Search
Hrvatska
Naši poslovni partneri: FESB u Splitu  
Bolonjski proces otvorio nove mogućnosti suradnje

Od osnutka godine 1960. do danas na FESB-u je uspješno završilo studije oko 3000 diplomiranih inženjera elektrotehnike. Time je osiguran temeljni preduvjet za razvitak industrije u području elektronike, elektroenergetike te informacijske i komunikacijske tehnologije u Dalmaciji. Posebice je značajan utjecaj FESB-a na razvitak informatičke djelatnosti u regiji.

 

Suradnja FESB-a i Ericssona Nikole Tesle ima dugu tradiciju, tijekom vremena je mijenjala oblike i intenzitet, a današnje partnerstvo se temelji na zajedničkom istraživanju na području telekomunikacija započetom pred šest godina. Studijski programi na FESB-u od prošle se godine izvode u skladu s Bolonjskom deklaracijom, čime su prihvaćene mjere za poboljšanje kvalitete studija i čime su otvorene dodatne mogućnosti za suradnju između FESB-a i kompanije. O tome pišu prof. dr. Dinko Begušić, dekan i prof. dr. Nikola Rožić, šef katedre za komunikacijske i informacijske sustave.


Bolonjski proces donosi niz promjena u visokom obrazovanju europskih zemalja s ciljem poboljšanja kvalitete studija te razvijanja europskih vrijednosti i europske suradnje. Cilj je do 2010. godine uspostaviti prepoznatljivi Europski prostor visokog obrazovanja. Ovaj proces treba pripomoći razvitku Europe u društvo znanja. Reforma uključuje uvođenje jedinstvenog sustava bodovanja, modernizaciju nastavnih planova i programa, modernizaciju metoda predavanja i učenja, uvođenje sustava za promicanje kvalitete te niz drugih promjena.


Studijski programi na FESB-u od prošle se godine izvode u skladu s Bolonjskom deklaracijom čime su prihvaćene mjere za poboljšanje kvalitete studija te razvijanja europskih vrijednosti i europske suradnje u visokoškolskom obrazovnom prostoru. Temeljna djelatnost FESB-a jeste visokoobrazovni nastavni, znanstveno-istraživački, razvojni i stručni rad iz područja tehničkih znanosti - znanstvenih polja elektrotehnike, računarstva, strojarstva i brodogradnje. U okviru temeljne djelatnosti Fakultet ustrojava i izvodi nastavu na sveučilišnim i stručnim studijima. Sveučilišno obrazovanje obuhvaća tri razine: preddiplomski studij, diplomski studij i poslijediplomski studij (doktorski i specijalistički). Svaka od navedenih razina studija završava stjecanjem određenog naziva. Na preddiplomskom studiju koji traje tri godine stječe se 180 ECTS bodova studenti se osposobljavaju za diplomski studij te stječu praktična znanja koja im omogućavaju zapošljavanje na odgovarajućim stručnim poslovima. Preddiplomski studij je prvi stupanj u okviru cjelovitog dvostupanjskog obrazovanja zajedno s diplomskim studijem. Završetkom diplomskog studija, koji traje dvije godine (upisuje se po završetku preddiplomskog studija) stječe se 120 ECTS bodova, formira se cjelovito obrazovan stručnjak sposoban za rješavanje najsloženijih inženjerskih zadataka i sudjelovanje u znanstvenoistraživačkom radu.


Za studijske programe prema Bolonjskoj deklaraciji uveden je čitav niz izmjena u odnosu na dosadašnji način studiranja s ciljem unaprjeđenja nastavnog procesa. Uveden je sustav za elektroničku potporu učenju: e-učenje (e-learning). Primjenom sustava za e-učenje studentima su preko weba dostupni svi nastavni materijali, primjeri testova i ispitnih zadataka, raspored sati i ispita, preko weba studenti od nastavnika primaju sve informacije i obavijesti, a isto tako studenti mogu obavljati i konzultacije s nastavnicima. Sve učionice opremljene su računalima i projektorima te drugim pomoćnim tehničkim sredstvima za što kvalitetnije održavanje predavanja i vježbi.


U područjima elektrotehnike i računarstva ustrojeni su novi studijski programi u skladu s preporukama renomirane njemačke akreditacijske ustanove za studijske programe iz područja tehničkih znanosti ASIIN. Udio pojedinih sadržaja u studijskom programu time je usklađen s europskim normama. To je pored ostalog rezultiralo i povećanim udjelom sadržaja iz područja informacijskih i komunikacijskih tehnologija.  

 

Novi studijski programi na FESB-u stvorit će dodatne mogućnosti za suradnju između FESB-a i privrednih organizacija, među kojima Ericsson Nikola Tesla ima posebnu ulogu. Povećani udio samostalnog rada studenata otvara prostor za suradnju s tvrtkama koje mogu ponuditi svoje resurse za obradu tema od obostranog interesa. Završni radovi preddiplomskih i diplomskih studija mogu biti posebice koristan element suradnje. Sudjelovanje zaposlenika tvrtke u održavanju praktičnih dijelova nastave, kao i korištenje specijalizirane opreme kojom raspolaže tvrtka (razvojni sustavi, simulatori i sl.) također su važno područje suradnje koje se može sustavno i još snažnije razvijati.

