve. Vidite, DCNE organizacija po svojoj je misiji donekle drugačija organizacija od ostalih u korporaciji Ericsson jer je više od njih povezana s međunarodnom istraživačko-razvojnom zajednicom. Ova turneja s porukama o strategiji na kojoj se temelji djelovanje DCNE-a svojevrsna je priprema te organizacije za njenu ulogu u globalnom okruženju. Do sada smo posjetili nekoliko zemalja - Finsku, Švedsku, Italiju, Brazil, a nakon Hrvatske idemo dalje, na američki kontinent.
- Zašto se Institut za telekomunikacije Ericssona Nikole Tesle našao na putu ove turneje?
- Želio bih ovdje naglasiti kao smatram da je važno promovirati nužnost postizanja kvalitetnih rezultata na našem putu prema izvrsnosti. A rezultati se postižu tamo gdje sjede ljudi odgovorni za određene poslove, u našem slučaju u lokalnim istraživačko-razvojnim centrima. Stoga posjećujemo takve organizacije u Ericssonu i govorimo o stvarima relevantnim za ljude koji u njima rade. Institut za telekomunikacije Ericssona Nikole Tesle danas ima znatno drugačiju ulogu u Ericssonovoj istraživačko-razvojnoj organizaciji od one koju je imao prije dvije, tri godine te smo smatrali da je predstavljanje naših poruka u Hrvatskoj itekako važno. Naime, Institut je od organizacije koja se bavila samo jednim uskim područjem – signalizacijom za AXE centrale – prerastao u organizaciju s mnogo širim odgovornostima vezanim uz više različitih platformi i grupa proizvoda te stoga danas ima mnogo veći utjecaj na cjelokupnu uspješnost korporativne DCNE organizacije. Stoga smo Hrvatsku smatrali nezaobilaznom postajom na našoj turneji.
- Kako objašnjavate rast odgovornosti Instituta za telekomunikacije?
- Rast odgovornosti hrvatskoga istraživačko-razvojnoga centra je utemeljen isključivo na odličnim performansama koje su ne samo održavane na visokoj razini tijekom dužega razdoblja, već su stalno i unaprjeđivane. Rast odgovornosti uvijek je u Ericssonu povezan s postignutim rezultatima. I kada je riječ o Institutu za telekomunikacije u Hrvatskoj, širenje spektra njihovih odgovornosti svojevrsno je priznanje za vrhunski učinak tijekom zadnjih nekoliko godina. Danas je globalno istraživačko- razvojno okruženje utemeljeno na stalnom usavršavanju kompetencija i performansi koje nužno moraju slijediti tržišne trendove. Stoga organizacije koje djeluju u tom području uz vrhunsku stručnost moraju posjedovati i vrhunske vještine u nekim drugim područjima važnim za opstanak u složenim uvjetima globalnoga poslovanja. ETK Institut za telekomunikacije pokazao je da posjeduje i takve potencijale: u toj organizaciji uz kvalitetne dizajnere i testere rade i veoma sposobni projektni menadžeri, linijski menadžeri te drugi kompetentni stručnjaci koji organizaciji mogu osigurati rast.
- Vratimo se natrag razlogu Vašega boravka u Hrvatskoj: Koje teme uključuje prezentacija s kojom ste ovdje predstavili korporativnu DCNE organizaciju?
- Program naše turneje osmišljen je s ciljem da svojoj publici i sebi samima pružimo priliku za osvještavanje obilježja trenutačne globalne tržišne situacije koja utiče na naš posao. U skladu s tržišnim uvjetima mi moramo djelovati te imajući njih na umu moramo planirati svoju budućnost. Novi svijet komunikacija nudi veliko bogatstvo poslovnih prilika, a tek ako se uskladi sa zahtjevima tržišta Ericssonova istraživačko-razvojna zajednica može korporaciji osigurati iskorištavanje tih poslovnih prilika. U sklopu prezentacije riječi je bilo i o odnosu s našim kupcima. Suvremene istraživačko-razvojne organizacije više nisu zatvorene u laboratorije i izolirane od tržišta. Bliži smo kupcima no ikada do sada, a u suradnji s njima imamo priliku osmisliti ne samo ono što im možemo ponuditi danas, već i stvoriti preduvjete za razvoj njihovih komunikacijskih sustava u budućnosti. Time i sebi i našim kupcima osiguravamo prostor za kontinuirani poslovni rast. Dva su načina na koja se to može postići: implementacijom nove slojevite komunikacijske arhitekture koja će našim kupcima, operatorima, osigurati mogućnost plasiranja novih komunikacijskih usluga, tako potičući njihovo tržišno širenje te stvaranjem preduvjeta za povećanje troškovne učinkovitosti naših kupaca, štiteći tako njihova ulaganja. Takva strategija ima svoju podlogu u trenutačnim uvjetima koji vladaju na tržištu svjetskih telekomunikacija te smo ovom našom turnejom htjeli svima jasno ukazati da je ta strategija put koji moramo slijediti kako bismo ostali uspješni. Govorili smo i o praktičnim temama vezanim uz djelovanje DCNE organizacije, o izazovima koji stoje pred tom organizacijom te, posebno, o izazovima s kojima će se tijekom ove godine morati suočiti centar u Hrvatskoj.
