Search
Hrvatska
Teslin zdravstveni bilten* 
Životne navike genija

O Tesli se može govoriti s mnogo aspekata. Bio je on velik i neobičan čovjek ne samo zbog svoje znanstvene ostavštine, već i zbog načina života, prehrambenih i drugih životnih navika. Dopustimo si da načas budemo i malo indiskretni, zavirimo u njegovu intimu.

 

Tesla svoju fizičku očuvanost i u najkasnijim godinama, osim genetske izdržljivosti svojih predaka, pripisuje i svome načinu života. Nakon burnih mladenačkih dana u kojima se predavao jelu i piću, shvatio je da svježinu u starijim danima treba sačuvati umjerenošću. Kada je imao 80 godina, njegova tjelesna i duševna kondicija izazivala je divljenje. Smatrajući da je potrebno o tome u javnosti progovoriti, dao je podatke novinaru jednog stranog časopisa:


"Na ljudsko tijelo gledam kao na stroj. Svoje tijelo održavam u čistoći, kao što podmazujem svoje strojeve, i ne dam da u njemu dođe do nekog poremećaja. Najvažnije su ishrana i dijeta. Ako stroju ne damo odgovarajuće gorivo, neće pravilno raditi. Kao što postoji dan i noć, tako i ljudski život ima dva razdoblja. Jedno u kojem se radi i drugo u kojem se odmara. Prema tome, prvi treba poslužiti za proizvodnju energije, a drugi za snabdijevanje tijela hranom, koja će ga obnoviti za vrijeme spavanja.

 

Još od rane mladosti bavio sam se fizičkom kulturom te proučavao razne teorije o ishrani. To me dovelo do zaključka da hranu treba dobro prožvakati, kako bi se pomoglo probavnim organima. Nakon dugog lutanja, došao sam do zaključka da su najkorisnija dva obroka. Ručak je nepotreban jer želudac pun hrane ne može stvoriti brzo energiju za rad. Prvi obrok treba uzimati dva sata prije početka rada, a drugi oko 7 ili 8 sati navečer. Ujutro treba uzimati masnu hranu, kako bi se dobila energija za rad, a navečer proteine (bjelančevine) da bi se za vrijeme spavanja regenerirale tjelesne stanice. Bjelanjak jaja je odlična hrana, dok u žumanjku ima osim željeza i vitamina i štetnih tvari. Sir je najhranjivija hrana zbog velike količine proteina, a riža se lako probavlja.


Štetne tvari u hrani uzrokuju mnoge bolesti: reumatizam, visok krvni tlak i mnoge druge. Zato ne uzimam grah, grašak, leću i drugo slično povrće, iako se u njima nalazi velika količina proteina. Povrće je neophodno potrebno zbog reguliranja rada crijeva i suzbijanja štetnih tvari, a osim toga daje tijelu vitamine i minerale. Također i voće, koje sadrži i šećer. Meso jedem tek dva do tri puta godišnje.


Alkohol mi je mnogo pomogao u životu. Pomoću njega izdržao sam mnoge napore koji bi za mene bili sudbonosni. Kad sam prvi put u svojim mislima vidio kako radi indukcioni motor, srce me gotovo izdalo, ali mi je nekoliko gutljaja rakije umirilo živce, i bio sam u stanju filozofskim držanjem pratiti rad motora.

 

Na aktivnost mišljenja povoljno djeluje hodanje. Svakog dana hodam najmanje deset milja. Osim toga kupam se svaki dan i tjelesno vježbam. Spavam samo dva sata dnevno, ali kad spavam - spavam dobro, umjetnički, jer spavanje je umjetnost kao i duboko disanje koje se mora naučiti. To je jedna od tajni istoka, koja za mene nije tajna. Poslije svakog spavanja, ma koliko kratkog, moram tjelesno vježbati da bih uravnotežio novodobivenu tjelesnu snagu."

 

Tesla – i žene

Od početka do kraja Teslinog života, stav prema ženama očitovao se kao dosljedno odricanje od ljubavi. Međutim, iako je tim svojim stavom bio bliži srednjovjekovnom svećeniku nego modernom znanstveniku, Tesla ipak nije pripadao onoj vrsti ljudi koji se boje i da pogledaju žene. Naprotiv, on je volio društvo lijepih i pametnih žena, dopisivao se s njima, bio galantan kao srednjovjekovni vitez, primao i slao fotografije s posvetama te poklanjao raskošne bukete orhideja.


