Search
Hrvatska
Predstavljamo odjel za Integracijsko-verifikacijske usluge u ETK Institutu za telekomunikacije 
Novi poslovi, sve veća odgovornost

Dokazavši se kao pouzdani Ericssonov partner kada je riječ o razvojnim 3G projektima u području signalizacije u AXE sustavima i Cello platformi stručnjaci istraživačko-razvojnoga centra Ericssona Nikole Tesle dobili su priliku zakoračiti i u svijet integracijsko-verifikacijskih aktivnosti. Time je pokrenuta ideja o osnivanju odjela za Integracijsko-verifikacijske usluge s čijom rukovoditeljicom, Gordanom Špoljar Bogojević smo razgovarali o poslovima i ciljevima za ovu godinu.
- Kada je odjel za Integracijsko-verifikacijske usluge službeno oformljen i što je to značilo za položaj ETK Instituta za telekomunikacije u Ericssonu?
- Odjel je osnovan krajem prošle godine i u sklopu njega djeluju tri jedinice. Jedna od njih bavi se uslugama integracije i verifikacije u području komutacijskih mreža (CNIV - Core Network Integration and Verification), druga jedinica bavi se integracijom i verifikacijom u području Cello platformi (CIV – Cello Integration and Verification), a treća jedinica bavi se identificiranjem i uspostavom potrebne testne okoline te projektima pruža svu potrebnu testnu podršku. U spomenutim jedinicama rade i stručnjaci u Zagrebu i u Splitu. Osnivanje odjela označilo je službeni ulazak Instituta za telekomunikacije u poslove integracije i verifikacije Ericssonovih globalnih razvojnih rješenja te otvoreno priznanje povjerenja korporacije u stručnost i pouzdanost profesionalaca koji u njemu rade. Dovesti tu vrst sofisticiranih poslova u području visokih suvremenih komunikacijskih tehnologija u Hrvatsku bio je, po meni, pravi podvig.
- Koliko stručnjaka u ovom trenutku djeluje u odjelu? Planirate li u to područje tijekom ove godine uvesti još stručnjaka?
- U odjelu trenutačno djeluje šezdesetak stručnjaka. Do kraja godine planiramo se proširiti na osamdeset i dva stručnjaka, dijelom prelaskom djelatnika iz drugih odjela našega Instituta, a dijelom uz zapošljavanje novih inženjera elektrotehnike. Kontinuirano se ulaže u razvoj kompetencija okrenutih budućnosti te u opremu neophodnu za stjecanje dodatnih znanja za treću generaciju mobilnih sustava. Posebna pažnja posvećuje se edukaciji novih članova kako bi se što prije mogli uključiti u integracijsko-verifikacijske aktivnosti. Organiziraju se potrebni tečajevi, prezentacije te prema mogućnosti on the job training. Često primjenjivana metoda je mentorstvo iskusnijih kolega koji svojom susretljivošću i stručnošću pomažu mladim kolegama da se brzo osjete članovima tima. Uz već preuzete poslove u ovom području naši stručnjaci i dalje razvijaju svoje kompetencije te sudjeluju u globalnim projektima i izvan Hrvatske.
- Koji ciljevi su za ovu godinu definirani za odjel za Integraciju i verifikaciju?
- Pred nama je uzbudljiva i zahtjevna godina dokazivanja da možemo opravdati povjerenje koje nam je dano. Cilj nam je do kraja ove godine uspostaviti snažnu organizaciju prilagodljivih sposobnosti u području kojim se bavimo, uspostaviti kvalitetno partnerstvo s CNIV centrom u Aahenu u domeni komutacijskih mreža te s centrom u Stockholmu u području Cello platformi te nastaviti odličnu suradnju koju smo do sada imali s kompanijinim jedinicama za Usluge, Logistiku i Integraciju sustava. Uspostava potrebne test okoline te pronalaženje sinergije između obje platforme je jednako važan cilj. Unaprjeđenje naših procesa te daljnje razvijanje inovativnosti bit će također u našem fokusu. Uložit ćemo maksimalne napore kako bismo učvrstili svoju poziciju pouzdanoga i visoko profesionalnoga partnera u Ericssonovoj istraživačko-razvojnoj zajednici. Dug i zahtjevan put je još pred nama, no kako kaže jedna poslovica: Tajna uspjeha je u postojanosti htijenja! Osobno vjerujem u naš uspjeh jer znam da surađujem s ljudima koji znaju što hoće i kako to postići.
