Search
Hrvatska
Prenosimo iz Contacta, lista korporacije Ericsson 
Sve je moguće u utrci širokopojasnoga prijenosa

Bespoštednu utrku na tržištu usluga i rješenja širokopojasnoga prijenosa prate konsolidacija mreža, eliminacija granica između konkurenata i partnera, nova grupiranja, borba za tehnološko liderstvo, natjecanje s novim dobavljačima i prilagodba novim poslovnim modelima.

 

Svijet širokopojasnih mogućnosti proživljava burni period u kojem se kompanije bore za svoj udio na tržištu. Pod sloganom "Širokopojasni prijenos bilo kada i bilo gdje" telefonske i podatkovne mreže razvijale su se velikom brzinom, u prvom redu zbog velike potražnje za što bržim pristupom Internetu, televizijom putem Internet protokola (IP-TV), elektroničkom poštom i drugim naprednim komunikacijskim uslugama. Međutim, novi poslovni modeli i tehnološki leadership predstavljaju odlučujuće faktore za uspjeh na tržištu.

 

Kablovske TV kompanije već nude Triple Play rješenja koja predstavljaju  kombinaciju televizije, telefonije i širokopojasnog prijenosa putem mreža koaksijalnih kabela i surađuju s mobilnim operatorima. Tradicionalni fiksni telekomunikacijski operatori mnogo investiraju u postojeće fiksne mreže razvijanjem ADSL širokopojasne tehnologije i tehnologija koje dolaze iza nje. No situacija nije ista u svim zemljama. U SAD-u mnogo se investira u optička vlakna jer operatori imaju pravo vlasništva nad optičkim vlaknima za razliku od drugih zemalja gdje to nije slučaj.

 

Dobavljači koji se dvoume oko 3G tehnologije mnogo govore o bežičnoj širokopojasnoj tehnologiji WiMAX kao o interesantnoj alternativi za operatore koji još nemaju 3G licence. Kako se taj standard neprestano mijenja, a neki dobavljači žele dodati i mobilnost to čini sustav mnogo skupljim od današnje 3G mreže. HSDPA tehnologija koja je sljedeći korak u evoluciji 3G tehnologije nedavno je komercijalno lansirana i nudi brzine koje su usporedive s ADSL tehnologijom u fiksnim mrežama. U budućnosti radio sustav će omogućavati brzine do 100 Mbps, a licence za tu vrstu sustava dodijelit će Svjetsko radio vijeće u 2007.


Sve ukazuje na činjenicu da će fiksna linija i mobilni širokopojasni prijenos koegzistirati i nadopunjavati se još dugo vremena. Za vrlo velike brzine, fiksni pristup uvijek će biti bolje rješenje od radio sučelja, dok će za većinu usluga mobilna tehnologija biti dostatna. U zemljama u razvoju, dominirat će bežični širokopojasni pristup jer postoji malo fiksnih linija koje koriste DSL.

 

Ericsson konkurira i u tom segmentu tržišta i jedan je od rijetkih koji pokriva široki spektar proizvoda: fiksne mreže i mobilni pristup, urbane mreže, jezgrene mreže i kompletna rješenja direktno za krajnje korisnike i njihove telefonske aparate.

 

Mobilni širokopojasni prijenos
Što se tiče mobilnog širokopojasnog prijenosa, stvari idu nabolje. Ericssonova HSDPA tehnologija za brzi prijenos podataka prema korisniku je ispred konkurencije. Ta je tehnologija dobila puno pohvala od strane vodećih operatora u SAD-u i Japanu prilikom testiranja, a trenutačno je u komercijalnoj upotrebi u SAD-u i Italiji.

 

Na tržištu još uvijek postoji manjak većeg asortimana mobilnih uređaja za HSDPA protokol - sada je to jedino moguće insertiranjem kartica. Konkurentna tehnologija, tzv. cdma2000EV-DO, je američki CDMA standard, ali manje širine frekvencijskog područja, posebno prilagođen za promet podataka (DO je kratica za engl. data only, što znači "samo podaci") koja je već duže na tržištu te stoga ima više aparata koji podržavaju spomenuti standard. Proizvođači telefonskih uređaja već planiraju HSDPA protokol za svoje proizvode, a nekoliko proizvođača prijenosnih računala nedavno su najavili ugradnju HSDPA u svoje proizvode.


WCDMA ima bolje performanse od cdma2000 EV-DO čiji glavni proizvođači su Lucent i Nortel. Cdma2000 je dosegnuo svoj maksimum, dok WCDMA ima dugoročni razvoj koji ima mogućnost nadogradnje u budućnosti. Telstra u Australiji je, recimo, odlučila zamijeniti cdma2000 mrežu sa WCDMA/HSDPA tehnologijom.

 

Fiksni širokopojasni prijenos
Riječ je o tehnologiji koja u velikoj mjeri koristi postojeće fiksne mreže, tj. telefonske linije koje su instalirane u većini domova. DSL tehnologija koristi bakrene parice za prijenos glasa i brzi prijenos podataka korištenjem filtera koji odvaja govor na niskim frekvencijama od prijenosa podataka na višim frekvencijama.

 

Potencijali su veliki - procjenjuje se da je do sada iskorišteno 50% kapaciteta. Financijske zarade od pružanja usluga prijenosa govora se smanjuju, djelomično zbog toga što novi operatori  nude niže tarife. Operatori stoga investiraju u nove interesantne usluge kao što je IP-TV, zbog čega moraju izvući maksimum iz fiksnih mreža i preći na više frekvencije.

 

Još uvijek postoji veliki interes operatora za tehnologije koje koriste bakrene parice, a u čemu Ericsson ima sve kompetencije i radi na razvoju novih alata. U poslovnom segmentu fiksnog širokopojasnog prijenosa, Ericsson je značajno ojačao svoju poziciju zahvaljujući preuzimanju Marconija. Ericsson je na vrijeme investirao u razvijanje Etherneta kao podloge za IP i zajedno s Marconijevim rješenjima za prijenos zauzima drugo mjesto u Europi, a četvrto u svijetu.

 

Analitičari općenito predviđaju konsolidaciju i mreža i dobavljača jer će operatori koji imaju i mobilne i fiksne mreže, a žele smanjiti svoje operativne troškove i investicije  npr. prebacivanjem na zajedničku jezgrenu (i prijenosnu) mrežu za mobilni i fiksni pristup, utjecati na dobavljače.

 

Također postoji trend da se eliminiraju granice između konkurenata i partnera. Nova grupiranja se događaju cijelo vrijeme. Tehnološki leadership je izuzetno važan, dok natjecanje s novim dobavljačima i njihovim novim poslovnim modelima ima sve važniju ulogu.

 

Prevela i pripremila D. Morduš