Tri žene su posebno nastojale privući njegovu pažnju: Flora Dodge, Katarina Mott te Catherine Johnson. Sa prve dvije, Tesla je održavao prijateljske konvencionale odnose. Flora Dodge bila je jako bogata i htjela je iz snobizma zadobiti Teslu za sebe, a Katarina Mott imala je ambiciju da kod Tesla nađe razumijevanje za svoju ljubav. Obje su bile uporne, ali bez uspjeha. Napokon su morale shvatiti da Tesla vodi neobičan život i ne želi napustiti svoje principe.


Sa Catherinom Johnson bilo je drugačije. Ona je bila supruga Teslinog dobrog prijatelja, bila je lijepa i umiljata, s mnogo duha i smisla za njegovanje prijateljstva. Poznavala je Teslin život, sve njegove probleme, navike, vrline i mane. Htjela ga je shvatiti i pomoći mu te je sve više bila opčinjena njegovom nesebičnošću, otmjeneošću i njegovim stvaralačkim zanosom. Osjećala je potrebu da ga istrgne iz njegove usamljenosti te da unese topline u njegov život. Njeni osjećaji pretvorili su se u duboku ljubav. Trudila se da mu se približi nenametljivo i suzdržano. To njeno nastojanje trajalo je godinama, ali Tesla kao da nije ništa primjećivao. I tako je bez Teslina odgovora, ali s njegovom naklonošću i prijateljstvom, živjela Catherina niz godinas jednim dubokim osjećajem ljubavi i prijateljstva za Teslu, koji se nikad nije gasio. A život je odmicao. Nikada se nije odrekao principa koje je sam ovako opisao:


"Seksualni život igra veliku ulogu u životu svakog čovjeka. Priroda je stvorila privlačnost spolova, kako bi se ljudska vrsta nastavila. Mišljenja sam, međutim, da seksualni život ometa intelektualni rad. Prije nego sam došao do otkrića magnetskog polja, morao sam koncentrirati svu svoju umnu snagu za taj eksperiment. Da sam se odao seksualnom životu, ne bih došao do tog otkrića."

 

Tesla – i bolesti

Tesla je dva puta u životu bio na rubu smrti. Prvi put se to desilo u petnaestoj godini kad je završio osmogodišnju školu u Gospiću. Otac je želio da Tesla postane svećenik i nije ga namjeravao slati dalje na školovanje, čemu se Tesla protivio, pa se neobično dugo bolovanje često objašnjava kao pokušaj iznuđivanja oca da ga pošanje dalje na školovanje. Što mu je konačno i uspjelo te odlazi na daljnje školovanje u Karlovac. Nakon mature, situacija se ponavlja. Otac nije odustao od svoje prvotne namjere o svećeničkom pozivu, a trebalo je također riješiti i pitanje odlaska na odsluženje vojnog roka. I istoga dana kad je došao kući i kad su se postavila ova pitanja, Tesla se razbolio od kolere. Njegovo fizičko stanje bilo je takovo, da su liječnici očajavali. Devat mjeseci ležao je u krevetu, govorio je šapatom "Ja bih ozdravio... kada bi mi dopustio da studiram elektrotehniku..." i tek kada je njegov otac pristao na njegovu želju, Tesla je ozdravio...

 

Tesla je tijekom života imao problema s tzv. "prisilnim radnjama", koje su njemu, a i njegovoj okolini izgledale besmislene. Bio je prisiljen da broji predmete te da sve brojeve dijeli sa tri, da često pere ruke te da se panično boji prljavštine. Prisiljavao se da sve što započne završi do kraja, pa je jednom izjavio: "Uhvatila me želja da pročitam sva Voltairova djela, pa sam na svoje čuđenje utvrdio da se sva njegova djela sastoje od 100 teških svezaka sa sitnim slovima. Uništavajući pri tome 72 šalice crne kave na dan morao sam i to obaviti, i kad sam pročitao zadnji svezak, rekao sam - nikad više…"

 

Pripremila mr.sc. G. Lipnjak

 

*Zahvaljujemo dr. sc. Zvonimiru Jakoboviću iz Leksikografskog zavoda "Miroslav Krleža" koji nam je ljubazno izašao u susret te dostavio podatke o osobnom životu Nikole Tesle.