Search
Hrvatska
Međunarodna konferencija o telekomunikacijama 
ConTEL 2005
Zapaženo sudjelovanje Ericssona Nikole Tesle
U Zagrebu se, od 15. do 17. lipnja, u organizaciji zagrebačkog Fakulteta elektrotehnike i računarstva (FER), hrvatske sekcije IEEE-a i hrvatskog ogranka društva ComSoc IEEE-a, održala osma međunarodna konferencija o telekomunikacijama ConTEL. Glavni predsjedatelj konferencije bio je Ignac Lovrek, a predsjednica programskog odbora Maja Matijašević, oboje profesori s FER-a. Konferencija je u zagrebačkom hotelu Sheraton okupila sudionike iz više od trideset država svijeta iz akademskih iz industrijskih krugova, stvorivši tako izvrsnu okolinu za diskusije i razmjenu informacija o najnovijim tehnološkim dostignućima na polju telekomunikacija.
Posebna tema ovogodišnje konferencije, kojoj su bile posvećene dvije tematske sjednice, bila je razvoj i primjene protokola IPv6 kao osnovnog mrežnog protokola u Internetu nove generacije te u mreži treće generacije UMTS. Ericsson Nikola Tesla bio je jedan od sponzora ovogodišnje konferencije.
Na poziv za radove za konferenciju je pristigao 141 rad od autora iz 39 zemalja. Na temelju međunarodne recenzije u kojoj su sudjelovala 142 recenzenta, od pristiglih radova prihvaćeno je 96, od čega je 30 iz Hrvatske. U programu skupa održana je 21 sjednica, a od toga dvije posebne sjednice: Formalna verifikacija telekomunikacijskih sustava i Upravljanje projektima u području informacijsko komunikacijske tehnologije. Jedan od organizatora druge spomenute sjednice bio je i Siniša Krajnović, zamjenik direktora Instituta za telekomunikacije ETK. Također, možemo se pohvaliti da se među prihvaćenim radovima nalazi 10 radova, odnosno čak 11 autora i koautora iz ETK: Ljiljana Čondrić, Ivica Čubić, Dean Dech, Saša Dešić, Davor Galić, Tihana Galinac, Stjepan Golubić, Lovre Hribar, Marko Lacković, Siniša Krajnović i Krunoslav Tržec. Pored spomenutih kolega, u radu konferencije sudjelovali su i brojni drugi stručnjaci naše kompanije – kroz doprinose recenziranju radova, predsjedanje sjednicama i aktivno sudjelovanje u diskusijama tijekom konferencije.
Bogat program
Program skupa odvijao se tijekom tri dana i obuhvatio je razna područja telekomunikacija – mreže nove generacije, modeliranje i simuliranje mreža, alate za razvoj i simuliranje mreža, telekomunikacijsko tržište, elektroničko poslovanje, lokacijske i kontekstne usluge, pokretne aplikacije, probleme kvalitete usluge i upravljanja prometom, programsko inženjerstvo, optičke mreže i pokretne agente. Posebno zanimljiva bila su tri pozvana predavanja. Prvo je održao Klaus-D. Kohrt, zamjenik predsjedavajućeg UMTS Foruma, koji je predstavio stanje na mobilnom tržištu u svijetu, u regiji i u Hrvatskoj, situaciju s mobilnim mrežama treće generacije te ponudio vrlo zanimljive informacije o njihovom razvoju u budućnosti, koegzistenciji s komplementarnim tehnologijama kao što je WiMAX, kao i o onome što će doći nakon 3G-a, u takozvanoj četvrtoj generaciji. Drugo pozvano predavanje, Kimona P. Valavanisa, profesora s floridskog sveučilišta, bilo je o heterogenim sustavima, koje je govornik predstavio iskustvima i rezultatima s autonomnim bespilotnim letjelicama te povezivanjem područja raspodijeljene umjetne inteligencije, višeagentskih sustava i općenite teorije sustava u zajednički okvir. Treće pozvano predavanje profesora Magdyja Bayoumija sa sveučilišta u Louisiani je na nekonvencionalni način i kroz brojne primjere prezentiralo temu o kojoj ćemo sigurno mnogo čuti u budućnosti: povezivanje računala, komunikacijskih sustava i senzora u bežične senzorske mreže koje imaju potencijal da promijene način na koji živimo, poslujemo i komuniciramo sa svijetom te jedni s drugima.
Treba spomenuti i da je dan prije konferencije bio rezerviran za šest poludnevnih seminara – tutoriala, koje su gostujući predavači održali na FER-u, a koji su bili posebno zanimljivi studentima diplomskog i poslijediplomskog studija. Ericsson Nikola Tesla je u tom dijelu bio uključen i stipendiranjem sudjelovanja na konferenciji za 20 studenata, naših potencijalnih budućih zaposlenika.
S. Dešić
Osvrt na konferenciju - Maja Matijašević, Fakultet elektrotehnike i računarstva
Ovogodišnja konferencija ConTEL okupila je oko 270 sudionika iz više od 30 država svijeta. Program konferencije pokrivao je razna područja informacijske i komunikacijske tehnologije s naglaskom na telekomunikacijama i uključivao je 6 tutoriala, 21 tehničku sjednicu s recenziranim radovima te tri pozvana izlaganja. Održano je natjecanje i dodijeljene su nagrade za najbolji studentski rad i prezentaciju. Uz pokroviteljstvo tijela međunarodne udruge IEEE i njenih hrvatskih ogranaka te pridržavanja pripadajućih standarda, postignuta je vrlo dobra kvaliteta radova i brojno međunarodno sudjelovanje, što ovoj konferenciji daje važnost i u regionalnim i u domaćim okvirima.

Veoma mi je drago da se u ime organizacijskog i programskog odbora konferencije ConTEL mogu ovom prigodom još jednom zahvaliti tvrtki Ericsson Nikola Tesla na potpori ovogodišnjoj konferenciji, a djelatnicima tvrtke posebno čestitati na uspješnoj prezentaciji istraživačkih i razvojnih rezultata u tehničkom dijelu programa. Uz posebnu sjednicu na temu Upravljanje projektima u području informacijsko komunikacijske tehnologije, koju je suorganizirao Siniša Krajnović, spomenula bih i čak 10 radova autora i koautora iz tvrtke prihvaćenih u nepristranom i relativno strogom postupku međunarodne recenzije. S tim brojem radova Ericsson Nikola Tesla je, nakon Sveučilišta u Zagrebu, najzastupljeniji po broju prihvaćenih radova iz Hrvatske. Kao profesoru mi je i posebno drago da među autorima ima studenata na poslijediplomskom magistarskom i doktorskom studiju na FER-u, koji mogu poslužiti kao primjer mladim kolegama.