Search
Hrvatska
Telecom arena 2006. 
Nove mogućnosti za razvoj domaćega telekomunikacijskog tržišta

Analize ukazuju na dobar ritam liberalizacije telekomunikacijskoga tržišta u Hrvatskoj.

 

Konferencija Telecom arena 2006. održana je 5. i 6. travnja 2006. godine u hotelu Sheraton u Zagrebu uz sudjelovanje predstavnika Ericssona Nikole Tesle. Prvi dan imao je plenarni karakter s okruglim stolom koji je pokušao odgovoriti na pitanje: "Koliki je stvarno kapacitet Hrvatskog tržišta?" Drugi dan je bio okrenut odabranim temama važnim za razvoj domaćega telekomunikacijskoga tržišta.

 

Kao godišnji sastanak telekomunikacijskoga sektora Hrvatske, uz sudjelovanje i predstavnika dijela zemalja regije i sponzorstvo Ministarstva mora, turizma, prometa i razvitka Telecom arena ove je godine donijela niz značajnih zaključaka. Uz godišnji prikaz rezultata sektora, konferencija je bila usmjerena na teme kao što su umreženi gradovi te značaj IP telefonije i implikacije na cijeli sektor. Pozvani ugledni predavači iz Hrvatske i svijeta došli su iz privatnog biznisa, državnih institucija i civilnog sektora.

 

U takvoj konstelaciji snaga sudjelovanje Ericssona Nikole Tesle bilo je neizostavno, a s obzirom na značaj tema kompanija je na konferenciji bila zastupljena na najvišoj razini. Mr. Gordana Kovačević, predsjednica kompanije predstavila je ETK u uvjetima nove regulacije i liberalizacije tržišta. Osvrnula se i na trendove na hrvatskom tržištu telekomunikacija te na prosječnu godišnju potrošnju na komunikacije po kućanstvu, naglasivši kako je posljednjih godina u Hrvatskoj rast telekomunikacijske industrije veći od rasta BDP-a. G. Kovačević govorila je i o ostvarenom prometu u telekomunikacijskim mrežama u 2005. godini: zabilježen je pad udjela nepokretne telefonije u ukupnoj telefoniji od 7,9%, udio mobilne telefonije zabilježio je rast od 28%, slanje SMS poruka poraslo je za 6,7%, a naglo je rastao i postotak MMS poruka radi pristupačnijih cijena. U zaključnom dijelu svoje prezentacije predsjednica ETK je dala osvrt na nove izazove i mogućnosti za rast i razvoj telekomunikacijskoga tržišta.


Aktivni sudionik konferencije bio je i Boris Drilo, program menadžer za Srednju Europu za plasman i promociju Ericssonovoga rješenja za višeuslužni podsustav utemeljen na Internet protokolu (IMS). On je predstavio IMS rješenje u kontekstu širokopojasnih mreža sljedeće generacije te je govorio o IMS aplikacijama i poslovnom modelu.

 

 

Zapažena izlaganja

 

Iz pregršta izlaganja kratko komentiramo nama najzanimljivija.

 

Prihodi telekomunikacijske industrije u Hrvatskoj tijekom prošle godine porasli su za više od pet posto, uz istovremeni pad cijena usluga za korisnike za prosječnih 6,4 posto i nominalni rast investicija od 30 posto, rekao je predsjednik Vijeća Hrvatske agencije za telekomunikacije, Gašper Gaćina. U nepokretnoj telefonskoj mreži, po njegovim podacima, zabilježeno je smanjenje cijena poziva od 7 do 39 posto, a u pokretnoj telefoniji oko 22 posto za domaće pozive i 2,6 posto za inozemne. Kako je naveo, novi operatori u nepokretnoj telefoniji imaju 110 tisuća korisnika. Broj korisnika Interneta dosegnuo je 1,58 milijuna. Napredovalo je i uvođenje WiMAX tehnologija: podijeljeno je 23 koncesije u 6 županija za WiMAX, a zabilježen je i interes za nove koncesije. Ovi podaci ukazuju na dobar ritam liberalizacije telekomunikacijskoga tržišta u Hrvatskoj, a gospodarski učinci toga procesa po njegovoj ocjeni su povećanje učinkovitosti operatora, živost na tržištu rada te koristi za krajnje korisnike.