 

 

Suradnja FESB - Ericsson Nikola Tesla

 

Suradnja FESB-a i Ericssona Nikole Tesle ima dugu tradiciju, tijekom vremena je mijenjala oblike i intenzitet, a današnje partnerstvo se temelji na zajedničkom istraživanju na području telekomunikacija započetom pred šest godina. Glavni su se pravci istraživanja u suradnji FESB-a i kompanije tijekom proteklih pet godina temeljili na razvitku sustava, aplikacija i usluga temeljenih na najnovijim bežičnim komunikacijskim tehnologijama uključujuće Bluetooth i WLAN. Posebice zanimljiva rješenja za obalni dio Hrvatske su primijenjena na jahte i brodove u marinama, omogućavajući bežični pristup Internet uslugama, uslugama daljinske rezervacije, administriranju boravka u marinama te besplatnom lokalnom telefoniranju.

 

Istraživanja splitske grupe koja se sastoji od mladih stručnjaka iz Ericssona i FESB-a nastavljena su i na području općih primjena. Tako su u laboratoriju demonstrirane usluge "inteligentnog doma" uz kombinaciju Bluetooth tehnologije i komunikacije po "žicama jake struje" te upravljanje kućnim uređajima putem GSM telefona, PDA računala ili izravno glasom temeljeno na prepoznavanju govora. Kao posebice zanimljiva primjena je istaknuta ona namijenjena bežičnom nadzoru bolesnika unutar inteligentna doma, u postelji ili u invalidskim kolicima temeljena na Bluetooth bežičnoj komunikaciji. Kao izrazita povoljnost primjene Bluetooth tehnologije ističe se njezina vrlo mala snaga, zbog čega je prihvatljiva i u najstrožim uvjetima operacijskih bolničkih prostorija.

 

Suradnja na spomenutim projektima rezultirala je magistarskim radovima te objavljivanjem radova u časopisima i zbornicima radova međunarodnih konferencija. Dio radova objavljen je na konferenciji SoftCOM koja se održava svake godine. Pored toga rezultati istraživanja u vidu prototipova su prezentirani u okviru konferencije SoftCOM. Tako je na konferenciji SoftCOM 2005 ne samo demonstrirana nego i stavljena na uporabu sudionicima usluga informiranja o programu konferencije putem Bluetooth (Bluetooth Info Desk). Zajednički znanstvenoistraživački rad rezultirao je prijavom patentnog rješenja sa značajnim potencijalom da se razviju i komercijalna rješenja.


Istraživanja u tijeku su usmjerena na mobilne ad hoc i bežične senzorske mreže te njihove primjene u telekomunikacijama. Istraživanja uključuju integraciju na razini tehnologija i aplikacija uz pristup globalnim IP uslugama te analizu primjenjivosti senzorskih mreža u sustavima nadzora i upravljanja na područjima zaštite okoliša te primjena u pametnom domu i uredu kao i u zdravstvu. Planiran je i razvoj nekoliko demo aplikacija.

 

Suradnja FESB-a kao akademske institucije i tvrtke Ericsson Nikola Tesla nije ograničena samo na istraživanja. U laboratorijima se ujedno odvija dio nastave u kojoj aktivno sudjeluju i stručnjaci te kompanije. U tekućoj je akademskoj godini tako u održavanje nastave na FESB-u uključeno ukupno 8 stručnjaka iz tvrtke Ericsson Nikola Tesla. Posebno je značajna suradnja u okviru definiranja i izrade diplomskih i magistarskih radova. Nadalje, u tekućoj akademskoj godini tri su mlada stručnjaka iz tvrtke Ericsson Nikola Tesla uspješno završila poslijediplomske studije te izradila i obranila magistarsku radnju na FESB-u. Tvrtka Ericsson izravno sudjeluje i u opremanju laboratorija namijenjenih nastavi. Tako je izvršena reinstalacija makete digitalne telefonske komutacije tipa AXE 10 koja je instalirana u laboratoriju na FESB-u.


Na kraju, zanimljivo je spomenuti i novi časopis "Journal of Communication Software and Systems" koji se publicira kvartalno u suradnji s IEEE ComSoc. Međunarodni urednički odbor od 50 znanstvenika uključuje više od 70% IEEE članova iz inozemstva. Među autorima radova čija recenzija je u tijeku su i znanstvenici iz tvrtke Ericsson. Ovo je druga godina izlaženja i u pripremi je četvrti broj koji je kao poseban broj posvećen kvaliteti usluga (QoS) u bežičnim mrežama. Izdavač časopisa je udruga CCIS (Croatian Communication and Information Society) u suradnji s FESB-om. Udruga CCIS ima status sestrinske udruge u okviru organizacije IEEE Communications Society (ComSoc), a među članovima Udruge su i djelatnici tvrtke Ericsson Nikola Tesla.

 

Prof. dr. D. Begušić i prof. dr. N. Rožić