Flavijan Marković, rukovoditelj jedinice za integraciju i verifikaciju jezgrenih mreža za GSM i WCDMA predstavlja svoj tim:
"Glavni cilj CNIV organizacije jest sistemska integracija i verifikacija funkcija unutar komutacijskoga čvora pokretne mreže (MSC – Mobile Switching Centre) i cijele jezgrene mreže s komutacijom kanala (CNCS – Core Network Circuit Switched) koja je bazirana na 2G i 3G MSC sustavima. Integracija i verifikacija upotpunjuje kompletan razvojni ciklus od ranih faza softverskoga dizajna do verifikacije na razini sustava, odnosno, mreže. Glavna uloga procesa verifikacije jest da osigura da sustav ili njegov dio zadovoljava specificiranu funkcionalnost prema zadanim zahtjevima. Ulaskom u područje sistemske i mrežne integracije i verifikacije otvorili smo mogućnost efikasnije verifikacije proizvoda koje razvijamo, prije svega sinergijom s odjelima za dizajn i održavanje softvera te smo se pozicionirali unutar Ericssona kao centar prisutan u svim fazama razvojnih projekata."
Željko Antolić, rukovoditelj jedinice za usluge integracije i verifikacije Cello platforme predstavlja svoj tim:
"Nakon širenja dizajn aktivnosti u području Cello platformi, dobili smo odgovornost i za integraciju i verifikaciju, prvo na razini podsustava, a od prošle godine i za cijelu platformu. Naši korisnici su organizacije koje se bave razvojem aplikacija na Cello platformi. Spomenuo bih samo RNC i MGW aplikacije kao ključne u mrežama novih generacija. Usko surađujemo sa Stockholmom i Helsinkijem sudjelujući u globalnim projektima izvan Hrvatske, a nakon uspješno završenoga transfera odgovornosti i znanja za sistem integraciju i verifikaciju Cello4 sustava, krenuli smo u realizaciju transfer projekta za Cello5 sustav. Istovremeno dakle provodimo aktivnosti uspostave nove organizacije, zapošljavanja novih stručnjaka, izgradnje kompetencija, transfera odgovornosti i znanja za proizvode, te tekućim projektima. Ulaskom u područje sistem integracije i verifikacije Institut za telekomunikacije ostvario je povećanje obima poslova i mogućnost efikasnije verifikacije proizvoda koje razvijamo, ali isto tako i visoko pozicioniranje sa svojim aktivnostima u završnim fazama razvojnih projekata, što je od najveće važnosti za Ericsson."
O radu jedinice za podršku testiranju govori rukovoditelj Roman Benić:
"Poslovne aktivnosti protežu se u tri smjera: AXE platforma, CPP platforma i podrška za test alate. Do nedavno bavili smo se samo podrškom funkcijskog testiranja, a sada se naše aktivnosti protežu i u sustavno testiranje. Iako tim sačinjavaju visoko kvalificirani djelatnici s dugogodišnjim iskustvom veliki je izazov bio preuzimanje poslova iz novih područja. Transfer znanja i opreme rezultirati će instalacijom oko 200 CPP čvorova do kraja godine uz prateće instrumente i infrastrukturu, te 8 MSC telefonskih centrala s 8 RNC i 8 BSC sustava uz prateću opremu i instrumente za potrebe CNIV testiranja. Uz samu instalaciju i integraciju navedenih sustava dodatna nam je aktivnost preuzimanje novih procesa te usklađivanje postojećih s novonastalim projektnim zahtjevima. Zbog tako naglog porasta poslova naš tim se širi i trenutačno imamo potrebu za još jednim članom. Ako ste zainteresirani, javite se."
Pripremila J. Lončar