- Koju zaključnu poruku biste u ovoj prilici željeli uputiti stručnjacima Instituta, ali i svim ostalim zaposlenicima u Ericssonu Nikoli Tesli?
- Jasno je da je istraživačko-razvojni centar u Hrvatskoj postao veoma značajan partner Ericssonovoj korporativnoj organizaciji koja djeluje u tom području. S obzirom na naša dosadašnja iskustva odlične performanse toga centra mogu se uzeti zdravo za gotovo. No, to danas nije dovoljno, koliko god da to čudno zvučalo. Treba napraviti korak dalje. Od hrvatskoga centra očekujemo veoma mnogo kada je riječ o doprinosu rastu čitave DCNE organizacije. Ta očekivanja uključuju spremnost na dijeljenje znanja i otvorenost prema idejama koje dolaze s drugih mjesta u organizaciji. To nije samo zadaća menadžmenta, već svih članova te lokalne istraživačko-razvojne organizacije. Što se ostalih u Ericssonu Nikoli Tesli tiče, na temelju mojih posjeta Hrvatskoj tijekom zadnjih desetak godina mogu ustvrditi kako je Hrvatska izrazito zanimljiva zemlja, ne samo po svom geografskom položaju, već i zbog potencijala za razvoj u području visokih tehnologija. Hrvatska bi se uskoro mogla dokazati kao rasadnik stručnih tehničkih kadrova za potrebe europskih industrija. Tradiciju vrijednih tehničkih kompetencija koje posjeduju stručnjaci u Hrvatskoj Europa ne bi smjela zanemariti. Svi zaposlenici Ericssona Nikole Tesle neka imaju to na umu u daljnjoj izgradnji svoje kompanije. U tom slučaju dobri rezultati neće izostati.
Nove perspektive

Pogled izbliza na trenutačnu tržišnu situaciju u području telekomunikacija te na planove Ericssonove istraživačko-razvojne zajednice bio je za stručnjake ETK Instituta za telekomunikacije, s obzirom na izazove koji stoje pred njima, kao poručen. Komentira Björn Dellås, direktor Instituta: »Rast složenosti poslova i odgovornosti koje nam povjerava korporacija od dizajna signalizacijskih sustava u AXE sustavima, do dizajna u području Cello platformi i usluga integracije i verifikacije Cello platformi te jezgrenih (core) mreža od nas iziskuje tješnju suradnju s drugim sličnim centrima u korporaciji te povezivanje s kupcima. Jedna od najvažnijih poruka koju smo u sklopu DCNE turneje čuli odnosi se upravo na nužnost promišljanja o tomu kako svojim radom našim kupcima možemo osigurati poslovni rast u budućnosti. A što se našega mjesta u Ericssonovoj istraživačko-razvojnoj zajednici tiče, važno je da se počnemo ponašati u skladu s našom novom ulogom – postali smo ravnopravni član te organizacije, jednako značajan kao bilo koji drugi veliki istraživačko razvojni centar. Dakle, važno je graditi partnerstvo s kupcima te, uz zadržavanje visokih standarda kvalitete u našem radu, surađivati s kolegama iz drugih centara uz otvorenost i prilagodljivost u pristupu.»
Ericssonova istraživačko-razvojna zajednica se u zadnje dvije, tri godine značajno izmijenila, a njeno trenutačno djelovanje počiva na razmjeni znanja, poštivanju zahtjeva tržišta te aktivnom stvaranju preduvjeta za poslovni rast implementacijom troškovno-učinkovitih rješenja za slojevitu komunikacijsku arhitekturu. ETK Institut za telekomunikacije poznat je kao organizacija koja postiže odlične rezultate kada je to najpotrebnije, a potrebno je uvijek, te je spremna za suočavanje s novim izazovima.