 

Državni tajnik u Ministarstvu mora, turizma, prometa i razvitka Dražen Breglec također smatra da liberalizacija telekomunikacija u Hrvatskoj napreduje dobro: danas od 17 operatora koji su dobili dozvolu u nepokretnoj mreži njih 5 već djeluju na tržištu, dok je u mobilnoj telefoniji zaustavljen čvrsti duopol s dolaskom trećeg mobilnog operatera, Tele2.

 

Olgica Spevec, predsjednica Vijeća za zaštitu tržišnog natjecanja, govorila je o zakonskim okvirima vezanim uz zaštitu tržišnog natjecanja, nadležnosti Hrvatske agencije za telekomunikacije (HAT) u zaštiti tržišnog natjecanja, suradnji HAT-a i AZTN-a te budućim izazovima.

 

Marie-Héléne Magenschab, Vipnetova predsjednica, predstavila je kompanijine financijske rezultate za 2005, osvrnula se je na Vipnetov novi brand i nova poslovna rješenja: Vodafone Mobile Connect karticu, BlackBerry, poslovni e-mail, Integrated Telecommunication Solutions. Budući da Vipnet prvi u mobilkom austria grupi nudi cjelovita telekomunikacijska rješenja za poslovne korisnike ovaj je dio izlaganja praćen s iznimnom pozornošću.

 

Mats Tilly, generalni direktor Tele2 u Hrvatskoj, govorio je o prvih 200 dana komercijalnog rada Tele2 pokretne mreže u Hrvatskoj. Prikazao je usluge koje nude, govorio o smanjenju cijena, jednostavnim i transparentnim tarifama za pre-paid i post-paid korisnike, otvaranju novih radnih mjesta i sponzorstvima. Naglasio je da je regulacija ključ za daljnji razvoj komunikacija.

 

Damir Sabol, predsjednik uprave Iskon Interneta, govorio je o razvoju telekomunikacijskog tržišta u Hrvatskoj. Spomenuo je da je 2005. bila obilježena iznimno velikim očekivanjima novih operatora koja nisu ispunjena, što je potencijalna opasnost jer dovodi do visoke zaduženosti novih operatora. Osvrnuo se i na razvoj širokopojasnog pristupa te istaknuo tri problema: nerješeno stanje distributivnih telekomunikacijskih kanala (DTK), kvalitetna međugradska infrastruktura još preskupa i nedostupna te provedba pravilnika o izdvojenoj lokalnoj petlji.

 

Prof.dr. Saša Pekeč s američkoga Duke sveučilišta govorio je o ulozi i značaju kvalitetne regulacije telekomunikacijskog tržišta. Za njega su ključni faktori koji obilježavaju telekomunikacijsku arenu današnjice interkonekcija, jednakost pristupa, pristup izdvojenoj lokalnoj petlji, struktura industrije, upravljanje telekomunikacijskim resursima i upravljanje novim tehnologijama. Regulatorni principi bi trebali dati poticaje novim igračima, ići za razbijanjem vertikalne integracije i funkcioniranjem pravne države. Strateški naglasak treba staviti na jasno definiranje i komuniciranje ciljeva regulacije, stručnost, neovisnost, transparentnost u odlučivanju, vertikalnu dezintegraciju i strateško upravljanje resursima.

 

Jan H. Guettler, predstavnik Cullen Internationala, predstavio je projekt praćenja telekomunikacijskog sektora i regulatornog okruženja u Jugoistočnoj Europi. Svrha projekta je prikupljanje informacija za Europsku komisiju, usporedba sa susjednim zemljama te navođenje ključnih tržišnih i regulatornih indikatora za potencijalna daljnja ulaganja.

 

M. Lovreković