Search
Hrvatska
Zaštita na radu i zaštita zdravlja zaposlenika 
Zaštita od zračenja na novi način
U znaku sto godina teorije relativnosti
U čast Albertu Einsteinu 2005. godina proglašena je svjetskom godinom fizike. Naime, točno prije stotinu godina taj veliki znanstvenik dokazao je teoriju relativnosti, što je promijenilo mnoge spoznaje. Novi način razmišljanja obuhvatio je sve od atoma pa do svemira, naglasio je dr. sc. Goran Pichler, plenarni predavač na 6. simpoziju Hrvatskoga društva za zaštitu od zračenja održanom tijekom svibnja.
Hrvatsko društvo za zaštitu od zračenja uz suorganizatore, Institut za medicinska istraživanja te Institut Ruđer Bošković, organiziralo je u svibnju ove godine 6. simpozij zaštite od zračenja. Uvodno predavanje održao je dr. sc. Goran Pichler s Instituta za fiziku pod nazivom «Izvori svjetlosti i svjetlosno zagađenje». Između ostalog, prikazan je princip rada bijelih svjetlećih dioda, koje će sve više osvajati tržište unutrašnje i vanjske rasvjete, te smjernice u području novih izvora svjetlosti iz područja lasera, fizike novih materijala te nano tehnologije. Nove tehnologije rasvjete s pulsnim režimom rada, primjerena arhitektura vanjske i unutrašnje rasvjete uz nužno očuvanje prirode bit će neki od važnijih parametara u tom razvoju uz veliku pažnju posvećenu uštedi energije. Difuzija vidljivog svjetla u prostore izvan naselja predstavlja sve veću opasnost po biljni i životinjski svijet, što dovodi do promjena ponašanja biljaka i životinja – posebno insekata. Ta je problematika regulirana brojnim zakonima u zemljama širom svijeta.
Rad simpozija nastavio se u nekoliko sekcija, koje su obrađivale opće teme, dozimetriju zračenja i instrumentaciju, biološke učinke zračenja, izloženost stanovništva zračenju, zaštitu od zračenja u medicini, radioekologiju te neionizirajuće zračenje, tako da su prezentirane teme obuhvatile područje gotovo čitavoga spektra elektromagnetskih valova.
Dr. sc. Dragan Kubelka, ravnatelj novoosnovanog Državnog zavoda za zaštitu od zračenja, dao je pregled stanja zaštite od ionizirajućih zračenja u RH. U Hrvatskoj je evidentirano 666 ustanova u kojima se koriste izvori ionizirajućih zračenja s ukupno 1907 izvora. Tehnički nadzor nad tim svim izvorima provodi se u skladu sa zakonskim propisima.
Predavanje vezano uz zakonske odredbe pri korištenju izvora neionizirajućih zračenja održala je prof. dr. sc. Dina Šimunić. Ona je predstavila preporuke Međunarodne komisije za zaštitu od neionizirajućeg zračenja (ICNIRP) te zahtjeve hrvatskih propisa, zakona i pravilnika. Nadzor nad izvorima neionizirajućih zračenja, za sada spada u nadležnost Ministarstva zdravstva i socijalne skrbi.
U sklopu simpozija održan je i okrugli stol o potrebi donošenja Plana pripravnosti za slučaj nuklearne ili radiološke opasnosti za Hrvatsku. Naime, unatoč postojanju vrlo jasnih zahtjeva navedenim u našem novijem zakonodavstvu, takav plan još nije izrađen.
Simpozij je završio Godišnjom skupštinom Hrvatskog društva za zaštitu od zračenja.
G. Lipnjak