Search
Hrvatska
Tesla očima suvremenika, znanstvenika i nekih drugih 
Zadivljen sam stao …

Tomas Alva Edison, Teslin znanstveni suparnik i pobornik kasnije prevladanog sustava istosmjerne struje: "Tesla je pjesnik u znanosti. Njegove su ideje veličanstvene, ali posve nepraktične".

 

Jakob Pöschl, Teslin profesor teorijske i eksperimentalne fizike koji je objašnjavao kako je nemoguć rad električnog motora bez četkica:"Gospodin Tesla će možda u životu učiniti velike stvari ali je sigurno da ovo nikada neće unaprijediti. To je perpetuum mobile, nemoguća ideja."

 

Charles F. Scott, profesor elektrotehnike na Sveučilištu Yale i bivši predsjednik Američkog instituta elektrotehničara, prilikom puštanja u pogon dalekovoda i elektrane na Nijagari: "Razvoj električne energije, od Faradayeva otkrića 1831. godine pa do prve velike instalacije Teslina višefaznog sustava 1896. godine, neosporno su najveći događaji u čitavoj povijesti tehnike".

 

Lord Kelvin, engleski fizičar po kojemu nosi naziv jedinica za mjerenje temperature u SI sustavu, ( nakon što je uvidio prednosti izmjenične struje): "Tesla je više pridonio nauci o elektricitetu nego ijedan čovjek prije njega".

 

Posjetitelji web stranica britanske radiopostaje BBC London u velikoj anketi o deset genija koji su obilježili drugo tisućljeće svrstali su Teslu na četvto mjesto, neposredno iza da Vincija. Pobijedio je Gutenberg, tvorac knjigotiska, dok su, npr. Bell (izumitelj telefona) ili Newton (otac zakona gravitacije), zauzeli mjesta iza Tesle.

 

Pripremila: mr. sc. J. Glavaš