Search
Hrvatska
Konferencija Ericssona Nikole Tesle za novinare u Splitu 
Najveći i najznačajniji razvojno-istraživački centar u Dalmaciji
U Splitu, u prostorijama odjela za istraživanje i razvoj softvera koji djeluju u okviru ETK Instituta za telekomunikacije, održana je 8. srpnja konferencija naše kompanije za novinare. Cilj je bio upoznati javnost s razvojem i aktivnostima naših grupa za razvoj softvera u glavnome gradu Dalmacije, prezentirati suradnju ETK i Fakulteta za elektrotehniku strojarstvo i brodogradnju (FESB) u Splitu te progovoriti o prisustvu i utjecaju velike svjetske korporacije kroz spomenutu djelatnost na gospodarstvo Grada i Splitsko-dalmatinske županije.

Na konferenciji Ericssona Nikole Tesle za novinare u Splitu bili su prisutni Gordana Kovačević, predsjednica kompanije Ericsson Nikola Tesla i potpredsjednica Ericssonove tržišne jedinice Srednja Europa, Zvonimir Puljić, gradonačelnik Splita, prof. dr. Dinko Begušić, dekan Fakulteta za elektrotehniku, računarstvo i brodogradnju (FESB) splitskoga Sveučilišta, Björn Dellas, direktor Instituta za telekomunikacije te Snježana Bahtijari, direktorica Kompanijskih komunikacija. U ime odjela za istraživanje i razvoj softvera na konferenciji su bili prisutni menadžeri: Dean Marušić, Goran Škugor, Ante Burilović, Igor Sinovčić i Neven Bandalović.
Važno je naglasiti da je konferencija za novinare bila vrlo dobro posjećena. Brojni novinari iz tiskanih medija, radija i televizije pomno su pratili izlaganja, postavili mnoga pitanja menadžerima naše kompanije i zatražili od njih intervjue.
Razvoj i aktivnosti kompanijskih odjela za istraživanje i razvoj softvera u Splitu
Gordana Kovačević, predsjednica ETK, počela je svoje izlaganje na konferenciji za novinare prisjećajući se jednoga od svojih prvih odgovornih zadataka u karijeri kada joj je, kao mladoj inženjerki, povjeren posao voditeljice izazovnog projekta – komunikacijske podrške Mediteranskim igrama u Splitu. Sudjelovanjem u raznim projektima tijekom godina surađivala je i sa splitskom grupom koju je uvijek karakterizirala kreativnost, fleksibilnost, entuzijazam i usredotočenost na uspjeh.
Gordana Kovačević zatim je ukratko upoznala prisutne novinare s korporacijom Ericsson i kompanijom Ericsson Nikola Tesla.
Osvrćući se na razvoj i aktivnosti splitske grupe za istraživanje i razvoj softvera, koja ove godine navršava 23 godine postojanja, podcrtala je da je to danas najveći i najznačajniji razvojno-istraživački centar u Dalmaciji, a zapošljava 140 stručnjaka. Od toga je čak 98% visokoobrazovanih stručnjaka, pretežno inženjera elektrotehnike, među kojima su i magistri i doktori znanosti. Splitska grupa osnovana je 1982. godine, u vrijeme kada mladi inženjeri elektrotehnike u Splitu nisu lagano mogli naći posao. Situaciju je preokrenula inicijativa "Nikole Tesle" koji je, uz pomoć tadašnje Pošte i Fakulteta za elektrotehniku, strojarstvo i brodogradnju u Splitu, osnovao jedinicu za razvoj softvera u glavnome gradu Dalmacije.
Kao sastavni dio ETK Instituta za telekomunikacije odjeli danas imaju odgovornosti unutar Ericssonove globalne organizacije za evoluciju globalne komunikacijske mreže, IP mreže i korisničke usluge. U okvirima danih odgovornosti radi se na razvoju osnovnih Ericssonovih aplikacija za suvremenu mobilnu i fiksnu mrežu, te na njihovom prilagođavanju za razne globalne operatore i sva tržišta na kojima je Ericsson prisutan. Drugim riječima, ne postoji Ericssonova centrala u svijetu u kojoj dio programske opreme nije proizveden u Splitu, u okviru zajedničkog rada stručnjaka iz ETK Institutu za telekomunikacije, rekla je Gordana Kovačević.
Utjecaj velike svjetske korporacije na gospodarstvo Splita i Splitsko-dalmatinske županije
Gospodin Zvonimir Puljić, gradonačelnik Splita, govorio je upravo o tim pitanjima. Kao čovjek koji i "iznutra" poznaje kvalitete naše kompanije, gospodin Puljić je naglasio važnost sofisticiranih poslova koji se obavljaju u njihovoj regiji posebno s aspekta ostanka mladih stručnjaka u toj sredini. Naime, on je s ponosom naglasio da je, kao inženjer elektrotehnike, do 1980. godine, bio zaposlen u našoj kompaniji u nekadašnjoj organizacijskoj jedinici Montaža. Kao današnji gradonačelnik zadovoljan je razvojem Ericssona Nikole Tesle te ponosan na kvalitetu i poziciju splitskih odjela za razvoj komunikacijskog softvera. Primjera poput ovog splitskog trebalo bi biti daleko više, a proizvodnja softvera sasvim je kompatibilna s razvojnim planovima Grada i Županije. Gradonačelnik Puljić obećao je svu potrebnu podršku Grada kako bi ETK odjeli i dalje postizali vrhunske rezultate.
Suradnja s fakultetima – pozitivan primjer povezanosti gospodarstva i znanosti u Hrvatskoj
Prof. dr. Dinko Begušić, dekan Fakulteta za elektrotehniku, računarstvo i brodogradnju, govorio je o raznim oblicima intenzivne i dugogodišnje suradnje ETK i FESB-a. Spomenuo je također da je kao student, daleke 1982. godine, nazočio početku oblikovanja te suradnje, nazvavši ga povijesnim trenutkom. Današnji oblici poslovne suradnje ETK i FESB-a ogledaju se u tome što dio stručnjaka ETK odjela u Splitu pohađa poslijediplomski studij na spomenutome Fakultetu, a uz to dio njih surađuju kao asistenti (7), odnosno, predavači (3). Uz to, razvijen je i dobar odnos s profesorima i studentima u pogledu upoznavanje ETK, pohađanja prakse i najvažnije - zapošljavanja, jer većina završenih mladih inženjera svake godine bira Ericsson Nikolu Teslu kao mjesto svoga rada.
Dekan FESB-a također je naglasio da je ETK investirao i znatna sredstva u bolju tehnološku opremljenost Fakulteta. S jedne strane, u laboratoriju na Ericssonovoj maketi AXE sustava studenti se upoznaju sa svim funkcionalnostima, a s druge asistenti i profesori, zajedno sa stručnjacima ETK, uz najsuvremeniju računalnu i testnu opremu, rade na projektima na području novih komunikacijskih tehnologija što je rezultiralo i s nekoliko inovativnih patenata.
Donacija ETK Sportskim igrama mladih u Splitu
Na kraju konferencije naša je kompanija, kao tvrtka koja njeguje senzibilitet za socijalna i etička pitanja u društvenoj zajednici u kojoj djeluje, posebno kada je riječ o mladom naraštaju, obznanila da poklanja Sportskim igrama mladih u Splitu svoj poslovni komunikacijski sustav, BusinessPhone, namijenjen malim i srednjim tvrtkama.
Domaćini i prisutni novinari zatim su obišli radne prostore kompanije u Poljičkoj ulici i upoznali se s našim mladim stručnjacima što je dodatno pridonijelo vizualizaciji javnosti o do sada samozatajnome radu 140 mladih inženjera ETK.
Dio cjelodnevnog programa posjeta Gordane Kovačević, predsjednice ETK sa suradnicima Splitu uključio je razgovore sa gradonačelnikom Splita te posjet i razgovore na FESB-u. Također je organiziran i radni sastanak sa svim zaposlenicima grupe za istraživanje i razvoj softvera. Tom prilikom Splićani su u živoj diskusiji pokazali svu svoju dalmatinsku temperamentnost, ali i zadovoljstvo činjenicom da su dio Ericssona Nikole Tesle i globalnoga Ericssona.
D. Kobsa